Advertisement
Kansainvälisten kilpailujen voittaja, Olga Shishkina, gusli. Jukka Hassinen, urut
Vapaa pääsy
Ehkäpä yksi musiikkimaailman epätavallisimmista duoista on urut ja kantele, eurooppalaisten soittimien kuningas ja vanhin raamatullinen soitin, jota kuningas Daavid soitti. Kokeneet muusikot saavat kuitenkin kaksi ensi silmäyksellä kaukaiselta vaikuttavaa soitinta soimaan yhteen hämmästyttävän hyvin. Urkujen majesteettinen kauneus yhdistettynä kanteleen lumoavaan sointiväriin luovat ainutlaatuisen akustisen vaikutelman, joka vie kuulijat tuntemattomaan äänimaailmaan.
Konsertin ilmeikäs ohjelma tuo esiin kanteleen ja urkujen ominaisuudet ja on maailmankuulun kanteleensoittajan Olga Shishkina'n monivuotisen työn tulos soittimen ohjelmiston ja mahdollisuuksien laajentamiseksi. Olgan seuraan liittyy suomalainen urkuri Jukka Hassinen - heidän karismaattinen tulkintansa ja moitteeton virtuoosimainen esityksensä eivät jätä kylmäksi edes vaativimpia kuulijoita.
Ohjelmassa on musiikkia barokista ja klassismista impressionismiin ja nykymusiikkiin. Kuulijoilla on ainutlaatuinen tilaisuus nauttia Scarlattin ja Vivaldin teoksista, ihailla Debussyn impressionistissa teoksissa soittimien hienostunutta sointia ja kuulla myös alkuperäisiä, klezmer-vaikutteisia sävellyksiä elokuvaan Shishkinalta ("Rakkaani kanssa, Siperiaan").
Shishkina soittaa 17-kielistä kanteletta, jonka on rakentanut ja innovoinut erityisesti hänelle suomalainen johtava valmistaja Koistinen Kantele.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Lohikoskentie 2, 40100 Jyväskylä, Finland, Lohikoskentie 2, FI-40200 Jyväskylä, Suomi, Jyväskylä, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








