Advertisement
19–20 september 2025FÄLT
Adèle Essle Zeiss
I Fält undersöks hur kroppen kan balansera i en horisontell position. Tre personer balanserar liggande på upphängda reglar medan de andra medverkande justerar motvikterna av betong efter de olika kroppsdelarnas tyngd.
Balanssystemet är helautomatiskt – inlärt, anpassat efter omgivningen och lagrat i kroppen. Det går inte att styra med vilja, och att balansera bra kräver därför en koncentrerad men samtidigt ofixerad närvaro. Under tiden som verket visas anpassar sig kropparna mer och mer efter den nya balanssituationen.
Verket har tidigare visats på Haninge Konsthall 2019, Den Frie i samarbete med Dansehallerne, Köpenhamn 2020 och Accelerator, Stockholm 2021.
Adèle Essle Zeiss (f. 1983, Stockholm) är utbildad dansare på Kungliga Svenska Balettskolans moderna linje och har en master i fri konst från Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. Hon arbetar främst md performance och har bl.a. visat verk på Moderna Museet och Accelerator i Stockholm, Den Frie i Köpenhamn och på Lilith Performance Studio i Malmö. Performanceverket ”Statolit” ingår i Moderna Museets samling. Våren 2025 var hon stipendiat på ISCP i New York.
Programmet är en del av GIBCA Extended: https://www.gibca.se/en/gibca-extended/about-gibca-extended/
SPELAS
Fredag 19 september kl 19–21
Lördag 20 september kl 14–16
Fri entré
Spelas även 24 oktober som en del av PerformanceNatt, Kulturnatta Göteborg
Foto: Christian Saltas
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Sockerbruket 9, 414 51 Gothenburg, Sweden, Sockerbruket 9, SE-414 51 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden