Advertisement
I medierne hører vi stadig oftere om en stigende interesse for spiritualitet og religion blandt både unge og voksne. Flere søger mod religiøse fællesskaber – men hvorfor? Hvad har religion egentlig at tilbyde det moderne menneske?Kom til en inspirerende aften, hvor vi sammen udforsker disse spørgsmål gennem oplæg, samtale og fælles refleksion. Vi mødes på tværs af forskelligheder og skaber et rum for respektfuld nysgerrighed – uanset om du er troende, tvivler eller blot interesseret.
Aftenen indledes med et oplæg ved Abir Mohammed Ismail, postdoc ved Religionsvidenskab på Aarhus Universitet, som vil fortælle om sin forskning i gymnasieelevers religiøsitet.
Herefter deltager Abir i en panelsamtale om religion anno 2026. I panelet sidder også præst Andreas Skovbo Meng, som gennem sociale medier er i tæt dialog med unge og formidler tanker om kristendom og tro.
Vi samles om et vegetarisk måltid mad og herefter åbner vi op for fælles dialog, hvor der også vil være mulighed for at stille spørgsmål til panelet.
Program:
17.00 Velkomst og introduktion til fredens hus.
17.40 Panelsamtale: religion anno 2026. v. Abir Mohammed, og Andreas Meng
18.30 Aftensmad
19.15 Samtale og mulighed for at stille spørgsmål til panelet.
20.00 Tak for i aften.
Alle er velkomne. Det er gratis at deltage – husk at reservere din plads her: https://billetfix.dk/e/dinner-and-dialogue-religion-anno-2026/
Advertisement
Event Venue
Gudrunsvej 82, 8220 Brabrand, Denmark, Gudrunsvej 82, 8220 Aarhus, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











