Advertisement
LUTAKKO ♥ YLÄKAUPUNGIN YÖ GOES ILOKIVI! Lauantaina 16.5. Ilokivessä esiintyvät: Vilma Jää, Dome Runner, Ullalintulampi, Foreseen, Teini-Pää ja Modem
Monien muistojen Ilokivi jäi vakituisena keikkapaikkana historiaan Jyväskylän Yliopiston Ylioppilaskunnan luovuttua Ilokivi Venuen tapahtumaliiketoiminnasta viime vuoden päätteeksi ja muuttaen sen lähinnä yksityistilaisuuksiin soveltuvaksi tilaksi. Toukokuussa perinteisen Yläkaupungin Yö -kaupunkifestivaalin aikaan Ilokivi Venue muuttuu tilapäisesti jälleen kaikille täysi-ikäisille avoimeksi kulttuuritilaksi, josta löytyy niin baari kuin äänentoistolaitteetkin. Festivaaliperjantain ohjelmistosta vastaa Yläkaupungin Yö itse ja lauantain 16.5. ohjelman on koonnut Tanssisali Lutakon keikkatoiminnasta vastaava Jyväskylän elävän musiikin yhdistys Jelmu ry. Yläkaupungin Yön kaikki tilaisuudet ovat pääsymaksuttomia ja niin myös Jelmun osatapahtuma.
Ilokiven lauantai-illan tarjonnan avaava uniikki etnopopartisti Vilma Jää julkaisee Loitsui ja taikoi -kakkosalbuminsa viikko ennen Yläkaupungin Yötä. Albumi pitää nimensä mukaisesti sisällään suomalaisugrilaisesta perinteestä löytyneistä loitsuista inspiroituneita kappaleita, joissa Vilma Jää yhdistää ainutlaatuisesti vanhaa kansanperinnettä ja modernia tuotantoa. Monipuolinen Vilma Jää on jälleen ajankohtainen myös roolistaan Kaija Saariahon ja Sofi Oksasen Innocence -oopperassa, jota esitetään huhtikuussa New Yorkin maailmankuulussa Metropolitan Operassa.
Siirtymä tunnelmasta toiseen ei voisi olla jyrkempi kun Vilma Jään jälkeen lavalle nousee industrial metallin vaihtoehtoisissa maailmoissa seikkaileva Dome Runner. Myös Dome Runnerilta löytyy takataskusta tuore kakkosalbumi ja kuulijalta toivottavasti korvatulpat korvista.
Ilokiven rakennuksen on suunnitellut Alvar Aalto ja aaltoilua löytyy myös Lutakko ♥ Yläkaupungin Yö -illan ohjelmakokonaisuudesta sillä Dome Runnerin industrial-metelin jälkeen seilataan jälleen rauhaisemmilla vesillä kun vuoron saa Ullalintulampi. Arjen palasista löytyy niin turvaa kuin kaaosta artistin runollisissa lyriikoissa, joiden muassa persoonallinen indiepop soljuu vastustamattoman viehättävänä. Ullalintulampi on Kannattelen -deyyttialbumillaan ehdolla Teosto-palkinnon saajaksi.
Mitä seuraavaksi? Saisiko olla Foreseenin crossover thrashia? Bändi saapuu Ilokiveen tiukassa livekunnossa, joka on hiottu huippuunsa huhtikuisella Kaakkois-Aasian rundilla, joka vie bändin Singaporeen, Indonesiaan, Malesiaan, Vietanimiin ja Thaimaahan. Hyvä kun Foreseen ehtii pitkästä aikaa Jyväskyläänkin. Tällä keikalla on vahva mosh pit -vaara!
Seuraavaksi kuullaan Teini-Pään suloisen riipaisevaa indierockia, jota on paikoin myös nössöpunkiksi kuvailtu. Ulkomusiikillisesti bändi tiedetään muun muassa siitä ettei halunnut periaatteellisista syistä tammikuussa julkaistua kolmosalbumiaan Uusi Vuosi lainkaan Spotifyyn. LP:nä, CD:nä ja monilta muilta striimialustoilta tuoreinkin musiikkinsa kuitenkin löytyy ja livenä niin uusia kuin vanhojakin hittejä voi kuulla toukokuussa Ilokivessä.
Ilokiven Yö päättyy Modemin synkkätunnelmaiseen, mutta tarttuvaan ja tanssittavaan syntikkadiskoon. Viimeksi tästä herkusta saatiin Jyväskylässä nauttia tammikuussa Lutakon Kickstart-festivaalin pienellä lavalla, joka osoittautui bändin suosioon nähden turhan ahtaaksi. Ilokiveen yleisöä mahtuu enemmän, mutta tilan kapasiteetti on silti rajallinen. Kannattaa siis olla ajoissa paikalla jos Modemin haluaa Yläkaupungin Yössä kokea.
Yläkaupungin Yö -kaupunkifestivaalia on järjestetty jo vuodesta 1992 alkaen ja Jelmu oli mukana ensimmäistä kertaa heti seuraavana vuonna. Jelmun tapahtumateltta Jyväskylän yliopiston kampuksen kentällä oli useita kertoja olennainen osa festivaalia, viimeisen kerran vuonna 2019 ennen koronaa ja kampuksen kentän tekonurmea. Viime vuonna Jelmu teki paluu Yläkaupungin Yöhän järjestämällä koko festivaalin eniten yleisöä keränneen osatapahtuman Lounaispuistossa. Tällä kertaa juhlitaan pienimutoisemmin sisätiloissa Ilokivessä, ovet aukevat klo 17:30 ja valomerkki koittaa klo 01:30. Ikäraja on 18 vuotta, anniskeluravintola palvelee janoisia. Sisäänpääsy on maksuton, maksulliseen narikkaan voi tarvittaessa säilöä ylimääräiset kantamukset Ilokivessä ilonpidon ajaksi.
Muualla Yläkaupungin Yössä tapahtuu myös aiemmin ja myöhemmin ja samaan aikaan, koko Yläkaupungin Yön ohjelma ja aikataulu päivittyy osoitteeseen www.ylakaupunginyo.fi
LUTAKKO ♥ YLÄKAUPUNGIN YÖ
La 16.5.2025 klo 17:30-01:30 Ilokivi Venue, Jyväskylä
18:00 VILMA JÄÄ
19:15 DOME RUNNER
20:30 ULLALINTULAMPI
21:45 FORESEEN
23:00 TEINI-PÄÄ
00:15 MODEM
Ilmainen sisäänpääsy!
Ikäraja 18 vuotta.
Anniskeluravintola palvelee.
Ei omia juomia!
Reput ja muut isommat kassit maksulliseen narikkaan.
Advertisement
Event Venue
Ilokivi Venue, Keskussairaalantie 2,Jyväskylä, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











