Advertisement
Su 31.8.2025 | Mylly avoinna alkaen klo 17, konsertti klo 18
Venejoen Mylly, Romppalantie 2, Kontiolahti
Cienna on savolaislähtöinen folkduo, jonka muodostavat laulaja Kaisa Leskinen ja kanteletaiteilija Senni Eskelinen. Koronasyksyllä 2020 perustettu duo yhdistää ihmisäänen ja elektroakustisen kanteleen ainutlaatuiseksi kudelmaksi, jossa soivat sielukkaat tarinat ja syvät äänimaisemat.
Ciennan musiikissa kuuluu 60–70-lukujen folk- ja kantriperinteen romantiikka uudella, persoonallisella otteella. Esikoisalbumi Northeast julkaistiin syksyllä 2023, ja parhaillaan duo työskentelee uuden suomenkielisen albumin parissa.
Kaisa Leskinen tunnetaan Voice of Finland -finalistina (2021), Senni Eskelinen puolestaan on yksi Suomen arvostetuimmista kanteletaiteilijoista.
Myllyn isäntä pyörittää currywursti-baaria ennen konserttia!.(maksutavat kortti ja käteinen)
Liput 15 € (Varaathan paikkasi ennakkoon)
https://venejoenmylly.com/tuote/folkduo-cienna-venejoen-myllylla/
Pukeuduthan lämpimästi, myllyn sisällä saattaa olla kesäiltaisin viileää. Alueella on esteetön ulkohuussi.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Romppalantie 2, FI-81160 Kontiolahti, Suomi, Romppalantie 2, FI-81160 Kontiolahti, Suomi, Juuka, Finland