Advertisement
Laura Kokko, FM, viulisti, kulttuurihistoria:Kirjailija Volter Kilpi ja muuntuva huonokuuloisuuden kokemus
Kirjailija Volter Kilven (1874–1939) kuulo aleni merkittävästi jo 16-vuoden ikäisenä. Kilpi teki pitkän uran kirjastoalalla, eli tasapainoista perhe-elämää ja loi uraa uurtavan kirjallisen tuotannon. Vuonna 1930 Kilpi oli myös yksi nykyisen Kuuloliiton perustajajäsenistä. Kilvelle huonokuuloisuus toimi tekijänä, joka toisaalta eristi hänet tiettyjen tehtävien ja sosiaalisten piirien ulkopuolelle, toisaalta sen voi nähdä vaikuttaneen hänen taiteelliseen työhönsä rikastavalla tavalla. Luennollaan Laura Kokko käsittelee kuulovamman monia merkityksiä osana Volter Kilven taiteilijaelämäkertaa ja kirjailijantyötä.
Moderaattorina toimii Viliina Silvonen, FT, folkloristiikka. Tilaisuutta on myös mahdollista seurata etäyhteydellä osoitteessa https://youtube.com/live/Ju2YdBsPLAw?feature=share
Lämpimästi tervetuloa!
SKS:n juhlasaliin mahtuu 100 henkeä.
Sisäänkäynti liikuntaesteisille on SKS:n Mariankadun puoleiselta ulko-ovelta soittamalla ovisummeria tai numeroon 040 534 8933.
Suosittelemme saapumaan SKS:aan julkisilla liikennevälineillä, pyörällä tai jalan.
Luentosarjan myöhempi ohjelma:
12.5. Sanna Supponen: Vanhimmat säilyneet kirjallisen kulttuurin aineistot Suomessa
2.6. Mari Viita-aho: Museot viheliäisten kulttuuriperintöongelmien äärellä
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Hallituskatu 1, 00170 Helsinki, Finland, Hallituskatu 1, FI-00170 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.









