Advertisement
Hvordan bliver en kunstner, der skabte sine værker på et psykiatrisk hospital i Risskov, en del af verdens kunsthistorie – udstillet side om side med Dali, Duchamp og Bacon i New York?Ovartaci – født Louis Marcussen i Ebeltoft – bevægede sig hele livet i grænselandet mellem virkelighed og vision, mellem mand og kvinde, menneske og ånd, indre og ydre verden. Hans kunst kredser om transformation, eksistens og identitet – temaer, som i dag får ny betydning i mødet med en globaliseret verden, hvor både krop, køn og kultur er i konstant forandring.
I 2025 bliver Ovartaci en del af den store åbningsudstilling New Humans – memories of the Future på det nyåbnede, udvidede New Museum i New York, kurateret af Massimiliano Gioni. Her sættes Ovartaci i dialog med verdensnavne som Francis Bacon, Giacometti og Salvador Dalí – i en undersøgelse af, hvad det egentlig vil sige at være menneske i en tid, hvor grænserne for det humane opløses.
Arrangementet undersøger, hvordan Ovartacis værker – skabt i Danmark, tidligere udstillet i Seoul, nu vist i New York – taler ind i tidens globale samtale om forvandling, psykologi og kunstens grænser.
Gennem samtaler og billeder og inviteres publikum med på en rejse fra Ebeltoft ud i verden – og tilbage igen – i selskab med kunstnere, kuratorer og forskere, der kender Ovartaci indefra og udefra.
Arrangementet er en del af Århundredets Festival
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Olof Palmes Allé 11, 8200 Aarhus, Denmark, Olof Palmes Allé 11, 8200 Aarhus, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











