Farging med sopp

Sat, 30 Aug, 2025 at 10:00 am to Sun, 31 Aug, 2025 at 04:00 pm UTC+02:00

Gjerstad, 5282 Lonevåg, Norway | Bergen

Oster\u00f8y museum
Publisher/HostOsterøy museum
Farging med sopp
Advertisement
Det er velkjent og innarbeidet i Norge med plantefarging av ullgarn, men farging med sopp er enda ganske ukjent for mange. Det til tross for at det er mange sopper fra våre skoger som gir nydelige naturfarger og harmoniske farger i dempet oransje, rødt og purpur, fiolett, gråblå og blåsvarte farger ved siden av de mest vanlige fargene vi kan få fra naturen gult, brunt og grønt.
Kurset går over to dager, lørdag og søndag fra kl 10.00-16.00 begge dager på Osterøy Museum og er et samarbeid mellom Bergen sopp- og nyttevekstforening og museet.
Fargeprosjektgruppen i Bergen sopp- og nyttevekstforening startet opp for 2,5 år siden og har utforsket farging med nye sopper så vel som kjente. Dette er andre året vi holder kurs i dette. Garnet blir beiset på forhånd, og av ett fargesoppbad kan det farges med flere lysere etterbad.

På kurset farger vi med fire forskjellige sopper som gir farger som nevnt over.:
•Rødskiveslørsoop
•Gulrandkjuke
•Fløyelspluggsopp
•Orekjuke eller tjærekjuke

Garnet er beiset på forhånd med alun, tinn og jern. Dette er metallsalter som gjør at pigmentene fester seg bedre til garnet og gir flere farger på paletten.
Garnet vi bruker er ASK fra Hillesvåg fabrikker utenfor Bergen. En gammel og velkjent ullgarnprodusent som ofte blir brukt av strikkere, fargere og tekstilere.
Alle får fargeprøver med seg hjem av det vi klarer å farge i løpet av helgen. Materialer er inkludert, men ta med forkle, notatblokk og penn. Ta også med matpakke og drikke da det kan være vanskelig å ta seg felles pause når grytene koker.
Ingen forkunnskaper trengs. Du får lære om et utvalg sopper som kan brukes og hvor de vokser, om fargeteori, hva som må til osv. Vi lærer også gjennom praktisk farging. Før vi går i gang lørdag starter vi med teori mens fargegruppens medlemmer legger til rette for det praktiske med sopp og gryter. Vi deler oss i 3 grupper og bytter på fargesuppene slik at alle får litt av hver farge. Hver gruppe har ansvar for sin beis.

Antall plasser: 9
Pris: 2800,- for medlemmer av sopp og nyttevekstforbundet og 3000,- for ikke-medlemmer
Påmeldingsfrist: 24. august
Påmelding er bindende, som hovedregel vil ikke kjøpte billetter bli refundert. Dersom arrangementet blir avlyst vil billetter bli refundert.
Arrangør er Osterøy Museum i samarbeid med Bergen Sopp- og nyttevekstforening.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Gjerstad, 5282 Lonevåg, Norway, Bergen, Norway

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Bergen

H\u00fam "N\u00fd Byrjun" slippfest
Fri, 29 Aug at 09:00 pm Húm "Ný Byrjun" slippfest

Landmark Bergen

LEK pres: Kim D\u00fcrbeck, Bj\u00f8rn Torske, L\u00e1rus (live)
Fri, 29 Aug at 11:00 pm LEK pres: Kim Dürbeck, Bjørn Torske, Lárus (live)

Østre Skostredet 3, 5017 Bergen, Norway

FCSV Summer Tennis Tournament 2025
Sat, 30 Aug at 08:00 am FCSV Summer Tennis Tournament 2025

Bergen Racketsenter

NORGESMESTERSKAPET i Autoslalom, L\u00f8rdag 30.08.25
Sat, 30 Aug at 08:00 am NORGESMESTERSKAPET i Autoslalom, Lørdag 30.08.25

Eikås Motorsenter

Nordhordland HK's August agilitystevne !
Sat, 30 Aug at 09:00 am Nordhordland HK's August agilitystevne !

Nordhordland Hundeklubb

Introduction to Tantric Buddhist Yoga and Meditation w\/Joseph Wagner
Sat, 30 Aug at 09:30 am Introduction to Tantric Buddhist Yoga and Meditation w/Joseph Wagner

Øvregaten 25, 5003 bergen Bergen, Norway

Yogautdanning i Bergen
Sat, 30 Aug at 10:30 am Yogautdanning i Bergen

Bergenhus, 5003 Bergen, Norge

Bergen Blomstersjov
Sat, 30 Aug at 11:00 am Bergen Blomstersjov

Ved Storetveit Kirke

Gatemarked i Ytre Arna
Sat, 30 Aug at 11:00 am Gatemarked i Ytre Arna

Ytre Arna

Det Store Garasjesalget p\u00e5 Land\u00e5s
Sat, 30 Aug at 12:00 pm Det Store Garasjesalget på Landås

Årstad, Bergen

Konsertforestilling: STIKK
Sat, 30 Aug at 12:00 pm Konsertforestilling: STIKK

Fortunen 7, 5013 Bergen, Norway

Barnekino: Detektiv Edderkopp
Sat, 30 Aug at 12:00 pm Barnekino: Detektiv Edderkopp

Bergen Offentlige Bibliotek

Bergen is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Bergen Events