Hilde Henriksen Waage | Fredens mester? Norge og fredsprosessen i Midtøsten

Wed, 09 Sep, 2026 at 07:00 pm UTC+02:00

Storgata 11, Fredrikstad, 1607 Fredrikstad, Norway | Fredrikstad

Litteraturhuset Fredrikstad
Publisher/HostLitteraturhuset Fredrikstad
Hilde Henriksen Waage | Fredens mester? Norge og fredsprosessen i Midt\u00f8sten
Advertisement
Hvorfor forsvant hemmeligstemplede dokumenter fra Oslo-prosessen da Norge var med på å fremforhandle en fredsavtale mellom palestinerne og Israel? Hilde Henriksen Waage forsket på fredsprosessen. Hun opplevde å bli motarbeidet og forsøkt presset til taushet.
I foredraget «Fredens mester? Norge og fredsprosessen i Midtøsten» tar hun for seg hva hun fant da hun forsket på Norges rolle: Var vi så sentrale i fredsavtalen som vi har likt å fremstille det som?
Spilte Terje Rød-Larsen og Mona Juul nærmest en avgjørelse rolle for å forhandle fram avtalen?
Eller har offentligheten blitt servert et glansbilde av det hele?
I dette foredraget åpner Henriksen Waage også opp om hva som skjedde da hun begynte å grave i dette og å stille kritiske spørsmål. I Epstein-avsløringene rundt Mona Juul og Terje Rød-Larsen denne vinteren har den norske forskeren fortalt at hun ble motarbeidet av Utenriksdepartementet og sentrale norske politikere.
– Våren 2000 ble jeg innkalt til Mona Juul på hennes kontor. Der ble jeg fortalt av Mona Juul at av hensyn til Norges rolle i fredsprosessen i Midtøsten, fikk jeg ikke lov til å fortsette min evaluering, fortalte Waage til VG.
Ambassadør Mona Juul og tidligere statsminister Thorbjørn Jagland er begge siktet for korrupsjon. Bakgrunnen er vennskapet deres med Jeffrey Epstein, og penger og tjenester Juul og hennes ektefelle Terje Rød-Larsen og Thorbjørn Jagland skal ha fått.
— Det var åpenbart at de ville ha kontroll på framstillingen av Osloprosessen, og ikke ville at prosessen skulle granskes, sier Waage til Khrono.
Mona Juul, Terje Rød-Larsen og Thorbjørn Jagland er alle under etterforskning av Økokrim. I tillegg har Stortinget opprettet en egen granskingskommisjon. Her skal norsk diplomati, UDs kultur og bistandsbevilgninger til internasjonale organisasjoner skal under lupen – helt tilbake til 1993, skriver Alltinget.
Publikum vil få anledning til å stille spørsmål etter selve foredraget. Varighet totalt: Cirka 1,5 time.
Du møter:
Hilde Henriksen Waage er professor ved Universitetet i Oslo. Hun er historiker og har Midtøsten som sitt viktigste arbeidsområde. Hun har gjort omfattende studier av den såkalte Oslo-prosessen og Norges rolle i arbeidet som tilrettelegger av forhandlinger mellom Israel og PLO på 1990-tallet
Advertisement

Event Venue

Storgata 11, Fredrikstad, 1607 Fredrikstad, Norway

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Fredrikstad

Kulturnatt Fredrikstad
Fri, 11 Sep at 12:00 pm Kulturnatt Fredrikstad

Nygaardsgaten 14-16, 1606 Fredrikstad, Norway

Karius og Baktus
Sat, 12 Sep at 01:00 pm Karius og Baktus

Nygaardsgt. 22-24, 1602 Fredrikstad, Norway

Hagleskyting for jenter og kvinner i alle aldre!
Wed, 16 Sep at 05:00 pm Hagleskyting for jenter og kvinner i alle aldre!

Harestokken Skytebane

Ole Evenrud - Fra da til n\u00e5 \/\/ Cafe Magenta
Wed, 16 Sep at 08:00 pm Ole Evenrud - Fra da til nå // Cafe Magenta

Cafe Magenta

Fredrikstad is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Fredrikstad Events