Advertisement
🌿Świat naszych prababek nieco różnił się od naszego, ale to z niego się wywodzimy i przenosimy jego cząstkę kolejnym pokoleniom. Istniały dawniej zajęcia, które były domeną kobiet - takie jak zbieranie ziół, robótki ręczne i domowe, a przy tym śpiew i trochę magii ludowej.Chciałabym zaprosić Was Dziewczyny, na spotkanie kobiet z warsztatami białego śpiewu i motania intencyjnych lalek słowiańskich z ochronnymi ziołami. Program spotkania:
🫖 zapoznanie przy herbacie i naparach ziołowych
🧘rozgrzewka i ćwiczenia na otwarcie głosu
🎶śpiewanie starych pieśni o kobietach
🍰przerwa na przekąski i napoje
🧶warsztaty motania lalek przy śpiewaniu pieśni
✅ZAPISY PRZEZ FORMULARZ: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxOduCXM64Y-WWUr4GGibuDg26N1CI_64MEciIEkhmdX8lAg/viewform?usp=sharing
BIAŁY ŚPIEW
Śpiew białym głosem to pierwotna, naturalna forma wokalna charakterystyczna dla Słowian. Skupia się na przenikliwości i natężeniu dźwięku. Oparta jest na intuicji i naśladowaniu, a nie wyuczonych technikach. Wywodzi się z pieśni obrzędowych i tradycji ludowych.
Warsztaty wprowadzą uczestniczki w świat białego śpiewu poprzez ćwiczenia oddechowe, pracę nad emisją głosu, obcowania z własnym głosem i wspólne śpiewanie. Nauczymy tradycyjnych pieśni z polskich wsi i innych krajów słowiańskich. Są one związane z codziennym życiem i obrzędami - kołysanki, pieśni weselne, obyczajowe, miłosne i inne opowiadające o kobiecie.
LALKI MOTANKI
Lalki motanki to tradycyjne, ręcznie robione lalki, które pełniły rolę amuletów lub spełniały intencje. Tworzyło się je z kawałków materiałów, nici i naturalnych dodatków, jak zioła, bez użycia igieł, by „nie przeciąć” dobrej energii. Każda motanka miała swoje zadanie – mogła chronić dom, przynosić szczęście, zdrowie albo pomagać spełniać życzenia. Ich wykonanie wymagało skupienia na konkretnej intencji, dzięki czemu były nie tylko rękodziełem, ale też rodzajem duchowego rytuału. To prosty, ale symboliczny sposób na połączenie z naturą i tradycją.
My będziemy motać w nich ochronne zioła, takie jak wrotycz, bylicę, miętę, pokrzywę.
PROWADZĄCA:
Aleksandra Suchowiecka - śpiewaczka, badaczka i pasjonatka kultury tradycyjnej. Pochodzi z Sandomierza, a jej korzenie sięgają Podkarpacia i Lubelszczyzny. Podczas badań terenowych dokumentuje pieśni od najstarszych pokoleń i przekazuję je w trakcie warsztatów śpiewu. Uczy się u Mistrzów muzyki tradycyjnej. Zajmuje się także badaniami związanymi z magią ludową, wierzeniami i rytuałami o ziołach.
Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: w 2016 roku zrealizowała projekt badawczy Pieśni przekazane – pieśni niezapomniane, a w 2022 roku projekt e-booka Rośliny w dawnych zabawach.
Jest autorką dwóch e-booków - “Kadzidła z rodzimych ziół” oraz “Kogucik czy kurka? Rośliny w zabawach”
Muzycznie działa w solowym projekcie Olica oraz z śpiewaczym zespole Kwiotki.
YouTube: https://www.youtube.com/@olicasounds
Instagram: https://www.instagram.com/dziadowska
✅ZAPISY PRZEZ FORMULARZ: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxOduCXM64Y-WWUr4GGibuDg26N1CI_64MEciIEkhmdX8lAg/viewform?usp=sharing
Po wysłaniu formularza otrzymasz maila z dalszymi instrukcjami.
📍MIEJSCE:
Vena Studio Dobrych Spotkań, Wrocław, Poniatowskiego
⏰CZAS:
Sobota, 25 stycznia, godz. 12:00-15:00
💲KOSZT:
🎁Przedsprzedaż ➡️ przy zapisach do 17 stycznia - 199 zł!
Przy zapisach od 18 stycznia - 229 zł
(wszystkie materiały na warsztaty są zapewnione przez organizatora)
W razie pytań: [email protected]
NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 20 STYCZNIA 2025.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!
Zapraszamy!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Vena Studio Dobrych Spotkań, ulica Księcia Józefa Poniatowskiego 2, 50-262 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland