Foredrag: Gå dig glad - en gåtur kan forvandle dit liv! Aarhus #2

Wed Nov 19 2025 at 07:00 pm to 10:00 pm UTC+01:00

Paludan-Müllers Vej 110, 8200 Aarhus, Danmark | Arhus

G\u00e5 Mig Glad
Publisher/HostGå Mig Glad
Foredrag: G\u00e5 dig glad - en g\u00e5tur kan forvandle dit liv! Aarhus #2
Advertisement
Foredrag: Gå dig glad - en gåtur kan forvandle dit liv!
Gåtur (se nede i teksten) foredrag og fede præmier
Ved du, at du kan øge din kreativitet med 60% ved at gå? Eller at gåture forebygger og helbreder psykiske sygdomme som angst, stress og depression?
Oplev et energisk foredrag om gåturens uventede gevinster for livsnydere, som vil have mere energi. Og lycra-allergikere, der troede, de ikke gad gå.
“Sitting is the new smoking.” De fleste ved, at der er mange positive effekter ved at gå. Men hvad får vi egentlig på vores sundhedskonto fysisk, psykisk og mentalt ved at sætte det ene ben foran det andet? Hvordan får vi nemmest flere skridt ind i en stillesiddende hverdag? Og hvordan motiverer vi os selv, hvis vi aldrig rigtig har kunne lide sport?
Heidi Møller kaster lys på gode gåvaner, og hvordan vi - sammen - kan redde store dele af sundheden ved at invitere til opfindsomme gåture, mens vi arbejder, er til møder, med venner, i naturen og til fester. Hun deler også sin personlige historie om, hvordan frygten for overvægt og livsstilssygdom fik hende til at gå, og hvad der fortsat driver hende til at gøre det.
Foredraget er et underholdende blandingsbatteri af foredrag, humor, musik, interaktive øvelser med refleksion og mulighed for at vinde fede lodtrækningspræmier undervejs.
Gå hjem fuld af energi, inspiration og masser af praktiske værktøjer til at få gang i din hverdag.
18.15 - 18.45 Gåtur for dig som har tid og lyst
Mødested: Ved indgangen til Firmaidrætten
Appetitvækker: ’Gå Mig Glad’-gåtur inden foredraget!
Tag med på en ’Gå Mig Glad’-gåtur sammen med Heidi Møller og de øvrige deltagere inden foredraget. Det er din chance for at få en forsmag på, hvordan din hverdag kan forvandles gennem noget så simpelt som at gå.
Foredragsholder Heidi Møller
Heidi Møller er professionel walker, facilitator og stifter af ’Gå Mig Glad’. Hendes evne til at formidle med varme og smittende energi har gjort hende til en eftertragtet foredragsholder i hele landet. Heidi elsker chokolade og hader sport, og det var hun bange for at blive syg og overvægtig af. Derfor begyndte hun i 2015 at gå en gang i ugen, og for at holde sig selv oppe på at komme af sted inviterede hun hele byen med. Siden da har Heidi gjort netværks-gåture, konference-gåture, events, workshops og foredrag til sin passion og levevej.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Paludan-Müllers Vej 110, 8200 Aarhus, Danmark, Paludan-Müllers Vej 110, 8200 Aarhus, Danmark, Arhus, Denmark

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Arhus

Foredrag: Den guddommelige komedie v\/ Ditlev Tamm
Wed, 19 Nov at 10:30 am Foredrag: Den guddommelige komedie v/ Ditlev Tamm

Møllevangs Allé 49 , 8210 Aarhus, Denmark

Filosofisk Forening pr\u00e6senterer: "Process Ontology" ved Johanna Seibt
Wed, 19 Nov at 04:15 pm Filosofisk Forening præsenterer: "Process Ontology" ved Johanna Seibt

M2, Studenternes hus

PORTRAIT - Line Tj\u00f8rnh\u00f8j
Wed, 19 Nov at 04:30 pm PORTRAIT - Line Tjørnhøj

Karen Wegeners Gade 8, 8000 Aarhus, Denmark

TRYK & TAPAS - juleedition
Wed, 19 Nov at 05:30 pm TRYK & TAPAS - juleedition

Møllevangs Allé 49 , 8210 Aarhus, Denmark

Thomas Korsgaard hos KFM - Udsolgt!
Wed, 19 Nov at 06:30 pm Thomas Korsgaard hos KFM - Udsolgt!

Store Torv 5, 8000 Aarhus, Denmark

Hess \/ Franck \/ Kleive - Pan Scandinavian Trio (DK\/SE\/NO)
Wed, 19 Nov at 07:30 pm Hess / Franck / Kleive - Pan Scandinavian Trio (DK/SE/NO)

Skt. Nikolaigården Vestergade 21 8000 Aarhus C

\u2728 Koncert: Dreisig & Danholt \ud83c\udfb6
Wed, 19 Nov at 07:30 pm ✨ Koncert: Dreisig & Danholt 🎶

Skelagervej 49 , 8200 Aarhus, Denmark

Boardgames Meetup (Registration is mandatory)
Wed, 19 Nov at 08:00 pm Boardgames Meetup (Registration is mandatory)

Aarhus

Christas Jazz - Genvind din tro p\u00e5 fred og k\u00e6rlighed
Wed, 19 Nov at 08:00 pm Christas Jazz - Genvind din tro på fred og kærlighed

Klostertorvet 7, 8000 Aarhus, Denmark

Beaujolais Nouveau
Thu, 20 Nov at 12:00 pm Beaujolais Nouveau

Værkmestergade 25, 8000 Aarhus, Denmark

Arhus is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Arhus Events