Advertisement
Poliittisessa puheessa tulevaisuus hahmottuu usein synkkänä ja vaihtoehdottomana. Vaikeat yhteiskunnalliset kysymykset etenevästä ekokriisistä ja kasvavasta yhteiskunnallisesta eriarvoisuudesta eivät ole helposti ratkaistavissa. Tarvitaan kokonaan uudenlaista ajattelua.Suvi Salmenniemen, Pilvi Porkolan ja Hanna Ylöstalon kirjoittama Arkipäivän utopiat esittää toisenlaisten maailmojen kuvittelukyvyn yhteiskunnallisen muutoksen voimana. Teos antaa työkaluja ja tukea dystooppisen poliittisen keskustelun taltuttamiseen ja toivon luomiseen. Vaihtoehtoisia työn, talouden ja ajan järjestyksiä eletään todeksi monin tavoin jo nyt.
Miten kehittää toimintatapoja ja käsitteitä kestävämpään elämäntapaan? Miten vahvistaa tulevaisuususkoa ja yhteistä toimijuutta nykyisessä, usein pessimistisessä keskustelussa maailmassa, jota hallitsevat monenlaiset yhteiskunnalliset epävarmuudet? Miten ylläpitää toivoa? Millaisia utopioita toteutetaan taiteessa, pedagogiikassa ja erilaisissa yhteisöissä?
Tilaisuudessa kirjoittajat kertovat teoksestaan ja Teppo Eskelinen (Itä-Suomen yliopisto) pitää kommenttipuheenvuoron. Lisäksi ohjelmassa nähdään esitys Fiktiiviset liito-oravat Papana ja Norkko esittävät: ”Papanaräppi - käytä sun ääntä”.
Tervetuloa kuuntelemaan ja keskustelemaan!
Suvi Salmenniemi, VTT, dosentti, on sosiologian professori Turun yliopistossa.
Pilvi Porkola, TeT, taiteilija, toimii yliopistotutkijana Taideyliopistossa.
Hanna Ylöstalo, YTT, dosentti, on sukupuolentutkimuksen apulaisprofessori Tampereen yliopistossa.
Tutustu teokseen: https://www.gaudeamus.fi/teos/arkipaivan-utopiat/
Advertisement
Event Venue
Rosebud Books - Kirjakauppoja. Bookshops., Postitalo, Postikatu 1,Helsinki, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.









