Advertisement
Novo predavanje v okviru programa M_oder! 𝗭𝗮𝗸𝗮𝗷 𝘀𝗽𝗼𝗺𝗶𝗻 𝗻𝗮 𝗲𝗱𝗶𝗻𝗼 𝗻𝗮𝗰𝗶𝘀𝘁𝗶𝗰̌𝗻𝗼 𝗸𝗼𝗻𝗰𝗲𝗻𝘁𝗿𝗮𝗰𝗶𝗷𝘀𝗸𝗼 𝘁𝗮𝗯𝗼𝗿𝗶𝘀̌𝗰̌𝗲 𝗻𝗮 𝗼𝗯𝗺𝗼𝗰̌𝗷𝘂 𝗦𝗹𝗼𝘃𝗲𝗻𝗶𝗷𝗲 𝘃 𝗸𝗼𝗹𝗲𝗸𝘁𝗶𝘃𝗻𝗲𝗺 𝘀𝗽𝗼𝗺𝗶𝗻𝘂 𝗦𝗹𝗼𝘃𝗲𝗻𝗰𝗲𝘃 𝗻𝗶 𝗺𝗼𝗰̌𝗻𝗲𝗷𝗲 𝗽𝗿𝗶𝘀𝗼𝘁𝗲𝗻 𝗼𝘇𝗶𝗿𝗼𝗺𝗮 𝘇𝗮𝗸𝗮𝗷 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗼𝗽𝗼𝗺𝗮 𝗯𝗹𝗲𝗱𝗶?
Koncentracijsko taborišče Ljubelj, ki je bilo med letoma 1943 in 1945 zunanja enota matičnega taborišča Mauthausen, je kraj povezan s trpljenjem in travmo. Interniranci različnih narodnosti, med njimi največ Francozov, Poljakov, Rusov in Slovencev, so bili prisiljeni delati pri gradnji predora Ljubelj v skrajno nečloveških razmerah. Po vojni je bil predor dolgo zaprt, območje taborišča pa nedostopno, kar je verjetno prispevalo k temu, da se kolektivni spomin na to taborišče ni razvijal v enaki meri kot na nekaterih drugih krajih spomina.
Muzeji imajo ključno vlogo pri ohranjanju spomina na travmatične dogodke in ponujajo različne pristope k interpretaciji težke dediščine. Niso zgolj prostori ohranjanja zgodovine, temveč tudi ključni dejavniki pri ozaveščanju o pomenu človekovih pravic, solidarnosti in boja proti sovraštvu. Vilja v okviru svoje raziskave s primerjalno analizo ugotavlja, katere metode so pri ohranjanju in posredovanju spomina uspešne ter katere manj učinkovite. Zanima jo odnos lokalnega prebivalstva do koncentracijskega taborišča Ljubelj ter vprašanje, kako se spomin nanj prenaša med generacijami. Posebej jo zanima tudi vprašanje, kako takšno dediščino predstaviti mlajšim generacijam, ki so vse bolj oddaljene od dogodkov druge svetovne vojne. V tem kontekstu raziskuje možnosti vključevanja pedagoških pristopov, interaktivnih vsebin, pričevanj preživelih in sodobnih tehnologij, ki bi lahko pripomogli k ohranjanju spomina in vzpostavljanju osebne povezave obiskovalcev z zgodovino.
Ohranjanje spomina na koncentracijska taborišča oziroma kraje kot je Ljubelj, ni pomembno le zaradi spoštovanja žrtev, temveč tudi kot opomin sodobni družbi, da se podobne tragedije ne bi ponovile.
𝗢 𝗽𝗿𝗲𝗱𝗮𝘃𝗮𝘁𝗲𝗹𝗷𝗶𝗰𝗶:
𝗗𝗿. 𝗩𝗶𝗹𝗷𝗮 𝗟𝘂𝗸𝗮𝗻 𝗣𝗶𝘀̌𝗲𝗸 je zaposlena kot kustosinja pedagoginja v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Svoje izkušnje je nabirala po različnih muzejih, njeno delo in raziskovalno zanimanje pa se osredotočata na izobraževanje mladih, delo z različnimi ciljnimi skupinami ter oblikovanje inovativnih izobraževalnih programov. Poseben poudarek namenja muzealizaciji težke dediščine in pomenu ohranjanja zgodovinskega spomina, pri čemer preučuje različne pristope interpretacije travmatičnih dogodkov preteklosti. V svojem delu združuje teoretska spoznanja z neposrednim muzejskim in pedagoškim delom, s čimer prispeva k razvoju izobraževalnih praks na področju zgodovinske dediščine.
𝗢𝗯𝘃𝗲𝘇𝗻𝗮 𝗿𝗲𝘇𝗲𝗿𝘃𝗮𝗰𝗶𝗷𝗮 𝗺𝗲𝘀𝘁: [email protected] ali 01 24 12 506
Predavanje je 𝗯𝗿𝗲𝘇𝗽𝗹𝗮𝗰̌𝗻𝗼.
𝗗𝗶𝗽𝗹𝗼𝗺𝗮𝗻𝘁𝗸𝗲 𝗶𝗻 𝗱𝗶𝗽𝗹𝗼𝗺𝗮𝗻𝘁𝗶, 𝗺𝗮𝗴𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶𝗰𝗲 𝗶𝗻 𝗺𝗮𝗴𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶, 𝗻𝗮𝗷 𝘃𝗮𝘀̌𝗲 𝗿𝗮𝘇𝗶𝘀𝗸𝗼𝘃𝗮𝗹𝗻𝗼 𝗱𝗲𝗹𝗼 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗮𝗻𝗲 𝗱𝗼𝗯𝗿𝗮 𝘇𝗴𝗼𝗱𝗯𝗮!
Poziv za vse, ki si želite svojo seminarsko, diplomsko magistrsko ali drugo raziskovalno nalogo predstaviti na muzejskem prizorišču in širši javnosti, zraven pa pridobiti še veščine retorike in nastopanja!
➡️ https://mgml.si/sl/programi/programi-za-odrasle/m-oder/
𝗣𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁 𝗠_𝗢𝗗𝗘𝗥 poteka v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani skozi skupno akcijo: (𝗦𝗽𝗿𝗲)𝗴𝗼𝘃𝗼𝗿𝗶 𝘇𝗻𝗮𝗻𝗼𝘀𝘁 na M_odru. Univerza omogoča snemanja predstavitev, ki so nato javno dostopne širši javnosti.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Gosposka 15, 1000 Ljubljana, Slovenia, Gosposka ulica 15, 1000 Ljubljana, Slovenija,Ljubljana, Slovenia