Kunst og Havemarked

Sat May 30 2026 at 10:00 am to 02:00 pm UTC+02:00

Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved, Denmark | Naestved

R\u00f8nneb\u00e6ksholm
Publisher/HostRønnebæksholm
Kunst og Havemarked
Advertisement
Kom til forårets Kunst & Havemarked på Rønnebæksholm skabt i samarbejde med Haveselskabets afdelinger i Faxe, Vordingborg og Næstved. De populære og kulturelle Havemarkeder i Næstved, som henvender sig både til børn, unge og voksne. Rønnebæksholm og Haveselskabet samarbejder om to årlige Havemarkeder i år lørdag den 30.maj og lørdag den 22.august 2026.
Havemarkedet byder som altid på interessante planter og ting til haven. De mange hobby- gartnere og professionelle deler også gerne ud af gode råd og erfaringer. Rønnebæksholms imponerende Have vil også være åben og formidles i løbet af Havemarkedet.
Oplev den aktuelle gruppeudstilling Langsommere & Rigere i Kunsthallen og Parken. I Parken aktiveres Emilie Bausagers værk Baskets som er installeret som en monumental hængeplante fyldt med farverige sæsonblomster som petunia, geranium og lobelia. I forbindelse med nedtagningen af den store planteskulptur inviterer Bausager publikum til workshoppen Fra Skulptur til Hængende Have under Havemarkedet, hvor skulpturens planter får nyt liv i deltagernes egne hænder, som man kan tage med hjem.
Og som noget særligt vil den udstillingaktuelle kunstner Jonas Erboes opføre Gyldne Tider, en løbeperformance. Over årets tolv måneder vil Erboe gennemføre tolv maraton og årets maj-maraton er på Venlighedens tagterrasse i Parken, hvor publikum inviteres til at følge løbet.
Praktisk information:
Billet: Billetten til Havemarkedet koster 40. kr. for voksne. Børn og unge under 18 år går gratis ind. Billetten dækker entré til den aktuelle udstilling og dagens program. Billetten købes ved på mobilepay indgangen. Kontanter modtages også.
Mad & Drikke: I løbet af dagen kan man købe kaffe, vand, kage og grillpølser med kød eller plantebaseret fra Festivo i Parken og Rønnebæksholms Café Haralda byder på kaffe og kage både indenfor og udenfor.
Parkering: For dårligt gående findes der Handicapparkering ved Billedskolen og indgangen til Parken. Parkering findes på græsplænen uden for Venligheden.
Billede: Havemarked på Rønnebæksholm. Foto: Christian Brems.
Advertisement

Event Venue

Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved, Denmark, Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved, Danmark, Naestved, Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Naestved

Musik p\u00e5 Torvet - Los Cubraz - Bossa Weekend i N\u00e6ver
Fri, 29 May at 05:00 pm Musik på Torvet - Los Cubraz - Bossa Weekend i Næver

Axeltorv 9L, Kl, 4700 Næstved, Denmark

Encounters Kammermusikserie 2026: Victor Koch Jensen med Venner
Fri, 29 May at 07:00 pm Encounters Kammermusikserie 2026: Victor Koch Jensen med Venner

Kompagnihuset, Næstved

MARC FACCHINI
Fri, 29 May at 07:30 pm MARC FACCHINI

Adelgade 48, 4720 Præstø, Denmark

Kids Mud Race N\u00e6stved
Sat, 30 May at 01:00 pm Kids Mud Race Næstved

Næstved Firma Sport

Mathilde Falch p\u00e5 pakhus8
Sat, 30 May at 08:00 pm Mathilde Falch på pakhus8

Havnepladsen 8, 4720 Præstø, Denmark

Hum\u00f8r Marathon #161 - p\u00e5 Gl\u00e6n\u00f8 (UDSOLGT)
Sun, 31 May at 09:00 am Humør Marathon #161 - på Glænø (UDSOLGT)

Glænøvej 418, 4230

25-\u00e5rs Jubil\u00e6ums Motionscykell\u00f8b - Alle kan deltage!
Sun, 31 May at 09:30 am 25-års Jubilæums Motionscykelløb - Alle kan deltage!

Herlufsholm Idrætscenter

\ud83d\udeb4\u200d\u2640\ufe0f \u0160koda B\u00f8rneTour N\u00e6stved \ud83d\udeb4\u200d\u2642\ufe0f
Sun, 31 May at 10:00 am 🚴‍♀️ Škoda BørneTour Næstved 🚴‍♂️

Rådmandshaven ved Næstved Kommune - Rådmandshaven 20, 4700 Næstved, Danmark

Naestved is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Naestved Events