Advertisement
W lutym w ramach Mikrofeminizacji zaprezentujemy nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy "Nasienie świętej figi".🌟 19.02, godz. 19:00
🌟 Bilety: https://kinomikro.pl/repertoire/81879.html?view=system
W dyskusji udział wezmą:
⭐ dr Karolina Rakowiecka-Asgari
⭐ dr Elżbieta Wiącek
⭐ dyskusję moderuje Agata Miętus.
⭐ Dr Karolina Rakowiecka-Asgari iranistka z Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ, autorka Okna na Iran (niegdyś bloga, dziś strony na Facebooku). Kilka lat mieszkała i studiowała w Iranie. Naukowo zajmuje się między innymi problematyką przemian obyczajowości oraz wzorców płciowych we współczesnym Iranie oraz ewolucją postaci kobiecej we współczesnej literaturze perskiej.
⭐ Elżbieta Wiącek – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół semiotyki kultury, historii i antropologii filmu, kinematografii Iranu oraz zjawiska transkulturowości. Autorka książek: Rozstania, powroty, tajemnice – autorskie kino Asghara Farhadiego (2023), Filmowe podróże Abbasa Kiarostamiego (2004), Mniej uczęszczane ścieżki do raju. O filmach Jima Jarmuscha (2001). Redaktorka i współautorka książek: Semiotyczna mapa Małopolski (2015) oraz Symbols of contemporary culture (2015, wspólnie z M. Banaś). Laureatka IV edycji Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quarendi” (2011) oraz stypendystka fundacji Skalny Center, University of Rochester w Stanach Zjednoczonych (2014). Aktualnie współpracuje z University of Toronto (Department of Near and Middle Eastern Civilizations) oraz Encyclopaedia Iranica Foundation (EIF) nad nową edycją Cinema Iranica - internetowego kompendium na temat wszystkich aspektów produkcji filmowej i kinowej w Iranie: https://cinema.iranicaonline.org/
Okrzyknięty „absolutnym arcydziełem”, trzymający w napięciu, poruszający i wciągający jak najlepsze filmy Davida Finchera.
Jeden z najważniejszych i najgłośniejszych filmów tegorocznego sezonu nagród. Nominacja do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, oscarowa shortlista, zwycięzca Nagrody Specjalnej Jury oraz bezkonkurencyjnie najlepiej oceniony film festiwalu w Cannes, laureat Nagrody Publiczności na festiwalu San Sebastian oraz zdobywca dziesiątek innych wyróżnień i nagród.
Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z finansowymi korzyściami i awansem społecznym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjność budzi w dziewczynach sprzeciw. Atmosfera w domu gęstnieje, a sytuacja dodatkowo się pogarsza się, gdy znika służbowa broń ojca. Z dnia na dzień cała rodzina znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.
♀ Mikrofeminizacje to cykl filmowy organizowany przez Kino Mikro od października 2022 roku. Cykl skupia się na prezentowaniu filmów o kobietach, jednocześnie poruszając gamę różnych tematów - od codziennych problemów, po kobiecą siłę, niezależność i dążenie do celów. Po seansach odbywają się dyskusje z udziałem ekspertek i ekspertów, które mają za zadanie poruszyć zagadnienia feministyczne oraz stwarzają okazję do wymiany poglądów i pogłębienia zrozumienia dla otaczającej nas rzeczywistości. Cykl cieszy się szerokim wielopokoleniowym zainteresowaniem - dyskutują z nami seniorzy, dorośli czy studenci doprowadzając do niesamowicie ciekawej i otwartej na różne poglądy dyskusji.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Juliusza Lea 5, 30-046 Kraków, Poland, ulica Juliusza Lea 5, 30-046 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow
Tickets