Frokost i Klimahuset: Hva er samiske interesser verdt i «det grønne skiftet»?

Thu Mar 19 2026 at 08:15 am to 09:15 am UTC+01:00

Naturhistorisk museum, Oslo | Oslo

Naturhistorisk museum, Oslo
Publisher/HostNaturhistorisk museum, Oslo
Frokost i Klimahuset: Hva er samiske interesser verdt i \u00abdet gr\u00f8nne skiftet\u00bb?
Advertisement
Hver dag dykker hundrevis av forskere ned i miljø- og klimakrisens årsaker, konsekvenser og løsninger. Hva finner de ut? Eli Skogerbø forsker på samiske interesser i debatten om «grønn» ressursutnyttelse. Kom og hør henne fortelle, få frokost og opplev utstillingene. Gratis.
Start dagen med påfyll av kunnskap, mat og drikke. Denne torsdagen har vi invitert Eli Skogerbø, professor i medievitenskap ved UiO og leder for forskningsprosjektet GREENGROWTH – Samiske interesser i debatten om «grønn» ressursutnyttelse.
En omstilling fra fossil til ikke-fossil energi er nødvendig for å hindre dramatiske klimaendringer, men hva skjer når interessene til den samiske befolkningen og utbyggere av fornybar energi kommer i konflikt med hverandre?
Det er ikke bare en konflikt om land. Det er et asymmetrisk maktforhold der den samiske befolkningen havner i skvis mellom hensynet til tradisjonell næring og store selskaper med mye makt og penger.
For den samiske befolkningen er språk og kultur tett knyttet opp til næringen. Mister de muligheten til å drive reindrift, så mister de samtidig språket og kulturen.
Det serveres gratis frokost og kaffe, og utstillingene om klima og klimaendringer kan oppleves før og etter foredraget.
Praktisk info
Arrangementet er gratis.
Dørene åpner kl. 08.15. Foredraget begynner kl. 08.30.
Arrangementet er tilrettelagt for rullestolbrukere.
Arrangementet strømmes. Lenke kommer.

Om Frokost i Klimahuset
Naturmiljøet vårt er under enormt press. Dette forsker pedagoger, miljøsosiologer, klimapsykologer, geologer, antropologer og en rekke andre forskere på hver dag. På hver sine måter og med ulike vinklinger og tilnærminger studerer de konsekvenser, årsaker og løsninger. I denne frokostmøteserien inviterer Klimahuset noen av universitetets forskere for å fortelle fra akkurat deres felt. Det blir anledning til å stille spørsmål i etterkant av foredraget.
Advertisement

Event Venue

Naturhistorisk museum, Oslo, Norway

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Oslo

Donkeyboy
Wed, 18 Mar at 07:00 pm Donkeyboy

Rockefeller

TORGET\/LIEN\/HENRIKSEN \/\/ Josefine Visescene
Wed, 18 Mar at 07:30 pm TORGET/LIEN/HENRIKSEN // Josefine Visescene

Josefinesgate 16, 0351 Oslo, Norway

DAVID SKINNER
Wed, 18 Mar at 08:00 pm DAVID SKINNER

Herr Nilsen Jazz Club

Standup p\u00e5 Pr\u00f8ver\u00f8ret
Wed, 18 Mar at 08:00 pm Standup på Prøverøret

Dattera til Hagen

Futrell, Whitacre og Bach med Amalie Stalheim og Oslo Domkor
Wed, 18 Mar at 08:00 pm Futrell, Whitacre og Bach med Amalie Stalheim og Oslo Domkor

Oslo Domkirke

CP-konferansen 2026
Thu, 19 Mar at 09:00 am CP-konferansen 2026

Oslo Kongressenter/Oslo Congress Centre

\u00d8verland-foredraget 2026: Demokrati uten vaktbikkje?
Thu, 19 Mar at 10:00 am Øverland-foredraget 2026: Demokrati uten vaktbikkje?

Rockefeller, Oslo

\u00d8reakupunktur kurs i Oslo
Thu, 19 Mar at 11:00 am Øreakupunktur kurs i Oslo

Waldemar Thranes gate 5, 0171 Oslo, Norge

Norges Beste Drikke 2026
Thu, 19 Mar at 12:00 pm Norges Beste Drikke 2026

Rebel Oslo

Workshop: Urban storytelling with Story Jam
Thu, 19 Mar at 12:30 pm Workshop: Urban storytelling with Story Jam

Hausmania

Oslo is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Oslo Events