Din sovende intelligens - foredrag med forsker og drømmeekspert Michael Rohde | Vejle

Mon Feb 02 2026 at 07:00 pm to 09:00 pm UTC+01:00

Bygningen Vejle | Vejle

Original Talks
Publisher/HostOriginal Talks
Din sovende intelligens - foredrag med forsker og dr\u00f8mmeekspert Michael Rohde | Vejle
Advertisement
Vores natlige drømme kan bruges til meget mere, end vi tror. Michael Rohde er forsker i drømme og ubevidst intelligens og har studeret, hvordan vi kan forstå og udnytte vores drømme - f.eks. til at få vigtig viden om vores mentale og fysiske helbred. Glæd dig til et øjenåbnende og underholdende foredrag - og få meget mere ud af dine natlige drømme. (Også for dig, der ikke kan huske dine drømme).
Drømme og deres betydning
Du er i frit fald, dine tænder falder ud, du løber uden at komme nogen vegne … Selvom drømme kan handle om alt muligt, så er der flere drømme, som går igen hos rigtig mange mennesker. Få Michaels Rohdes forklaring på fænomenet og betydningen af nogle af de mest almindelige og spøjse drømme.
Drøm dig i live
Vores ubevidste intelligens (natlige drømme) er vanvittigt god til at fortælle os, når vi lever ude af trit med os selv. Indholdet af vores natlige drømme er på denne måde ”intuition” og ”mavefornemmelse” smidt lige i hovedet på os. Drømmetilstanden er desuden den mest kreative hjernetilstand vi har, og flere ting, herunder søgemaskinen Google, ville ikke eksistere, hvis ikke det var løsninger udtænkt i drømme.
Det kræver selvfølgelig, at man både kan huske og forstå sine drømme. Begge dele kan læres – og er en del af foredraget.
Drømme og sundhed
Dine egne natlige drømme fortæller meget præcist om, hvordan du (egentlig) har det. Både kropsligt og mentalt. Eksempelvis kan dine drømme meget tydeligt fortælle dig, at du er tæt på at gå ned med stress. Om du har en fysisk sygdom - i et meget tidligt stadie. Alt sammen, hvis du ellers har for vane at lytte til dine drømme.
Om Michael Rohde
Michael Rohde er forsker og forfatter i drømme og ubevidst intelligens (drømmeekspert). Han er oprindeligt uddannet cand.merc. i International Business (CBS), har en bachelor i psykologi (Lund Universitet), og er desuden medlem af International Association for the Study of Dreams, IASD.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Bygningen Vejle, Ved Anlæget 14B,Vejle, Denmark

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Vejle

G\u00e5 til Politik
Mon, 02 Feb at 06:45 pm Gå til Politik

Rådhustorvet 1, 7100 Vejle, Danmark

Portvin og Pomponer
Tue, 03 Feb at 07:00 pm Portvin og Pomponer

Spinderigade 11G, 7100 Vejle, Denmark

Klangbad \/ Sound Bath
Wed, 04 Feb at 07:00 pm Klangbad / Sound Bath

Brinckersvej 6, 7100 Vejle

K\u00e6re Larsen Akustisk
Wed, 04 Feb at 08:00 pm Kære Larsen Akustisk

Vejle Musikteater

Nativ Aften - Una serata in Irpinia
Thu, 05 Feb at 06:00 pm Nativ Aften - Una serata in Irpinia

Nørregade 35, Vejle, Denmark

Vin og Vinyl
Thu, 05 Feb at 06:30 pm Vin og Vinyl

Spinderihallerne

Vejle is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Vejle Events