Advertisement
Håb - Et forsvar for fremtiden 🌤️Kristian Leth leverer i dette foredrag et helhjertet forsvar for håbet og en veldokumenteret afvisning af den dommedag, medierne fortæller os er på vej.
Vi mennesker har altid forudsagt verdens nært forestående undergang. I dag fylder klima, terror og pandemier aviser og tv og hjemmesider, og alle har hver deres take på, hvordan verden snart ender, eller i det mindste undergår katastrofale forandringer. Det er blevet umoderne at håbe og tro på, at det kan være anderledes. Optimisme er naivt. Det er uncool at være entusiastisk, når det kommer til fremtiden.
Men hvorfor er det sådan? Hvorfor har vi mennesker altid frygtet fremtiden? Og er det egentlig mere velbegrundet i dag end tidligere? Eller mindre? Og hvad gør det ved os som mennesker, at have frygten som grundtone i livet?
Om Kristian Leth: ⭐️
Kristian Leths talent peger i mange retninger og man fristes til at tænke om der overhovedet er noget denne Brooklyn-bosatte kulturelle altmuligmand ikke har prøvet. Men mest af alt er Kristian Leth musiker og forfatter og han har udgivet 16 plader og 13 bøger!
I øjeblikket er Kristian aktuel med det prisvindende radioprogrammet ’Bibelen Leth fortalt’, hvor han formidler Bibelens budskaber, som han mener er verdens vigtigste bog, og han er også aktuel med erindringsbøgerne ’En Vej Ud Af Tågen’ og ’En Tid Med Mirakler’. I 2023 udgav Kristian ’Fremtiden Er Der Også i Morgen’, en bog rettet mod ungdommen for at give dem håbet om
fremtiden tilbage.
Alle billetindtægter (fratrukket gebyr på ca. 10kr.) går til Folkekirkens Nødhjælp.
➡️ Køb din billet på billetlinket her i begivenheden 🎟️
Advertisement
Event Venue
Hovedvej A1 28, 6740 Bramming, Denmark, Varde, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.





