Advertisement
Magyarország a német megszállást követően 1944 tavaszától igen súlyos angolszász légitámadás-sorozatnak lett kitéve, augusztus végétől pedig a szárazföldi hadműveletek is elérték Magyarországot, hazánk területe hadszíntér lett. A közel egy évig tartó légi és földi harcok sokezer katona és polgári lakos életét követelték és súlyos pusztulással jártak. Az itt egymásnak feszülő magyar, német, szovjet, román, bolgár és jugoszláv haderő veszteségteljes csatái, a települések birtokbavételéért folytatott elkeseredett küzdelmek történelmünk legtragikusabb fejezetei közé tartoznak.
Csatlakozzon hozzánk november 30-án a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a Bálna Honvédelmi Központ közösen szervezett szakmai napjához, ahol együtt emlékezünk meg ennek az egy évnek néhány mozzanatáról!
A napot hagyományőrzők bemutatói, szakmai előadások, pódiumbeszélgetések, könyvvásár és eszközbemutatók színesítik.
11:00 – 17:00:
🪖II. világháborús hagyományőrzők:
🔹Honvéd Kerékpáros Hagyományőrző Egyesület
🔹Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület
🪖HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum: Magyarország hadszíntér 1944-1945 tablókiállítás
Pódiumbeszélgetések:
🎤13.00-13.45: Magó Károly zászlós: Roncskutatás földben, vízben – Me 109-es maradványainak kiemelése a Balatonból, 2023
Hadtörténeti örökségünk kutatásának kiemelkedő eseménye volt a tavalyi évben a Balatonakarattya térségében lezuhant magyar vadászrepülőgép roncsának kiemelése a Balatonból. A Magyar Honvédség katonabúvárainak, hadihajósainak és műszaki szakembereinek, valamint az amatőr roncskutatóknak köszönhetően egy igazi magyar hadiipartörténeti ritkaságot sikerült felszínre hozni.
A Magyar Roncskutató Egyesület elnökével Gondos László főmuzeológus, a Hadtörténeti Múzeum repüléstörténeti szakértője beszélget.
🎤14.00-14.30: Könyvbemutató:
Számvéber Norbert: Páncélosok Magyarország északkeleti részén, 1944–1945
A szerzővel Sisák Gábor a Hadiakadémia sorozat főszerkesztője beszélget.
🎤14.45-15.30: Az 1944-1945. évi magyarországi harcok utóélete az online térben.
Napjaink egyik kihívása, hogy az olyan komoly, rengeteg kutatással feldolgozott témákat, mint amilyenek a második világháború magyarországi hadieseményei, hogyan tudjuk népszerű, sokak által könnyen elérhető formában, de tudományos igényeséggel bemutatni. Az utóbbi években rövidebb és hosszabb videók, animációs filmek, podcast-sorozatok jelentek meg, amelyek segítik elérni ezt a célt.
Dr. Számvéber Norbert alezredes, a HM HIM Hadtörténelmi Levéltár igazgatója és Hajnal Ödön, a Digitális Legendárium ügyvezető igazgatója beszélget.
🎤15.45-16.30: Hadisírgondozás belföldön a feltárások tükrében 2023-2024
Az 1944-1945-ben megvívott magyarországi harcok során több ezer katona halt hősi halált, akik jelölt és jelöletlen sírokban, temetőkben, vagy elfeledett helyeken nyugszanak. Az ő sírjaik gondozása, végső nyughelyük megtalálása, méltó módon való eltemetése a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóságának egyik feladata. Munkájukat évről-évre egyre több tervszerű feltárás vagy eseti bejelentés alapján megtalált hadisír felkutatása, szükség esetén exhumálása és újratemetése jelzi.
Kovács Gézával, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Belföldi Hadisírgondozó Osztály vezetőjével és Dr. Dudás-Boda Eszterrel, a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ igazságügyi antropológiai szakértőjével Dr. Polgár Balázs, a Hadirégészeti Osztály vezetője beszélget.
🎤16.45-17.30 Konfliktusrégészeti kutatások az Attila-vonalban
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Gödöllői Városi Múzeum és a Közösségi Régészeti Egyesület 2021-óta folytat hadszíntérkutató tevékenységet a főváros és annak előterének védelmére 1944-ben kiépített Attila-vonalban. A közös kutatómunka fontos pillére a Közösségi Régészeti Egyesület önkénteseinek segítsége, akik a fémkereső műszeres terepbejárások alkalmával átfésülik az egykori lövészárkok és állások környékét, hogy a kutatók pontosabb képet és bővebb információt kapjanak az itt lezajlott harcok menetéről. A beszélgetés során szóba kerülnek a kutatási célok és módszerek, illetve a fontosabb eredmények.
Soós Péter alezredes, a Hadtörténeti Múzeum igazgatóhelyettese Fábián Balázs a Gödöllői Városi Múzeum igazgatóhelyettese és Weigel Harri, a Közösségi Régészeti Egyesület tagja beszélget.
Az esemény ingyenesen látogatható.
📅Időpont: 2024.11.30. 11:00 - 17:00
📍Helyszín: Bálna Honvédelmi Központ I. em - 1093 Budapest, Fővám tér 11-12.
A programváltozás jogát fenntartjuk.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Fővám tér 11-12, Budapest, Hungary, 1093