KLS'26 | Lietuvos intelektualų dirbtuvėse: humanitarinės literatūros temos ir dilemos

Fri, 08 May, 2026 at 03:00 pm UTC+03:00

Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus | Kaunas

Kauno literat\u016bros savait\u0117
Publisher/HostKauno literatūros savaitė
KLS'26 | Lietuvos intelektual\u0173 dirbtuv\u0117se: humanitarin\u0117s literat\u016bros temos ir dilemos
Advertisement
Mūsų šalyje eseistai ir kitų intelektualių tekstų, skirtų ne vien akademinei auditorijai, kūrėjai dirba po vieną, o kiekvienos knygos pasirodymas yra įvykis.
✍️ Naujoje festivalio rubrikoje „Lietuvos intelektualų dirbtuvėse“ norime pasikalbėti ir apie jų naujausias knygas, ir apie dabartinę žodžio kultūros padėtį. Kokie svarbiausi akstinai šiandien puoselėti šį žanrą? Kokios temos, kokie reiškiniai labiausiai verti plunksnos? Kokio atgarsio visuomenėje sulaukia esė ir humanitarinė literatūra?
Dalyvauja Ernestas PARULSKIS, Jurga JONUTYTĖ, Ramūnas ČIČELIS. Moderuoja literatūros istorikė ir kritikė Akvilė Rėklaitytė.
🕐 Data ir laikas: gegužės 8 d., 15:00 val.
📍 Vieta: Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus (S. Daukanto g. 25)
▪️️️▪️️️▪️️️
Ernestas PARULSKIS (g. 1963) yra menotyrininkas ir įvairių žanrų tekstų autorius. Baigė menotyros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo dešimto dešimtmečio rašo straipsnius, komentarus ir esė Lietuvos žiniasklaidai, buvo internetinio portalo omni.lt leidėjas. Kaip kuratorius surengė ne vieną parodą Nacionalinėje dailės galerijoje bei Nacionaliniame muziejuje. LRT radijuje veda detektyvams ir nuotykių literatūrai skirtą laidą „Nenušaunami siužetai“ (kartu su Rasa Drazdauskiene).
Parulskis išleido esė rinkinį „Kasdienybės kunstkamera“ (2010) ir knygą paaugliams „Žiemos atostogų tankas“ (2015). Naujausia jo knyga – trumpų esė rinkinys „Lėti nuotykiai“ (2026, „Tyto alba“). Knygoje – daug dėmesio sulaukiančios diskusijos apie viešąsias erdves ar istorinę atmintį, netikėtos įžvalgos apie mūsų įpročius ir stereotipus. Į visa tai autorius žvelgia su savitu humoru, nesipiktindamas ir nemoralizuodamas.
▪️️️▪️️️▪️️️
Jurga JONUTYTĖ (g. 1970) – filosofė, literatūros tyrėja, vertėja. Studijavo filosofiją Vytauto Didžiojo universitete (VDU), apgynė disertaciją pas Leonidą Donskį. Dėsto ir dirba tiriamąjį darbą VDU ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Yra parašiusi ir išleidusi knygas „Tradicijos sąvokos kaita“ (2011), „Gyvatės kojos. Negalios samprata gyvenimo pasakojimuose“ (2021, kartu su Giedre Šmitiene).
Naujausia Jonutytės knyga „Sniego spalva per balta: norma ir galia sakytiniuose gyvenimo pasakojimuose“ (2025, „Hubris“). Knygoje apmąstomi dviejų tipų pasakojimai – tie, kuriais steigiama stiprioji tapatybė, kai pasakotojas ar pasakotoja palaiko ar tikslina vyraujančias normas, ir tie, kurių „aš“ išnyra daug rečiau ir pasirodo ne užimdamas aiškią poziciją, bet stebėdamas, liudydamas. Tai silpnojo tapatinimosi pasakojimai, atskleidžiantys gebėjimą vengti priskyrimo tam tikrai grupei ar tipui, neleidžiantys sureikšminti kurios nors vienos savo savybės.
▪️️️▪️️️▪️️️
Ramūnas ČIČELIS (g. 1979 Jonavoje) – rašytojas, kritikas ir publicistas, literatūros mokslininkas, filmų kūrėjas. Studijavo Lietuvos edukologijos universitete, apgynė disertaciją apie Jono Meko kūrybą. Dėsto Vytauto Didžiojo universitete. Išleido du poezijos rinkinius, ne vieną esė, kritikos ir publicistikos knygą, tarp jų „Paribiai ir centrai“ (2024, „Kauko laiptai“).
Šioje knygoje Čičelis rašo apie gyvenimą Lietuvos miesteliuose ir užsienio didmiesčiuose, gvildendamas psichologinius ir vertybinius iššūkius, su kuriais susiduria žmogus, globaliame pasaulyje norintis išlaikyti savo „mažąją tėvynę“.
▪️️▪️️️▪️
👉 Visa festivalio programa: https://literaturossavaite.lt/programa/
🟣 Festivalio organizatoriai: Vytauto Didžiojo universitetas ir Kauno literatūros biuras, VšĮ
🟣 Festivalį finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė
Advertisement

Event Venue

Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto gatvė 25, LT-44249 Kaunas, Lietuva, Kaunas, Lithuania

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Kaunas

Jubiliejin\u0117 20-oji prof. Vlado Gronsko tarptautin\u0117 mokslin\u0117 konferencija
Fri, 08 May at 10:00 am Jubiliejinė 20-oji prof. Vlado Gronsko tarptautinė mokslinė konferencija

Muitinės g. 8, 44001 Kaunas, Lithuania

LIK FEST\u201926: In\u017einerijos diena
Fri, 08 May at 10:00 am LIK FEST’26: Inžinerijos diena

Tvirtovės al. 35, LT-50155 Kaunas, Lithuania

11th Kaunas \/ Lithuania International Hematology \/ Oncology Colloquium
Fri, 08 May at 10:00 am 11th Kaunas / Lithuania International Hematology / Oncology Colloquium

LSMU Slaugos fakultetas

Moksleivi\u0173 forumas "KARTA BE PRIKLAUSOMYBI\u0172"
Fri, 08 May at 11:00 am Moksleivių forumas "KARTA BE PRIKLAUSOMYBIŲ"

LSMU Visuomenės sveikatos fakultetas

AUGAL\u0172 MAINYTUV\u0116S
Fri, 08 May at 12:00 pm AUGALŲ MAINYTUVĖS

Gėlių g. 2, Ringaudai, Lithuania

Seminaras \u201e\u0160eimos, bendruomen\u0117s, gimin\u0117s bei tautos ry\u0161ys ir papro\u010diai\u201c | GIMIN\u0116S MEDIS 2026
Fri, 08 May at 02:00 pm Seminaras „Šeimos, bendruomenės, giminės bei tautos ryšys ir papročiai“ | GIMINĖS MEDIS 2026

A. Jakšto g. 18, LT-44275 Kaunas, Lithuania

Eskursij\u0173 savaitgalis "Pasi\u0160AN\u010cin\u0117kim!" | 2026
Fri, 08 May at 05:00 pm Eskursijų savaitgalis "PasiŠANČinėkim!" | 2026

Šančiai

KMSO SEZONO PABAIGOS KONCERTAS: NUO VIENOS IKI PARY\u017dIAUS
Fri, 08 May at 06:00 pm KMSO SEZONO PABAIGOS KONCERTAS: NUO VIENOS IKI PARYŽIAUS

E. Ožeškienės g. 12, 44252 Kaunas, Lithuania

KAUNE: 5 ELEMENT\u0172 asmenybi\u0173 tipologija ir VEIDOSKAITA
Fri, 08 May at 06:00 pm KAUNE: 5 ELEMENTŲ asmenybių tipologija ir VEIDOSKAITA

BOHO jogos namai

Muzikinis festivalis \u201eMuzikoje \u2013 mes \u0161eima\u201c
Fri, 08 May at 06:00 pm Muzikinis festivalis „Muzikoje – mes šeima“

Domeikavos laisvalaikio salė

KKC choro \u201eGintaras" 90-me\u010dio koncertas
Fri, 08 May at 06:00 pm KKC choro „Gintaras" 90-mečio koncertas

Vytauto pr. 79, 44320 Kaunas, Lithuania

BODY MOVEMENT for men | SALSA KAUNAS
Fri, 08 May at 06:30 pm BODY MOVEMENT for men | SALSA KAUNAS

Gedimino g. 47, 44242 Kaunas, Lithuania

Kaunas is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Kaunas Events