Kunst og Havemarked

Sat May 30 2026 at 10:00 am to 02:00 pm UTC+02:00

Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved, Denmark | Naestved

R\u00f8nneb\u00e6ksholm
Publisher/HostRønnebæksholm
Kunst og Havemarked
Advertisement
Kom til forårets Kunst & Havemarked på Rønnebæksholm skabt i samarbejde med Haveselskabets afdelinger i Faxe, Vordingborg og Næstved. De populære og kulturelle Havemarkeder i Næstved, som henvender sig både til børn, unge og voksne. Rønnebæksholm og Haveselskabet samarbejder om to årlige Havemarkeder i år lørdag den 30.maj og lørdag den 22.august 2026.
Havemarkedet byder som altid på interessante planter og ting til haven. De mange hobby- gartnere og professionelle deler også gerne ud af gode råd og erfaringer. Rønnebæksholms imponerende Have vil også være åben og formidles i løbet af Havemarkedet.
Oplev den aktuelle gruppeudstilling Langsommere & Rigere i Kunsthallen og Parken. I Parken aktiveres Emilie Bausagers værk Baskets som er installeret som en monumental hængeplante fyldt med farverige sæsonblomster som petunia, geranium og lobelia. I forbindelse med nedtagningen af den store planteskulptur inviterer Bausager publikum til workshoppen Fra Skulptur til Hængende Have under Havemarkedet, hvor skulpturens planter får nyt liv i deltagernes egne hænder, som man kan tage med hjem.
Og som noget særligt vil den udstillingaktuelle kunstner Jonas Erboes opføre Gyldne Tider, en løbeperformance. Over årets tolv måneder vil Erboe gennemføre tolv maraton og årets maj-maraton er på Venlighedens tagterrasse i Parken, hvor publikum inviteres til at følge løbet.
Praktisk information:
Billet: Billetten til Havemarkedet koster 40. kr. for voksne. Børn og unge under 18 år går gratis ind. Billetten dækker entré til den aktuelle udstilling og dagens program. Billetten købes ved på mobilepay indgangen. Kontanter modtages også.
Mad & Drikke: I løbet af dagen kan man købe kaffe, vand, kage og grillpølser med kød eller plantebaseret fra Festivo i Parken og Rønnebæksholms Café Haralda byder på kaffe og kage både indenfor og udenfor.
Parkering: For dårligt gående findes der Handicapparkering ved Billedskolen og indgangen til Parken. Parkering findes på græsplænen uden for Venligheden.
Billede: Havemarked på Rønnebæksholm. Foto: Christian Brems.
Advertisement

Event Venue

Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved, Denmark, Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved, Danmark, Naestved, Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Naestved

Kids Mud Race N\u00e6stved
Sat, 30 May at 01:00 pm Kids Mud Race Næstved

Næstved Firma Sport

Mathilde Falch p\u00e5 pakhus8
Sat, 30 May at 08:00 pm Mathilde Falch på pakhus8

Havnepladsen 8, 4720 Præstø, Denmark

25-\u00e5rs Jubil\u00e6ums Motionscykell\u00f8b - Alle kan deltage!
Sun, 31 May at 09:30 am 25-års Jubilæums Motionscykelløb - Alle kan deltage!

Herlufsholm Idrætscenter

\ud83d\udeb4\u200d\u2640\ufe0f \u0160koda B\u00f8rneTour N\u00e6stved \ud83d\udeb4\u200d\u2642\ufe0f
Sun, 31 May at 10:00 am 🚴‍♀️ Škoda BørneTour Næstved 🚴‍♂️

Rådmandshaven ved Næstved Kommune - Rådmandshaven 20, 4700 Næstved, Danmark

Sans og sank
Thu, 04 Jun at 04:30 pm Sans og sank

Ved Åsen, 4700 Næstved, Danmark

T\u00e6nk vildt! \u2013 med Rane Willerslev | N\u00e6stved
Thu, 04 Jun at 07:00 pm Tænk vildt! – med Rane Willerslev | Næstved

Grønnegades Kaserne Kulturcenter

Naestved is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Naestved Events