Lundhags EventyrHike Vendsyssel 2026

Sat, 14 Mar, 2026 at 08:00 am UTC+01:00

Hotel Strandlyst Badehotel | Hirtshals

Eventyrsport Events
Publisher/HostEventyrsport Events
Lundhags EventyrHike Vendsyssel 2026
Advertisement
Lundhags EventyrHike Vendsyssel 2026
Søndag d. 14. marts
"Kyst & Klit"
FRA ØDE SANDSTRANDE TIL KLITTERNES KUPEREDE OG VARIEREDE BAGLAND
Lundhags EventyrHike Vendsyssel er en vandring i et af Danmarks mest varierede naturlandskaber langs vestkystens nordlige del og områdets kuperede bagland. Forude ligger eventyret.
Undervejs vil pile i landskabet og den udleverede Roadbook - en mellemting mellem et skattekort og en informationsfolder - på finurlig og inspirerende vis guide jer rundt på ruten via anvisninger og konkrete pejlemærker i landskabet.
Vi har gjort det nemt for jer; ruten er udtænkt og som ved alle vores EventyrHikes vil der være lækker frokost fra kokkeholdet Flambadou undervejs, snacks til turen samt kaffe før afgang, til frokost og i mål.
Lundhags EventyrHike Vendsyssel er mere end blot en vandretur. Der er en vandring, der fortæller historien om den natur, kultur og historie, som har gjort området til en velbesøgt perle i Danmark gennem flere hundrede år.
I vil opleve brede, øde strande med højt til himlen. I vil bevæge jer af små trampestier gennem klithedens rørskov, ud og ind mellem små klitsøer og havtorn, inden ruterne går ind i plantagens dybe ro mellem skiftevis løvtræer, nåletræer og små vandløb, dybe slugter og bølgende bakker.
Lundhags EventyrHike er en ny måde at opleve et landskab på og blive klogere på sit land og dets kultur. Turen er for alle med mod på eventyr, oplevelser, indtryk og interesse for kultur og natur, for samvær og nærvær.
Distancen er mellem 15 og 25 km alt efter hvad der passer dig. Undervejs på turen vil der, et par steder, være mulighed for at afkorte eller forlænge turen så den bliver mellem 15 eller 25km
Hvem er turen tiltænkt?
Alle aldersgrupper med mod på eventyr og oplevelser samt et minimum af grundform. Kan du gå 10km med lidt overskud, vil du kunne gennemføre denne EventyrHike.
Frokost i naturen
Ca. halvvejs på ruten vil I komme til et lejrområde, hvor der vil blive serveret lækker frokost til alle. I får her mulighed for at slappe af i naturen og hinandens selskab, mens maden bliver serveret for jer. Husk egen service.
Vi har sørget for det hele - dette er med i prisen:
• Naturoplevelse i særklasse
• Afmærkede ruter der er nemme at følge
• Inspirerende ""Roadbook"" med historisk og kulturel information
• Mulighed for at få ruterne som GPX-fil (ikke nødvendigt for at finde vej)
• Lækker frokost i det fri
• Kaffe/The fra Brew Company bade før under og efter turen
• Snacks til turen
• Medalje til alle
• Professionelt arrangeret event
Find meget mere information om hiken på hikens hjemmeside: https://www.eventyrsport.dk/events/eventyrhikevendsyssel

Gør weekenden til noget særligt
Har I lyst til at forlænge jeres ophold i det nordlige efter en skøn hike i området?
Så anbefaler vi et ophold på Hotel Strandlyst, hvor hygge og komfort går hånd i hånd. Malene, som driver hotellet, har sammensat nogle attraktive tilbud specielt til jer, der deltager på Hiken – så I kan nyde hele weekenden i de bedste omgivelser.
Klik for at booke overnatning inkl. mad her👇:
https://ophold.hotelstrandlyst.dk/shop/17-vinter-og-foraar-2026-/

Advertisement

Event Venue

Hotel Strandlyst Badehotel, Aksel Munchsvej 1, 9850 Hirtshals, Danmark, Hirtshals, Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Hirtshals

Tron Wars 6.0 Rob Alexander
Fri, 13 Mar at 04:00 pm Tron Wars 6.0 Rob Alexander

Arena Up North

Country Cruise til Bergen
Fri, 13 Mar at 07:15 pm Country Cruise til Bergen

Containerkajen 4, 9850 Hirtshals, Denmark

UDSOLGT - GUS MARATHON m. 7xGUS
Sat, 14 Mar at 02:00 pm UDSOLGT - GUS MARATHON m. 7xGUS

HIRIC - Hirtshals Idrætscenter

Nikolaj og Piloterne
Sat, 14 Mar at 06:00 pm Nikolaj og Piloterne

Restaurant Tannishus

Eventyrsport Vesterhavs Trail 2026
Sun, 15 Mar at 09:00 am Eventyrsport Vesterhavs Trail 2026

Hotel Strandlyst Badehotel

Tr\u00e6ningsl\u00f8bet R\u00e5bjerg Kirke - Hirtshals
Sat, 21 Mar at 10:00 am Træningsløbet Råbjerg Kirke - Hirtshals

Halvejen 2, 9850 Hirtshals, Danmark

\ud83c\udfb6 Kandis-cruise til Bergen!
Sat, 21 Mar at 07:15 pm 🎶 Kandis-cruise til Bergen!

Containerkajen 4, 9850 Hirtshals, Denmark

UDSOLGT - SAUNA PULSE - SAUNAGUS EVENT - Psytrance Saunagus
Sat, 28 Mar at 07:00 pm UDSOLGT - SAUNA PULSE - SAUNAGUS EVENT - Psytrance Saunagus

HIRIC - Hirtshals Idrætscenter

Hirtshals is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Hirtshals Events