Advertisement
Spreker: Bernard MullersDe Grote Piramide van farao Cheops (ca. 2560 v.Chr.) werd gebouwd met zo’n 2,3 miljoen steenblokken van gemiddeld één ton, zonder wielen of katrollen. Hoe kreeg men die enorme massa’s dan omhoog? Traditionele verklaringen met lange hellingbanen lopen al snel vast op praktische bezwaren zoals ruimte, stabiliteit en materiaalgebruik.
In deze lezing presenteert Bernard Mullers een alternatief: een nautisch geïnspireerde bouwmethode met een kantelliftkooi. Met zo’n systeem zouden steenblokken efficiënt kunnen worden verplaatst en gehesen. Opvallend is dat toepassing aan alle zijden niet alleen het transport ondersteunt, maar ook de hellingshoek en vorm van de piramide als het ware “mee” kan sturen. Mullers licht het model toe met technische argumenten en verwijzingen naar archeologische en tekstuele aanwijzingen.
Bernard Mullers heeft een achtergrond in techniek en geneeskunde en werkte als orthopedisch chirurg in Leiden. Zijn interesse in mechanica en hefprincipes – mede gevoed door het restaureren van historische scheepsmotoren – leidde tot zijn onderzoek naar de technische aspecten van de Egyptische piramidebouw. Over zijn ideeën en uitwerking publiceerde hij onder meer in EW (eerder Elsevier Weekblad), National Geographic Historia en in het blad ENiM Egypt.
De lezing vindt plaats bij Sociëteit “De Vereeniging” in Utrecht. Na aanmelding ontvangt u enkele dagen vóór de lezing nadere praktische informatie.
Prijs:
Gratis voor student-donateurs
€ 2,50 voor donateurs
€ 5,- voor niet-donateurs
Meld je aan via: https://huisvanhorus.nl/evenement/18-februari-2026-heffen-zonder-hellingbaan/.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Sociëteit De Vereeniging, Mariaplaats 14, 3511 LJ Utrecht, Nederland, Utrecht, Netherlands
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








