Advertisement
📅 Dato: 17. september🕖 Tid: 19.00–21.00
📍 Sted: BARE Studenthus, Skippergata 24B, Kristiansand
🌍 MERK: Samtalen vil foregå på engelsk.
🎟️ Arrangementet er gratis, men krever påmelding.
📚 Maia Kobabe er forfatter og illustratør av den grafiske memoaren Gender Queer: A Memoir, som er de siste årenes mest sensurerte bok i USA.
UiA – Senter for likestilling inviterer til samtale om hva sensur av skeiv litteratur kan fortelle oss om vår samtid.
🏳️🌈 Gender Queer har møtt kraftig motstand, men også stor anerkjennelse for sitt ærlige og nyskapende uttrykk. I 2024 ble boken også midlertidig fjernet fra et skolebibliotek i Arendal etter klager, før beslutningen ble omgjort. Saken skapte offentlig debatt og aktualiserte spørsmål om ytringsfrihet, bibliotekfaglig ansvar og import av amerikanske «kulturkrig»-konflikter til Norge.
💬 Vi ved UiA – Senter for likestilling inviterer Maia Kobabe fordi Gender Queer har blitt en sentral referanse i samtidige samtaler om identitet, representasjon og litteraturens betydning for unge mennesker.
Gjennom sitt personlige og nyskapende uttrykk har Kobabe bidratt til å utvide språket for erfaringer som ofte mangler plass i offentligheten. Kobabes arbeid gir et viktig utgangspunkt for refleksjon rundt hvordan fortellinger kan skape gjenkjennelse, forståelse og tilhørighet – og hvilken rolle litteratur spiller i et mangfoldig demokrati.
🤝 Vi har samarbeidet tett med Måltrost forlag for å få dette til, og arrangementet blir en del av Kobabes norgesturné.
For spørsmål om arrangementet:
📧 [email protected]
Foto av Maia Kobabe: M. Ruddell
Advertisement
Event Venue
BARE Studenthus, Skippergata 24B, 4611 Kristiansand S, Norge, Kristiansand, Norway
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.





