Advertisement
Jeg er sådan en, der har brug for at trække mig. Ved Christian Hjortkjær, højskolelærer på Silkeborg Højskole, forfatter og foredragsholder, ph.d.OM FOREDRAGET
Hvorfor dropper de unge ud af skoler, uddannelser, praktikforløb og jobs? Og hvorfor føler de, at det er en falliterklæring at være sådan en, der har brug for at trække sig? Måske er det, fordi vi helt fra børnehavens påbud om at "alle skal være med i legen" har tvunget de unge ind i store, udmattende fællesskaber. Måske længes de i virkeligheden efter den dannelse, som altid tager sin begyndelse i små, afgrænsede fællesskaber, hvor man kan være sig selv, og hvor man får det, som ethvert menneske længes efter og trænger til: tillid, ærlighed, sårbarhed, fortrolighed og sand rummelighed.
TID OG STED
Tirsdag d. 17. Marts 2026 kl. 19:30
Sankt Markus kirke, Store Sal
PRIS
Ikke-medlemmer betaler 25 kr. i mødeafgift.
Kaffe og kage 25 kr. for både medlemmer og ikke-medlemmer.
Medlemmer af Grundtvigsk Forum og Studenterkredsen har gensidigt gratis adgang til hinandens møder.
Advertisement
Event Venue
Skt. Marcus Kirkeplads 1, 8000 Aarhus, Denmark, Sankt Marcus Kirkeplads 1, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.







![[Ekstrakoncert] Uffe Lorenzen (solo) \/ VinDanmark](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czgvYmFubmVycy8yYTk0ZDUwNWIxN2MwOTI3NDY0MjExODIwMTViOWE2NTYwZTAwZWQwNjM5Zjc5NTJmYzJhODYzMzQwMzFkZjQ1LXJpbWctdzEyMDAtaDYyOC1kY2ZmZmZmZi1nbWlyP3Y9MTc3NTc4NjIxNQ.avif)



