Advertisement
Bestefaren hennes flyktet fra Palestina i 1948. Foreldrene hennes flyktet videre. Selv er Rima Iraki født i Øst-Berlin – som tredje generasjon på flukt.Som programleder i Dagsrevyen og Urix har Iraki i mange år rapportert om krig, konflikt og mennesker på flukt. Nå forteller hun for første gang sin egen familiehistorie i boka Flukten fra Palestina – min norsk-palestinske familiehistorie.
I forbindelse med Den internasjonale dagen for solidaritet med Palestina inviterer Norsk Folkehjelp til bokbad med Rima Iraki.
Norsk Folkehjelp har drevet bistandsarbeid i Palestina siden 1987, og støtter palestinernes kamp for frihet og rettferdighet. Vi er derfor stolte av å kunne invitere til en samtale som viser krigens konsekvenser gjennom tre generasjoner – og tar oss tett på storpolitikkens menneskelige omkostninger.
Samtalen ledes av Helene Voldner fra Norsk Bibliotekforening.
Det vil bli muligheter for å kjøpe boken og få den signert av Rima.
Vi får også besøk av Wesam Almadani, en palestinsk poet og fribyforfatter bosatt i Larvik, kjent for sitt modige arbeid om skeiv identitet i Midtøsten og sitt sterke engasjement for ytringsfrihet. Hen har overlevd flere kriger i Gaza og bruker egne erfaringer fra konflikt og forfølgelse som kraftfulle kilder i sitt kunstnerskap.
Etter bokbadet inviterer Solidaritetsungdommen til skjerfaksjon – bli med og henge opp palestinaskjerf på statuer og monumenter i byen som et synlig tegn på solidaritet.
? Arrangementet er gratis og åpent for alle.
? Det vil også bli streamet direkte for dem som ikke har anledning til å delta fysisk. Mer info kommer om det.
Advertisement
Event Venue
Kulturhuset, Youngs gate 6, 0181 Oslo, Norge, Oslo, Norway
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.