Isklatring - Level 1

Fri, 13 Mar, 2026 at 06:00 pm to Sun, 15 Mar, 2026 at 03:00 pm UTC+01:00

Gjendevegen 200, 2683 Tessand, Norway | Dombås

Gjendesheim Turisthytte DNT
Publisher/HostGjendesheim Turisthytte DNT
Isklatring - Level 1
Advertisement
Velkommen til en helg fylt med læring, mestring og gode opplevelser i vinterfjellet!
Dette kurset gir deg en trygg og inspirerende introduksjon til isklatring i vinterfjell. Du lærer grunnleggende teknikker, bruk av isøkser og stegjern, samt sikkerhetsrutiner og riktig sikring i isen. Gjennom teori og praksis ute i terrenget får deltakerne erfaring med klatring på naturlig is, samtidig som vi legger vekt på trygg ferdsel, vurdering av forhold og hvordan man kan nyte isklatring på en trygg og effektiv måte.
Program:
Fredag:
Kl. 18:00: Vi starter helgen med en 3-retters middag laget på lokale råvarer – en perfekt anledning til å bli kjent med de andre deltakerne og lade opp til helgens eventyrlige opplevelser. Etter middagen samles vi til en kort introduksjon, hvor vi går gjennom helgens program, sikkerhet og utstyr, og setter tonen for en lærerik og inspirerende helg på isen.
Lørdag:
Kl. 08:00: Vi starter dagen med en solid frokost, samtidig som vi smører niste.
Kl. 09:00: Gjennomgang av utstyr før vi drar ut til de spektakulære fossene. Her får du hands-on erfaring med isklatring, lærer å bruke isøkser og stegjern, og får veiledning underveis for å utvikle teknikk og trygghet.
Vi avslutter dagen tilbake på Gjendesheim ca. kl. 16:00–17:00, med tid til å slappe av og dele dagens
opplevelser.
Kl. 18:00: Middag på Gjendesheim, perfekt for å samle inntrykkene fra dagen og lade opp til
søndagens eventyrlige ferd.
Søndag:
Kl. 08:00: Frokost og smøring av niste til dagens siste klatreetappe.
Vi drar ut for å klatre igjen, for å øve videre på teknikk, vurdere forhold og nyte naturens spektakulære
isvegger.
Senest kl. 15:00 er vi tilbake på Gjendesheim for å runde av helgen med takknemlighet, inspirasjon og gode minner – før vi tar farvel.
Programmet kan bli justert etter vær- og føreforhold for å sikre trygg ferdsel og optimal læring.
Krav til forkunnskaper/erfaring: Det anbefales å ha noe klatreerfaring på forhånd, men det er ikke et krav.
Utstyrsliste:
Fjellsko, gjerne med hard såle
Ull- eller syntetisk undertøy (over- og underdel)
Mellomlag (fleece eller ull)
Tykk dunjakke
Vindtett og vanntett skalljakke og -bukse
2 x Varme hansker / votter (tynne + tykke)
Lue, buff/hals, pannebånd
Solbriller/goggles
Hjelm (kan lånes på kurset hvis nødvendig)
Klatresele (kan lånes på kurset hvis nødvendig)
Ryggsekk (30–40 liter)
Vannflaske
Termos
Solkrem og leppepomade med solfaktor
Pris for leie av klatreutstyr: 495,-
Stegjern
Isøkser
Låse karabriner
Bremse (sikringsmiddel)
Pris: 3995,- + kost & losji på Gjendesheim.
Deltakere: Maks 12 deltakere. Minimum 3 deltakere.
Påmelding kurs:
Meld deg på kurset via hjemmesiden vår. OBS: Overnatting må bestilles separat. Vi vil behandle din forespørsel og sende deg bekreftelse og betalingsinformasjon for kurset så fort som mulig. For avbestillingsvillkår for turer/kurs se hjemmesiden vår.
Overnatting:
Dette kurset er kun for gjester som bor på Gjendesheim. Overnatting på Gjendesheim må bestilles separat og bestilles her: www.gjendesheim.no. Egne avbestillingsvillkår gjelder for overnatting, se bestillingssiden.
Har du spørsmål kontakt oss på e-post [email protected].
Annet:
Instruktører:
Maria Winter er en erfaren klatre- og vinterfjellguide med bred bakgrunn fra både is- og fjellklatring. Hun har gjennomført krevende ekspedisjoner og har mange års erfaring med vinterfriluftsliv, noe som gjør henne til en kompetent og trygg instruktør.
Lars Bukkehave er sertifisert NF-klatreinstruktør og erfaren klatreguide, med omfattende erfaring fra is- og fjellklatring i krevende terreng. Han har stor kompetanse innen sikkerhet, rutevalg og teknikk, og sørger for at deltakerne lærer å ferdes trygt og mestre klatringen på is og fjell.
​Arrangøren legger til rette for at all aktivitet skal foregå trygt og forsvarlig. All ferdsel i naturen er likevel forbundet med en viss risiko. Deltakelse på turen eller aktiviteten skjer derfor på deltakerens eget ansvar. Arrangøren påtar seg ikke ansvar for deltakernes handlinger og unnlatelser på turen eller aktiviteten, og har dermed heller ikke ansvaret for tap eller skade som oppstår.

Velkommen på tur!
Advertisement

Event Venue

Gjendevegen 200, 2683 Tessand, Norway, Gjendevegen 200, 2683 Vågå, Norge, Dombås, Norway

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Dombås

Bokkveld p\u00e5 biblioteket
Thu, 12 Mar at 07:00 pm Bokkveld på biblioteket

Bergomsvegen 29, 2686 Lom, Norway

Grotlidag i skiheisen
Sat, 14 Mar at 10:00 am Grotlidag i skiheisen

Grotli Skiheiser

Loppemarked
Sat, 14 Mar at 10:00 am Loppemarked

Peer Gynt kjøpesenter

H\u00f8kkers JumpAround
Sat, 14 Mar at 12:00 pm Høkkers JumpAround

Lemonsjøen - Porten til Jotunheimen

Konsert | Kinsey Rose og Bente Akslen Hagen
Sat, 14 Mar at 06:00 pm Konsert | Kinsey Rose og Bente Akslen Hagen

Øvre Nordheradsveg 97, 2680 Vågå, Norway

Konsert med K\u00e5re Indrehus
Sat, 14 Mar at 08:00 pm Konsert med Kåre Indrehus

Kyrkjevegen 2D, 266 Dombås, Norway

Otta - Kveli R\u00e5nes Bremseth SHOW- Tr\u00f8ndelag du STORE tid!
Wed, 18 Mar at 06:30 pm Otta - Kveli Rånes Bremseth SHOW- Trøndelag du STORE tid!

Skansen 9, 2670 Otta, Norway

Dombås is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Dombås Events