Multicultural Festival Brno 2026

Sat May 23 2026 at 01:00 pm to 05:00 pm UTC+02:00

Dominikánská 264/2, 602 00 Brno, Česko | Brno

Multikulturn\u00ed Centrum Brusinka
Publisher/HostMultikulturní Centrum Brusinka
Multicultural Festival Brno 2026
Advertisement
Let's celebrate the World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development together – through music, movement, taste and connection. Join us on Saturday, 23 May 2026, from 13:00 to 17:00 at 📌Dominikánská 2 for the very first Multicultural Festival – an open, welcoming space in the center of Brno where cultures meet and people connect.
What to expect:
🎶 Live Multicultural Concert (13:00)
Voices of international talents from the Multicultural Center – authentic, diverse and full of energy.
🧠 Resilience Workshop 13+ (14:30, in English)
With British coach Shaun Copple
A practical and engaging session on staying strong, adaptable, and grounded in a fast-changing world.
💃 European Folk Dance Workshop – Balfolk (16:00)
No experience, no partner needed. Just join.
Move in circles, meet new people, and experience a living European dance tradition – inclusive, social, and fun.
All afternoon (14:00 – 17:00):
🎨 Creative Workshop – Shopper Painting, Henna Painting
Create your own summer mood bag (300 CZK contribution)
🍲 Taste Suriname
Discover new flavours and cultures through food
🛍️ Handmade Market
Unique creations from the Multicultural Center community
🤝 Meet & Connect
A relaxed space to meet people from different backgrounds
Practical info
📍 Dominikánská 2, Brno
🕛 13:00 – 17:00
🎟️ Voluntary entry
📝 Registration required: https://forms.gle/P81bnjaJZNJy7anp7
All events are held in English, but we also speak Czech, Russian, Spanish and other languages.
Why this matters:
Our Multicultural Festival is a community space for meeting, self-expression and shared experience. Dedicated to the World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development, it reflects the atmosphere we are building in Brno through Multikulturní centrum Brusinka – open, welcoming, tolerant and creative.
Through music, movement, workshops, food and informal connection, we are creating a safe and inspiring environment where people from different backgrounds can feel comfortable, express themselves and naturally connect with each other.
The festival is about experiencing a multicultural ecosystem in practice – through human interaction, creativity and community. It brings together people, organisations and initiatives that share a common purpose: building a more connected, inclusive and culturally open Brno.
At the same time, the festival showcases our everyday work in the city and the kind of community we believe in – one where diversity is not treated as a separate topic, but becomes a natural part of everyday life, collaboration and shared public space.
=================
Pojďme společně oslavit Světový den kulturní rozmanitosti pro dialog a rozvoj – prostřednictvím hudby, pohybu, chutí a setkávání!
Srdečně vás zveme v sobotu 23. května 2026 od 13:00 do 17:00 na 📌Dominikánskou 2 na první Multikulturní festival v Brně – otevřený a přátelský prostor v centru města, kde se potkávají kultury a lidé.
Na co se můžete těšit:
🎶 Multikulturní koncert (13:00)
Vystoupení mezinárodních talentů z Multikulturního centra – autentické, pestré a plné energie.
🧠 Resilience Workshop 13+ (14:30, v angličtině)
S britským koučem Shaun Copple
Praktický a interaktivní workshop zaměřený na odolnost, vnitřní stabilitu a schopnost zvládat změny v rychle se měnícím světě.
💃 Workshop evropských lidových tanců – Balfolk (16:00)
Není potřeba žádná zkušenost ani taneční partner – stačí přijít.
Tance v kruhu, řadě i ve dvojicích vás přirozeně propojí s ostatními. Balfolk je živá evropská tradice – otevřená, živá a propojující.
Po celé odpoledne (14:00 – 17:00):
🎨 Kreativní workshop – malování na plátěné tašky
Vytvořte si tašku s vlastním letním motivem (příspěvek 300 Kč)
🍲 Ochutnávka surinamské kuchyně
Objevte nové chutě a kultury skrze jídlo
🛍️ Prodej ručních výrobků
Originální tvorba komunity Multikulturního centra
🤝 Setkávání a networking
Neformální prostor pro poznávání lidí z různých prostředí
Praktické informace
📍 Dominikánská 2, Brno
🕛 13:00 – 17:00
🎟️ Vstupné dobrovolné
📝 Prosíme o registraci předem: https://forms.gle/P81bnjaJZNJy7anp7
Všechny akce probíhají v angličtině, ale mluvíme také česky, rusky, španělsky a dalšími jazyky.
Proč to dává smysl:
Tento Multikulturní festival je komunitním prostorem pro setkávání, sebevyjádření a sdílené zážitky. Je věnován Světovému dni kulturní rozmanitosti pro dialog a rozvoj a odráží atmosféru, kterou v Brně vytváříme prostřednictvím Multikulturního centra Brusinka –otevřenou, přátelskou, tolerantní a kreativní.
Prostřednictvím hudby, pohybu, workshopů, jídla a neformálního setkávání chceme vytvářet bezpečné a inspirativní prostředí, kde se lidé různých kultur a prostředí mohou cítit přirozeně, svobodně se vyjádřit a navazovat nové kontakty.
Festival přináší multikulturní ekosystém do praxe – skrze lidské setkávání, kreativitu a komunitní spolupráci. Propojuje lidi, organizace a iniciativy, které sdílejí společný cíl: budovat otevřenější, propojenější a kulturně rozmanité Brno.
Zároveň festival představuje naši každodenní práci ve městě a komunitu, ve kterou věříme – takovou, kde rozmanitost není oddělené téma, ale přirozená součást každodenního života, spolupráce a veřejného prostoru.
Podpora: ANNO JMK, Katedra sociální pedagogiky MU, Fakulta Sociálních Studií MU, Delia Arts Foundation, World Bridge Initiatives, Erasmus Student Network, ARTME creative studio, Brno Breakthru, BrnoWalkers
Advertisement

Event Venue

Dominikánská 264/2, 602 00 Brno, Česko, Dominikánská 264/2, 602 00 Brno, Česko, Brno, Czech Republic

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Brno

14. ro\u010dn\u00edk \u0158eck\u00e9 soboty na hrad\u011b Veve\u0159\u00ed
Sat, 23 May at 11:00 am 14. ročník Řecké soboty na hradě Veveří

Státní hrad Veveří

3. Sraz p\u0159\u00edznivc\u016f motocykl\u016f Jawa a \u010cZ
Sat, 23 May at 11:00 am 3. Sraz příznivců motocyklů Jawa a ČZ

náměstí Míru 169/1, 691 72 Klobouky u Brna, Česko

Gul\u00e1\u0161fest Hlinka
Sat, 23 May at 11:00 am Gulášfest Hlinka

Hvozdec, Jihomoravký Kraj, Czech Republic

\u2693 Oslavy 80 let lodn\u00ed dopravy \u2693
Sat, 23 May at 11:00 am ⚓ Oslavy 80 let lodní dopravy ⚓

Přístaviště Bystrc

Spole\u010dn\u00e1 modlitba a meditace za m\u00edr a toleranci \/\/ PonavaFest 2026
Sat, 23 May at 11:00 am Společná modlitba a meditace za mír a toleranci // PonavaFest 2026

Lužánecká, Brno, Czech Republic

Street Food \u010cesko v Brn\u011b #AvionShoppingPark
Sat, 23 May at 12:00 pm Street Food Česko v Brně #AvionShoppingPark

Avion Shopping Park Brno

Den pro pejsky
Sat, 23 May at 02:00 pm Den pro pejsky

Brno - Maloměřice

Full of Life 2026
Sat, 23 May at 02:00 pm Full of Life 2026

Palackého náměstí

Kv\u011btnov\u00e9 fret\u010d\u00ed setk\u00e1n\u00ed
Sat, 23 May at 02:00 pm Květnové fretčí setkání

Hrad Špilberk

PERMON\u00cd\u010cKOVA \u0160IPKOVAN\u00c1
Sat, 23 May at 02:00 pm PERMONÍČKOVA ŠIPKOVANÁ

Jiráskova 540, 66411 Zbýšov, Czech Republic

Grandioso Narozeniny u Kolouch\u016f: Festa di Casa di Kolouch!
Sat, 23 May at 02:00 pm Grandioso Narozeniny u Kolouchů: Festa di Casa di Kolouch!

Líšeňská Rokle

M\u00e1jov\u00e9 hodky Hlohovec
Sat, 23 May at 02:00 pm Májové hodky Hlohovec

Hlohovec, Jihomoravký Kraj, Czech Republic

Brno is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Brno Events