Lezing Auke Zeldenrust over De Terrorist

Tue Jun 02 2026 at 07:30 pm to 08:45 pm UTC+02:00

Tresoar | Leeuwarden

Tresoar
Publisher/HostTresoar
Lezing Auke Zeldenrust over De Terrorist Lezing Auke Zeldenrust over De Terrorist
About this Event

Oorlogsweduwen in ongewoon vakantiehuis

In 1946 opent vakantiehuis De Terrorist de deuren voor weduwen en kinderen van gestorven verzetsstrijders en voor mensen die gewond of getraumatiseerd uit de Tweede Wereldoorlog waren gekomen. Ze gingen gratis op vakantie. Uitwaaien op Ameland, in de hoop dat de zeewind hun tranen zou drogen. Schrijver en journalist Auke Zeldenrust schreef er een boek over en geeft dinsdagavond 2 juni een lezing in Tresoar.

Het huis is een oude barak die de Duitsers neerzetten in de duinen, als onderdeel van de Atlantikwall. Oud-leden van het Friese verzet kopen het na de oorlog voor het symbolische bedrag van één gulden en verbouwen het tot recreatieverblijf. Omdat de nazi’s mannen en vrouwen van de ondergrondse ‘terroristen’ noemden, krijgt het houten onderkomen deze geuzennaam. Tot 1953 bezoeken ruim 2500 vrouwen, mannen en kinderen De Terrorist op Ameland. Ze zingen, spelen en dansen er. En ze delen als lotgenoten hun geschonden verleden. Zo kunnen ze op het Waddeneiland het verdriet van de vaste wal tijdelijk vergeten.

Twee weken even niet de was door de wringer halen of de zorg voor de kinderen, de weduwen hebben het zo nodig. Ook al hebben ze zelf geen wapen gedragen of Engelse piloten gered, zij hebben de stress van de oorlog gevoeld. In bijna alle gevallen wisten of vermoedden ze dat hun echtgenoot ondergronds in opstand kwam tegen de bezetter. In veel gevallen hielpen ze hun geliefdes al is dat nooit als een daad van verzet erkend.

Uitwaaien dus op Ameland, volgens de Dikke van Dale wandelen in de wind om op te frissen. De VVV prijst in de jaren vijftig het eiland aan als de Waddendiamant: ‘Uit Frieslands hoofdstad gaat de bus en brengt u op de boot; één uur op ’t Wad en ge staat in ’t schoonst wat Neêrland ooit ontsloot.’ In die tijd maken per jaar 80.000 toeristen de oversteek. De helende werking ervan wordt vandaag de dag nog steeds gepromoot. ‘Even weg van alles’. De Wadden hebben de schoonste lucht van Nederland omdat er weinig verkeer en industrie is op de eilanden.

Schrijver en journalist van Omrop Fryslân Auke Zeldenrust dook de archieven in en sprak met nabestaanden van deze Ameland-gangers. Zo verzamelde hij tal van persoonlijke geschiedenissen, die alle tot op de dag van vandaag doorwerken. Zijn boek Oorlogstranen op Ameland ligt sinds vorig jaar in de boekhandels en is te bestellen op internet. Na afloop van de lezing is het boek verkrijgbaar en kun je het door Zeldenrust laten signeren.

Event Venue

Tresoar, 1 Boterhoek, Leeuwarden, Netherlands

Tickets

EUR 0.00

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Leeuwarden

Boksumer rider goes to Germany
Fri, 05 Jun at 10:00 am Boksumer rider goes to Germany

It String, Boksum

Landelijke Veiligheidsdag
Sat, 06 Jun at 10:00 am Landelijke Veiligheidsdag

Stadionplein, Leeuwarden, Nederland

Groenwandeling
Sat, 06 Jun at 02:00 pm Groenwandeling

Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden, Netherlands

Flotsam and Jetsam
Sat, 06 Jun at 07:30 pm Flotsam and Jetsam

Neushoorn

Zeldzaam Mooi event Oldehoofsterkerkhof in Leeuwarden
Sun, 07 Jun at 11:00 am Zeldzaam Mooi event Oldehoofsterkerkhof in Leeuwarden

Oldehoofsterkerkhof, 8911 Leeuwarden

Stoke City Goutum 2026
Thu, 11 Jun at 10:00 am Stoke City Goutum 2026

IJsbaan Goutum

Leeuwarden is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Leeuwarden Events