Advertisement
Kurt E. Larsen | Kirkehistoriker & professorDåben er det centrale ritual i kristendommen - men hvorfor egentlig? Siden reformationen er danske børn blevet døbt med nogenlunde det samme dåbsritual i folkekirken, men nu ønsker nogle dets ordlyd forandret. Kan man det uden at ændre ved selve dåben?
Kirkerne i Aarhus Midtby undersøger i denne foredragsrække, hvordan kristendommen kommer til udtryk i Bibelen og kirkeåret, i dåbsritualet, i litteratur og billedkunst, i salmer, hos Grundtvig og Arendt, i det åndelige, i naturvidenskaben og i krisetider.
Kirkerne i Aarhus Midtby undersøger i denne foredragsrække, hvordan kristendommen kommer til udtryk i Bibelen og kirkeåret, i dåbsritualet, i litteratur og billedkunst, i salmer, hos Grundtvig og Arendt, i det åndelige, i naturvidenskaben og i krisetider.Kirkerne i Aarhus Midtby undersøger i denne foredragsrække, hvordan kristendommen kommer til udtryk i Bibelen og kirkeåret, i dåbsritualet, i litteratur og billedkunst, i salmer, hos Grundtvig og Arendt, i det åndelige, i naturvidenskaben og i krisetider.
Foredraget er gratis.
Sandwich & øl eller vand | 50 kr.
Tilmelding til foredrag og forplejning | Tina Brixtofte Andersen | [email protected]
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Sankt Markus kirke, Sankt Marcus Kirkeplads 34, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark