Advertisement
𝐽𝑒𝑠𝑢́𝑠 𝑅𝑢𝑏𝑖𝑜 𝐺𝑎𝑚𝑜 & 𝐸𝑛–𝐾𝑛𝑎𝑝 𝐺𝑟𝑜𝑢𝑝 & 𝑍𝑎𝑔𝑟𝑒𝑏𝑠̌𝑘𝑖 𝑝𝑙𝑒𝑠𝑛𝑖 𝑎𝑛𝑠𝑎𝑚𝑏𝑒𝑙𝐆𝐑𝐀𝐍 𝐁𝐎𝐋𝐄𝐑𝐎 𝐆𝐀𝐋𝐀
Idejna zasnova in koreografija 𝗝𝗲𝘀𝘂́𝘀 𝗥𝘂𝗯𝗶𝗼 𝗚𝗮𝗺𝗼
Gran Bolero Gala
V imenu skupnosti
Tako kot je skladba Bolero Mauricea Ravela klasična uspešnica, glasbeni obred za orkester, ki pride skupaj kot glasbena skupnost, tako je prednovoletni Gran Bolero Gala plesni obred za dva ansambla, ki prideta skupaj kot plesna skupnost in hkrati skupnostni obred za vse, ki pridejo skupaj kot družbena skupnost. Je obred, pri katerem vezi ustvarijo enost skozi ponavljanje in stopnjevanje pripelje v skupnostni crescendo. Gran Bolero Gala je spektakel, v katerem ples z glasbo ponese skupnost, skupnost ponese oder, dogodek, presežek.
V koreografiji Gran Bolera iz leta 2023 se je šest plesalcev En-Knap Group in šest plesalcev Zagrebškega plesnega ansambla vrnilo k Ravelovi glasbeni partituri. Predstava je velika koprodukcijska priredba in nadgradnja uprizoritve, ki je bila narejena za dva španska ansambla ter je požela izjemne kritike in številne nagrade. Med drugimi je predstava prejela nagrado MAX (špansko nagrado za uprizoritveno umetnost) kot najboljša plesna produkcija leta 2020. Izvedba v produkciji En-Knap in ZPA je v letu 2023 v sklopu poletne turneje polnila večje poletne odre v regiji, med drugimi Križanke v okviru Festivala Ljubljana, letno gledališče Veneranda v okviru festivala 62. Hvarske ljetne priredbe na Hrvaškem, ter letno prizorišče Festivala Purgatorije v črnogorskem Tivatu. V jesenskem sklopu turneje je Gran Bolero navdušil tudi obiskovalce VISAVÌ festivala sodobnega plesa v Gorici (IT).
Ravelov Bolero (1928) je klasična skladba, ki je vse prej kot klasična. Ves orkester, vsi inštrumenti, so v nasprotju s konvencijami zbrani, ubrani v en sam crescendo v C-duru z nekaj taktičnimi podvojitvami oz. konceptualnimi preskoki. Je eno samo ponavljanje oziroma stopnjevanje, ki traja dobre četrt ure in temelji na izključno dvotaktnem ritmu s 169 ponovitvami. Ostinato, natanko tisti ritem, ki prevladuje v »mehanski« glasbi ter na »klubskih« plesiščih v drugi polovici 20. in prvi polovici 21. stoletja. »Mehanski« ni naključni pridevnik. Notranja »logika« skladbe je »mehanska«, redukcija s ponavljanjem. A s ponavljanjem, ki proizvaja minimalne razlike, »male variacije«. Ponavljanje oz. stopnjevanje, ki izčrpava, a se ne izčrpa. Ponavljanje kot zankanje.
Prednovoletni Gran Bolero Gala je orkestriranje, inštrumentiranje dueta plesnih skupin, ansamblov, odnosov, razmerij med skupinama in v skupini, skozi ponavljanje oz. stopnjevanje, da bi natanko v napetosti tistega »še!«, gona, vztrajanja, izčrpavanja, ki se ne izčrpa, vzniknila skupnost, njena vez, njeno tkivo, njena meja, njen presežek. Gran Bolero Gala dokazuje, da ponavljanje ne ubija, da ponavljanje – odrešuje.
𝗘𝗻-𝗞𝗻𝗮𝗽
Plesno skupino En-Knap je leta 1993 pod okriljem festivala Klapstuk, v belgijskem Leuvenu, ustanovil Iztok Kovač in jo leto zatem v Ljubljani legitimiziral kot produkcijski zavod En-Knap. Mednarodno uveljavljen produkcijski zavod je v evropskem prostoru uveljavil lastno estetiko in pritegnil mednarodno mrežo koproducentov. Od leta 2009 zavod upravlja Center kulture Španski borci v ljubljanskih Mostah, kjer je sedež edinega stalnega ansambla za sodobni ples pri nas, plesne skupine En-Knap Group.
𝗘𝗻-𝗞𝗻𝗮𝗽 𝗚𝗿𝗼𝘂𝗽
Iz produkcijskega zavoda En-Knap, ki ga je v devetdesetih ustanovil koreograf Iztok Kovač, se je leta 2007 rodila plesna skupina En-Knap Group. Skupina, ki jo sestavljajo plesalci z vsega sveta, izbrani na mednarodni avdiciji, se ponaša z izjemnim repertoarjem, ki je nastal v sodelovanju z mednarodno priznanimi koreografi in režiserji izrazito različnega estetskega izvora. Od ustanovitve je ansambel sodeloval z več kot tridesetimi slovenskimi in mednarodnimi koreografi in gledališkimi režiserji ter ustvaril 26 celovečernih predstav in plesni film. Svoj repertoar predstavlja z več kot petdesetimi uprizoritvami letno na domačih odrih in z rednimi mednarodnimi turnejami.
𝗝𝗲𝘀𝘂́𝘀 𝗥𝘂𝗯𝗶𝗼 𝗚𝗮𝗺𝗼 (𝟭𝟵𝟴𝟮)
je neodvisni plesalec in koreograf iz Madrida. Po študiju baleta, sodobnega plesa, gledališča in literature je prejel štipendijo MAE-AECI za študij plesa v tujini. Preselil se je v London, kjer je z odliko končal magistrski študij koreografije na London Contemporary Dance School. Opravil je tudi magistrski študij performativnih umetnosti v Narodnem muzeju umetnosti kraljice Sofíje v Madridu. Njegova dela so bila predstavljena na mednarodnih festivalih, kot so Chantiers d'Europe (Théâtre de la Ville-Paris), Dancenet Sweden, Escena Contemporánea (Madrid), The Greenwich and Docklands International Festival (London), FAEL (Lima), Birmingham International Dance Festival, ARC for Dance (Atene), International Theatre Amsterdam, Hay Festival ... Dve leti zapored (2017 in 2018) je bil v okviru mednarodne mreže Aerowaves izbran za enega od dvajsetih najpomembnejših mladih koreografov v Evropi. Španski nacionalni radio mu je leta 2020 podelil nagrado OJO CRÍTICO na področju plesa.
𝗭𝗮𝗴𝗿𝗲𝗯𝘀̌𝗸𝗶 𝗽𝗹𝗲𝘀𝗻𝗶 𝗮𝗻𝘀𝗮𝗺𝗯𝗲𝗹
je uveljavljena skupina za sodobni ples (edina stalna skupina za sodobni ples na Hrvaškem), ki je ohranila zavidljivo kontinuiteto dela, izobrazila vrsto uveljavljenih hrvaških plesalcev in plesnih strokovnjakov, gostovala na številnih uveljavljenih festivalih in v gledališčih na Hrvaškem in po svetu ter od začetkov do danes ostala brezkompromisna v svojem umetniškem izrazu. Slovi po izvirnih delih, performativni moči izvajalcev in edinstveni pripravljenosti odgovoriti na izzive različnih avtorskih poetik. Ansambel je nastopal na vseh pomembnejših festivalih v državi in sodeluje z vsemi velikimi gledališkimi hišami na Hrvaškem. V tujini gostuje na uveljavljenih festivalih in gledaliških hišah po Evropi ter tudi v Rusiji, Mehiki, Egiptu, Koreji in Izraelu, pri izobraževanju svojih plesalcev pa sodeluje z uveljavljenimi domačimi in tujimi koreografi in pedagogi.
⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯
Idejna zasnova in koreografija Jesús Rubio Gamo
Asistentka koreografije Alicia Cabrero
Asistentka koreografije v Sloveniji in na Hrvaškem Clara Pampyn
Izvajalci En–Knap Group (Núria Capella Florensa, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini) in Zagrebški plesni ansambel (Luna Lilek, Nika Lilek, Silvija Musić, Endi Schrötter, Linda Tarnovski, Karlo Topolovec)
Glasba José Pablo Polo, na osnovi glasbe Boléro (Maurice Ravel)
Oblikovanje svetlobe Leon Curk, David Picaza
Urejanje zvoka Gal Škrjanec Skaberne
Kostumografija Katarina Markov (Atelje d.o.o.)
Fotografija v ZKM Jelena Janković
Besedilo in uredništvo Dražen Dragojević
Produkcija: Zavod En–Knap in Zagrebški plesni ansambel
🟢 29. decembra, ob 19.00
🟢 30. decembra, ob 19.00
📍Gallusova dvorana
🎫https://vstopnice.cd-cc.si/si/jes%C3%BAs-rubio-gamo-en-knap-group-zagrebski-plesni-ansambel-gran-bolero/vstopnice-219578.html
⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯
Generalni pokrovitelj abonmaja veličastni.: Petrol d.d., Ljubljana
Spletna medijska pokroviteljica: Parada plesa
Ustanovitelj in glavni sofinancer kulturno-umetniškega programa Cankarjevega doma: Ministrstvo za kulturo
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Cankarjev dom, Prešernova cesta 10,Ljubljana, Slovenia
Tickets