Klæder skaber folk - tøj i det prædynastiske Egypten (c. 4000-3000 f.v.t.)

Wed, 13 May, 2026 at 07:00 pm UTC+02:00

Søndre Campus, Københavns Universitet | Copenhagen

N\u00e6rorientalsk Selskab
Publisher/HostNærorientalsk Selskab
Kl\u00e6der skaber folk - t\u00f8j i det pr\u00e6dynastiske Egypten (c. 4000-3000 f.v.t.)
Advertisement
Klæder skaber folk - tøj i det prædynastiske Egypten (c. 4000-3000 f.v.t.)
Onsdag d. 13 maj 2026, kl. 19.00
Foredrag af Anne Drewsen, cand.mag. i nærorientalsk arkæologi og gæsteforsker ved Centre for Textile Research (CTR) på Københavns Universitet.
Tøj er aldrig bare tøj. Det, vi tager på, signalerer hvem vi er, hvor vi hører til, og hvordan vi ønsker at blive opfattet. Klædedragten kan afsløre vores sociale status, vores tilknytning til bestemte grupper, og ikke mindst vores personlighed. Men hvornår begyndte mennesker egentlig at bruge tøj på denne måde?
Ser vi på Egyptens lange historie, er Naqada-perioden (ca. 4000–3000 f.v.t.) en af de mindst udforskede – og samtidig en af de mest spændende. På tekstilområdet bevæger perioden sig fra det helt enkle til det overraskende sofistikerede. De berømte Tarkhan-tunikaer, som er C14-dateret til slutningen af Naqada-perioden, vidner om avancerede tekstilfremstillingsprocesser længe før Egypten blev samlet under Narmer. Allerede her kunne egypterne fremstille kvalitetstøj, der krævede både teknisk kunnen og bevidste valg. Det rejser et fascinerende spørgsmål: Brugte mennesker i Naqada-perioden klædedragten til at udtrykke tilhørsforhold, hierarkier og identitet, ligesom vi gør i dag. Langt de fleste arkæologiske fund fra perioden stammer fra begravelser. Sammenholdt med genstande med ikonografi, såsom paletter og figuriner, giver de os et sjældent indblik i datidens klædedragt. Selvom materialet primært afspejler eliten og religiøse eller rituelle sammenhænge, udgør det et vigtigt første skridt mod at forstå menneskene bag fundene – gennem det, de bar på kroppen.
Anne blev kandidat i Nærorientalsk Arkæologi i 2017 og blev kort efter ansat i administrationen på Centre for Textile Research (CTR), hvor hun i dag er gæsteforsker. Siden 2017 har Anne præsenteret på mange konferencer samt været redaktør på bogen "The Common Thread" og på tidsskriftet Chronolog.
Billede af Tarkhan-klædningen (UC28614B1), Petrie Museum ved University College London. (CC BY-NC-SA)
Advertisement

Event Venue

Søndre Campus, Københavns Universitet, Rådhuspladsen 3, 1550 København V, Danmark, Copenhagen , Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Copenhagen

'Egne og andres reaktioner i sorgen' - Caf\u00e9aften i K\u00f8benhavn
Tue, 12 May at 07:00 pm 'Egne og andres reaktioner i sorgen' - Caféaften i København

Amagerbrogade 150, 1. sal, 2300 Copenhagen, Denmark

Belli synger Belli  | Koncertsalen | DR Koncerthuset
Tue, 12 May at 08:00 pm Belli synger Belli | Koncertsalen | DR Koncerthuset

Dr Koncerthuset

Nervous System Reset
Tue, 12 May at 08:00 pm Nervous System Reset

Doyoga.dk Hot Yoga & Yoga Studio Vesterbrogade

For\u00e5rslejr Skagen 2026
Wed, 13 May at 12:00 am Forårslejr Skagen 2026

Skagen

Play Reading
Wed, 13 May at 06:30 pm Play Reading

H2O Copenhagen, Hørsholmsgade 20, 2200 København

Kipling Travel - Argentina og Chile
Wed, 13 May at 07:30 pm Kipling Travel - Argentina og Chile

Turesensgade 2b, 1368 Copenhagen, Denmark

EMMON x Tyske Ludder
Wed, 13 May at 08:00 pm EMMON x Tyske Ludder

RUST

Poolen Outside: Omar S
Wed, 13 May at 08:00 pm Poolen Outside: Omar S

Refshalevej 189, 1432 København K

Nordic Noise 2026
Thu, 14 May at 02:30 pm Nordic Noise 2026

Rust In Peace Cph

Copenhagen is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Copenhagen Events