Gitaren til Arne Bendiksen – 100-årsmarkering

Thu, 10 Sep, 2026 at 07:00 pm UTC+02:00

St. Mariegt. 38, 1706 Sarpsborg, Norway | Sarpsborg

Sarpsborg scene
Publisher/HostSarpsborg scene
Gitaren til Arne Bendiksen \u2013 100-\u00e5rsmarkering
Advertisement
Prosjektet «Gitaren til Arne Bendiksen» tar utgangspunkt i hans gamle Levin-gitar, som gitarist Svein Erik Martinsen fikk arve via sønnen Tore Bendiksen. Instrumentet var opprinnelig tiltenkt en utstilling på Rockheim, men Tore ønsket heller at gitaren skulle holdes i live – i aktiv bruk – som en hyllest til farens livslange kjærlighet til jazzen.
Siden den gang har gitaren fått nytt liv på scenen, brukt av Martinsen i en rekke sammenhenger – blant annet med Hilde Louise Asbjørnsen, The Milkmen og Prima Vista Social Club. Avtalen er at når den en dag ikke lenger er i aktiv bruk, skal gitaren gis videre til en ny gitarist – slik at den kan gå i arv fra musiker til musiker.
I anledning Arne Bendiksens 100-årsjubileum har Martinsen satt sammen en konsert som løfter frem både melodimesteren og jazzmusikeren Bendiksen – med jazza versjoner av klassikere som Blå ballong, La meg være ung og Intet nytt under solen, side om side med mindre kjente perler som Hvem har sagt jeg savner deg.
Konserten trekker også linjer til norsk musikklivs arv etter Bendiksens virke – som bassist for Rowland Greenberg, som produsent, og som plateselskapsmann og studioeier. Gjennom disse rollene bidro han til flere innspillinger som i dag regnes som milepæler i norsk jazzhistorie.
Med seg har Martinsen to fremadstormende unge jazzmusikere som han ellers danner trioen Blues Almighty med:
Håvard Ersland – Hammondorgel
Magnus Sefaniassen Eide – trommer

Om Svein Erik Martinsen
Svein Erik Martinsen er utdannet fra Rytmisk Musikkonservatorium i København. Han er en anerkjent og aktiv jazz- og bluesgitarist og vokalist med omfattende erfaring fra den nordiske musikkscenen. Hans musikalske uttrykk favner bredt, med en forkjærlighet for swing– og bluesbasert jazz, der han kombinerer solid musikalsk kvalitet med en sterk scenepersonlighet.

Dette blir en varm, personlig og swingende feiring av en av norsk musikklivs viktigste skikkelser – og av gitaren som fortsetter å binde generasjoner av musikere sammen.

Dørene åpner klokken 18.00
Forestilling begynner klokken 19.00
Velkommen!
Advertisement

Event Venue

St. Mariegt. 38, 1706 Sarpsborg, Norway, St. Marie gate 38, 1706 Sarpsborg, Norge, Sarpsborg, Norway

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Sarpsborg

Trygve Skaug i Soli kirke
Thu, 17 Sep at 07:00 pm Trygve Skaug i Soli kirke

Desiderias vei 200, 1719 Greåker, Norway

Musikalen Ingvar! \u2013 en m\u00f8belsaga \/\/ Sarpsborg Scene
Fri, 18 Sep at 07:00 pm Musikalen Ingvar! – en møbelsaga // Sarpsborg Scene

Sarpsborg scene

H\u00f8stmarked i Rakkestad!\ud83c\udf42
Sat, 19 Sep at 10:00 am Høstmarked i Rakkestad!🍂

Storgata, Rakkestad

Helene Holtskog presenterer MEN HAR DU PR\u00d8VD YOGA?
Sat, 19 Sep at 08:00 pm Helene Holtskog presenterer MEN HAR DU PRØVD YOGA?

Dronningens gate 34, 1723 Sarpsborg, Norway

Ingvard Wilhelmsen \u2013 Sjef i eget liv
Wed, 07 Oct at 07:00 pm Ingvard Wilhelmsen – Sjef i eget liv

St. Mariegt. 38, 1706 Sarpsborg, Norway

Seid, sang og stemmens kraft    -   Venteliste
Fri, 09 Oct at 05:00 pm Seid, sang og stemmens kraft - Venteliste

Mingeveien 100, 1708 Sarpsborg

Sarpsborg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Sarpsborg Events