Advertisement
„TYLKO DZIEŃ I NOC” w reżyserii Grzegorza Brzozowskiego z warszawską premierą na DOC HOT SELECTION 2024!W środę, 20 listopada 2024 w kinie Kultura odbędzie się szczególne wydarzenie w ramach kolejnego pokazu tegorocznego cyklu filmowego DOC HOT SELECTION, warszawska premiera filmu "Tylko dzień i noc".
🗣️ Ten film wyrósł z czasu wielkiej samotności. Praca nad nim rozpoczęła się wiosną 2020 roku - kiedy wkroczyła pandemia i to, co nie do wyobrażenia, stało się z dnia na dzień rzeczywistością, a jedynym sposobem na spotkanie innego stało się okno internetowego komunikatora. Chyba nie tylko we mnie pojawiła się wtedy silna potrzeba - nie tylko kontaktu, ale mówienia sobie rzeczy najważniejszych, nawet osobom obcym. Trwało to przynajmniej przez kilka miesięcy, zanim ta fundamentalna niepewność, co przed nami, zaczęła się choć trochę rozwiewać. -
𝙢ó𝙬𝙞 𝙧𝙚ż𝙮𝙨𝙚𝙧 𝙛𝙞𝙡𝙢𝙪, 𝙂𝙧𝙯𝙚𝙜𝙤𝙧𝙯 𝘽𝙧𝙯𝙤𝙯𝙤𝙬𝙨𝙠𝙞.
Jego poprzedni film "Obcy na moim kanapie" zdobył Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku, a wcześniejszy krótkometrażowy dokument "Brick in the Wall" był prezentowany na festiwalu IDFA. Polska premiera filmu “Tylko dzień i noc” odbyła się na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film otrzymał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne. Za produkcyjną stronę filmu odpowiada Natalia Grzegorzek z KOSKINO (producentka wielokrotnie nagradzana za filmy: "Kwiaty Ukrainy", "Moje Wspaniałe Życie", "Kamper", "Córka Trenera")
𝗧𝗬𝗟𝗞𝗢 𝗗𝗭𝗜𝗘𝗡́ 𝗜 𝗡𝗢𝗖, 𝗳𝗶𝗹𝗺 𝗱𝗼𝗸𝘂𝗺𝗲𝗻𝘁𝗮𝗹𝗻𝘆, 𝟲𝟵', 𝟮𝟬𝟮𝟰.
scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Grzegorz Brzozowicz
produkcja: Natalia Grzegorzek / KOSKINO
montaż: Mariusz Kuś, Grażyna Gradoń
muzyka: Piotr Emade Waglewski
Wideo-dziennik reżysera staje się punktem wyjścia do wieloletniej, egzystencjalnej podróży jego twórcy i bohaterów poznanych przez internet podczas pandemicznej izolacji. Jak można się porozumieć i zaufać sobie w warunkach prawie niemożliwych? Czy traumatyczne doświadczenia - obserwowane z dystansu - mogą się stać ważną życiową lekcją?
Bez względu na różnice poglądów i doświadczeń, ta otwartość na spotkanie ma moc zdolną pokonać nie tylko technologiczne ograniczenia, ale i lęk przed samotnością, miłością i śmiercią. Z pytań i do bólu szczerych rozmów wynika, że nadzieję możemy odnaleźć nawet w najbardziej mrocznych czasach. Wystarczy obecność drugiego człowieka, nawet jeśli jest on po drugiej stronie komputerowego ekranu.
𝗣𝗼𝗸𝗮𝘇 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘄 𝗸𝗶𝗻𝗶𝗲 𝗞𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝗮 (𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝗮, 𝘂𝗹. 𝗞𝗿𝗮𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗱𝗺𝗶𝗲𝘀́𝗰𝗶𝗲 𝟮𝟭/𝟮𝟯), 𝘄 𝘀́𝗿𝗼𝗱𝗲̨, 𝟮𝟬 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟵:𝟯𝟬.
𝗣𝗼 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝗰𝗷𝗶 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗿𝗲𝘇̇𝘆𝘀𝗲𝗿𝗲𝗺 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂.
𝐷𝑜 𝑤𝑠𝑡𝑒̨𝑝𝑢 𝑢𝑝𝑜𝑤𝑎𝑧̇𝑛𝑖𝑎 𝑗𝑎̨ 𝑤𝑒𝑗𝑠́𝑐𝑖𝑜́𝑤𝑘𝑖 𝑤𝑦𝑑𝑎𝑤𝑎𝑛𝑒 𝑤 𝑘𝑎𝑠𝑖𝑒 𝑘𝑖𝑛𝑎, 𝑤 𝑑𝑛𝑖𝑢 𝑝𝑟𝑜𝑗𝑒𝑘𝑐𝑗𝑖.
Program DOC HOT SELECTION prezentujący co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. "Tylko dzień i noc" to przed ostatnia propozycja cyklu, którą będą mogli zobaczyć widzowie. Przed nami jeszcze grudniowy pokaz wielokrotnie nagradzanego dokumentu „Skąd Dokąd" Maćka Hamelii (m.in na Millennium Docs Against Gravity; Sheffield Doc/Fest; Zurich Film Festival, Filmfest Hamburg i na wielu innych)
Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy.
Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateii, „Boylesque„ Bogny Kowalczyk, „Silent love” w reżyserii Marka Kozakiewicz „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, „Lombard” Łukasza Kowalskiego i wiele innych.
Organizatorem wydarzenia jest założona przez Adama Ślesickiego i Katarzynę Ślesicką Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży oraz CEDOC MARKET - jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. DOC DEVELOPMENT to program Fundacji skierowany do reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie rozwoju. Inny program, PIERWSZY FILM skupia się natomiast na młodych filmowcach, pełnoletnich licealistach i studentach szkół filmowych, którzy pod okiem wybitnych filmowców tworzą etiudy filmów dokumentalnych według własnego pomysłu.
Partnerami programu DOC HOT SELECTION 2024 są:
CANAL+ Polska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kino Kultura.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych / Stowarzyszenie Kreatywna Polska
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kino Kultura, ulica Krakowskie Przedmieście 21/23, 00-071 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland