Izložba "SER/SUR" | Mjesec ponosa

Fri, 05 Jun, 2026 at 09:00 pm UTC+02:00

Kapitolinski trg, HR-52100 Pula, Hrvatska | Pula

Proces
Publisher/HostProces
Izlo\u017eba "SER\/SUR" | Mjesec ponosa
Advertisement
U španjolskom jeziku, riječi „SER“ (biti) i „SUR“ (jug) razlikuju se samo za jedno slovo. Iako imaju različito značenje, brzo se susreću i isprepliću što dovodi upravo do koncepta ove izložbe, a odnosi se na priče o queer tijelima koja nastanjuju određene južne dijelove svijeta.
SER/SUR odnosi se na putovanje i desetogodišnju queer arhivu kroz različite jugove (Južna Amerika, Argentina i Europa, Palermo). Ovi teritoriji, udaljeni jedan od drugoga, dijele neke zajedničke karakteristike, poput monstruoznosti kao otpora i identiteta bivanja s Juga, u svijetu koji gleda prema Sjeveru. Baridón stoga koristi SER/SUR kroz koji predlaže mrežu afiniteta gdje se queer i teritorijalno sijeku i napokon stupaju u dijalog.
Josefina Baridón, filmska redateljica, spisateljica i fotografkinja rođena 1990. u Argentini. Diplomirala je filmsku režiju, a njezin opus obuhvaća igrane, eksperimentalne i dokumentarne forme. Režirala je televizijsku seriju Quien Pudiera, kratki film Cama Cucheta (2016.), video-plesni rad Trinchera (2020.) te niz video-poezija u kojima istražuje prožimanja vizualnog i literarnog izraza. Kao književnica, objavila je zbirke kratkih priča u suradnji s izdavačkom kućom Patas de Cabra (Rosario, Argentina), a svoju strast prema riječima nastavlja razvijati kroz nastupe na poetry slamovima. Godine 2020. bila je članica žirija na latinoameričkom festivalu filmskih škola “Fernando Birri.” Baridón se ističe i snažnim političkim angažmanom, osobito u području queer aktivizma te afirmacije latinoameričkog identiteta. Aktivna je članica organizacije Orgullo Rosario te je 2016. suosnovala kolektiv Mujeres Audiovisuales de Rosario, platformu za umrežavanje i vidljivost žena u audiovizualnim umjetnostima. Posebno je doprinijela nacionalnoj kampanji za pravo na legalan, siguran i besplatan pobačaj u Argentini, dokumentirajući borbu kroz fotografski i video medij. U području fotonovinarstva usavršavala se kod priznatih latinoameričkih fotografa i fotografkinja poput Gisele Volá, Ane Casas Brode, Maye Goded, Core Gammarnik i Juana Pabla Barrientosa (ARGRA). Uz umjetničku i aktivističku praksu, djeluje i kao pedagoginja: vodila je radionice scenaristike, feminističke fotografije, fotografske naracije i fotonovinarstva. Od 2023. godine putuje kroz različite zemlje svijeta, a trenutno živi i radi u Barceloni.
Autorica izložbe: Josefina Baridón
Produkcija: Proces - udruga za promicanje queer kulture i LGBTIQ+ prava
Izložba će biti otvorena do 22. lipnja 2026. Veselimo se vašem dolasku!
Program “Peti Proces” realiziran je sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Istarske županije, Grada Pule, Turističke zajednice grada Pule i Zaklade Kultura nova.
/////////////////
SER/SUR
In Spanish, the words “ser” (to be) and “sur” (south) differ by just one letter. They mean different things and quickly meet each other. This entanglement gives rise to this exhibition. These are stories of queer bodies inhabiting certain Souths of the world. SER/SUR is a journey, a ten-year queer archive across different Souths (South America, Argentina, and Europe, Palermo). These territories, far from each other, share some things in common, such as monstrosity as resistance and the identity of being from the South in a world that looks to the North.
SER/SUR proposes a network of affinities where the queer and the territorial intersect and enter into dialogue.
Advertisement

Event Venue

Kapitolinski trg, HR-52100 Pula, Hrvatska, Kapitolinski trg 9, HR-52100 Pula, Hrvatska, Pula, Croatia

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Pula

Izloz\u030cba keramike; Kao drvo ti kruz\u030cis\u030c oko mene
Fri, 05 Jun at 07:00 pm Izložba keramike; Kao drvo ti kružiš oko mene

Talisman - art gallery & home decoration

EMANUELA LEKI\u0106, Marvelous problems
Fri, 05 Jun at 08:00 pm EMANUELA LEKIĆ, Marvelous problems

Ul. Prvog maja 5, 52220 Labin, Croatia

Drag makeup workshop | Mjesec ponosa
Sun, 07 Jun at 04:00 pm Drag makeup workshop | Mjesec ponosa

Rojc, Pula

RADIO DUBRAVA | Malo rimsko kazali\u0161te, Pula
Sun, 07 Jun at 09:00 pm RADIO DUBRAVA | Malo rimsko kazalište, Pula

Pula, Croatia

ISTRA PlayOut Tennis Masters | Mjesec ponosa
Thu, 11 Jun at 07:00 pm ISTRA PlayOut Tennis Masters | Mjesec ponosa

Verudela, Pula, Croatia

150 godina \u0161kolstva u Jur\u0161i\u0107ima
Thu, 11 Jun at 07:00 pm 150 godina školstva u Juršićima

Juršići 21, Svetvinčenat

Tribute to Dino Dvornik Jazz orkestar HRT-a dirigent Miron Hauser
Thu, 11 Jun at 09:30 pm Tribute to Dino Dvornik Jazz orkestar HRT-a dirigent Miron Hauser

Malo rimsko kazalište, Herkulov prolaz 1, 52000

Pula is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Pula Events