Advertisement
Tule viettämään keväistä hulinapäivää, jossa yhdistyvät pyöräily ja Maunula!OHJELMA:
• Klo 10–12 Avoin Foorumi, Metsäpurosali:
Esittelemme Maunula-talon syksyn 2026 ohjelman sekä keskustelemme Maunula-talon arvoista, haasteista ja mahdollisuuksista yhdessä taloraadin asukasedustajien ja talon työntekijöiden sekä teidän asukkaiden kanssa kahvin ja purtavan merkeissä. Vapaa pääsy.
• Klo 10-15 Origamiaskartelua, aula:
Non-stop origamiaskartelua kaikenikäisille Maunula-talon aulassa.
• Klo 12-14 Hupsansaan Kukkabuffet, nuorisotalo:
Väriloistoa tulviva Kukkabuffet-työpaja on katettu aidoilla kukilla! Työpajassa taiteillaan kukkakoristeita ja kimppuja!
Buffetin menu sisältää värikkäitä leikkokukkia, vehreitä koristeita ja ripauksen kimalletta. Ilahduta kukkakoristeilla itseäsi tai loihdi vaikka äitienpäiväkimppu! Sopii kaikenikäisille!
• Klo 12–14.30 Pyöränhuoltopaja Bike Kitchen, aukio:
Tule laittamaan polkupyöräsi kesäkuntoon Maunula-talon aukiolla. Satumaan Dynamo Ry:n vetämässä pyöränhuoltopajassa saat apua ja neuvoja pyörän omatoimiseen huoltoon ja kunnostamiseen.
• Klo 12.30-13.30 Bingo, kirjaston akvaario:
Tarjolla palkintoja niin aikuisille kuin lapsillekin.
• Klo 13.30–14.30 Retkipyöräilyä -keskustelu:
Jukka Pirttioja ja Lotta Heikkeri, Metsäpurosali
Maunulalainen asukasaktiivi ja kokenut pitkän matkan pyöräilijä Jukka Pirttioja keskustelee Lotta Heikkerin kanssa mistäs muusta, kuin pyöräilystä! Heikkeri on helsinkiläistynyt yrittäjä, tietokirjailija ja sarjainnostuja, joka on hurahtanut liikkumiseen omaksi ja muiden suureksi yllätykseksi. Hän rakastaa pitkiä soratieseikkailuja sekä leppoisia pyöräretkiä, joilla pysähdytään jäätelölle aina kun se on mahdollista. Lotta jakaa pyöräilyvinkkejä ja -kokemuksia Instagramissa nimellä @lottapumpui.
• Klo 15–16 Tour de Maunula – matalan kynnyksen pyöräretki, lähtö aukiolta:
Kaikille avoin pyöräilytapahtuma huipentuu Tour de Maunulaan. Ajetaan yhdessä toisiamme kannustaen ja Maunulan maisemia ihastellen. Toimivan pyörän lisäksi retkeen on hyvä varustautua sopivalla vaatetuksella ja juomapullolla, sekä tietysti iloisella ja reippaalla mielellä! Pyöräretken vetää Lotta Heikkeri.
Vapaa pääsy, tervetuloa!
//Kuva: Saara Lapiolahti//
Advertisement
Event Venue
Maunula-talo, Metsäpurontie 4, FI-00630 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











