Advertisement
Jak co roku, zapraszamy do wspólnego doświadczania Jinen Butoh Atsushiego Takenouchiego. Spektakle artysty zawsze głęboko osadzone są w jego filozofii, w której taniec nieodłącznie związany jest z życiem. Jest czystym doświadczeniem, w którym emocje - zarówno jego, jak publiczności - łączą się tworząc pełnię widowiska, której nie da się wyrazić słowami. Dźwięki tworzone na żywo przez Hiroko Komiya współtworzą harmonię i budują przestrzeń, w której ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. (Zdjęcie w tle wydarzenia:. @Yassiek Stochastic)
==============
KAGIRI
Niebo nieograniczonych ciał
Drżenie duszy na granicy pewnej przestrzeni.
Granicą jest podział, bicie serca walczących istnień
dających z siebie wszystko, życie i śmierć wyznaczają granicę.
Bądź miłosierny, uczyń wszystko co w twojej mocy by kochać
To jest ostateczny moment życia stworzeń w ekstremalnym punkcie
Dusza osiąga punkt krytyczny tam
gdzie rodzi się modlitwa.
Tworzenie świata właśnie się rozpoczęło.
Kropla wody.
===============
Czas trwania: 70 minut
Butoh, choreografia: Atsushi Takenouchi
Muzyka na żywo: Hiroko Komiya (cytra, instrumenty perkusyjne, głos, dźwięki przedmiotów)
Premiera: Teatr X, Tokio, kwiecień 2024
Bilety będą w sprzedaży w połowie listopada w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski - będziemy informować gdy tylko się pojawią.
===============
UWAGA: w dniach 13-14-15. grudnia fundacja organizuje swojej siedzibie warsztaty Jinen Butoh prowadzone przez Takenouchiego. Tu jest więcej informacji: https://www.facebook.com/events/582808047404480/
===============
ATSUSHI TAKENOUCHI (ur. 1963) dołączył do grupy „Hoppo-Butoh-ha“ na Hokkaido w 1980. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – „Takazashiki"(1984) było opracowane przez twórcę butoh, Tatsumiego Hijikatę. Atsushi rozpoczął swą własną drogę „Jinen Butoh“ w 1986; stworzył m.in. spektakle solo „Itteki“, „Ginkan“ łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii 3. letnią podróż wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u współtwórcy butoh, Kazuo Ohno i jego syna - Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca na Alasce i Hawajach - „Wypełniony naturą”, film artystyczny o środowisku naturalnym zdobył m.in. nagrodę "Best of the Fest" na Martinique International Film Festival.
Rok 2023-2024 obfitował w prezentacje spektkalu „Hana”/„Kwiaty”, którego premiera prezentowana była w Instytucie Teatralnym w 2021 roku (i w 2023 roku wraz premierowym spektaklem „Hibi”/”Dzień po dniu”)Tournee obejmowało Meksyk, Guadalaharę, Japonię (Kioto i Tokio, m.in. Teatr X, Shizuokę, Kumano), Hong Kong, Tajwan, Paryż.
Artysta wizytuje Polskę od ponad 20 lat prezentując spektakle w Warszawie, Krakowie (Muzeum Techniki Japońskiej Manggha), Szczecinie (Teatr Kana) i innych ośrodkach. Gościem fundacji Pompka jest od ponad 10 lat. Książka „Atsushi Takenouchi Jinen Butoh” została wydana przez fundację przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w 2021 roku.
HIROKO KOMIYA – muzyk. Prywatnie żona Takenouchiego tworząca na żywo muzykę do jego spektakli. Obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy tworzone przez ciało przekształca w dźwięki - bez stałej linii melodycznej czy rytmu. Są one całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Używa zarówno wody i materiałów naturalnych takich jak kamień, bambus, piach, liście, muszle jak dzwonki, bębenki czy perkusję. Od 1996, pod okiem grającego na Tabla - Masahiro Besso, uczyła się grania na „instrumentach perkusyjnych” używanych w tradycyjnej muzyce hinduskiej. W 1999 rozpoczęła współpracę z tancerzem butoh Atsushim Takenouchi. W czasie warsztatów JINEN Butoh podejmuje interakcję z oddechem i ruchem uczestników. Komponuje muzykę dla tancerzy, aktorów a także na potrzeby zajęć z dziećmi i dorosłymi osobami upośledzonymi w Japonii, Francji, USA czy Polsce. Używa też głosu w jego podstawowej, naturalnej formie. Od 2002 roku pracowała nad głosem z pieśniarzem plemiennym, poetą i perkusistą Jean C. Dussin (pieśni inuickie, afrykańskie, celtyckie, z kręgu).
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, budynek LABORATORIUM., ulica Jazdów 2, 00-460 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland