'Brita Kajsa', en berättarkonsert om kvinnan bakom Anundsjösömmen Arr: Ödbergska sällskapet

Thu, 09 Apr, 2026 at 06:00 pm UTC+02:00

Thuleteatern | Örnsköldsvik

Magdalena Eriksson - Musiker\/pedagog
Publisher/HostMagdalena Eriksson - Musiker/pedagog
'Brita Kajsa', en ber\u00e4ttarkonsert om kvinnan bakom Anundsj\u00f6s\u00f6mmen Arr: \u00d6dbergska s\u00e4llskapet
Advertisement
Arrangör: Ödbergska sällskapet
🎫 Entré 100 kr
Förköp betalas till Swish nr 123 323 59 26 eller Bg 5330-1362
Skriv ditt namn + antal biljetter.
Kan även anmäla dig på e-post [email protected]
Plats är reserverad när betalning inkommit.
📍Thuleteatern Örnsköldsvik
📅 9 april
🕕 Kl. 18.00

﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌﹌
'Brita Kajsa' är en berättarkonsert där Magdalena Eriksson väver samman fiolmusik, sång och historien om Brita Kajsa Karlsdotter – skaparen av Anundsjösöm. En föreställning om ett kvinnoliv, hantverk och musik i 1800-talets Ångermanland.
I denna berättarkonsert följer vi Brita Kajsa Karlsdotters liv mitt i Ångermanlands karga och vackra inland. Inspirerad av den folkliga berättartraditionen låter Magdalena Eriksson publiken möta både kvinnan och hantverket bakom de välkända broderierna. En musikalisk resa genom 1800-talets Anundsjö.
Med personligt utmejslat fiolspel och rakryggad, innerlig sång tar Brita Kajsas liv form på scen. Vi får följa barndomens prövningar, ungdomens kärlek och familjeliv, och ett långt liv fyllt av arbete, bön och skaparglädje. Hennes broderade dukar uppskattades vida omkring och vittnar om en skicklig hantverkares blick och en kreativ anda som inspirerat generationer.
Magdalena Eriksson är frilansande musiker, riksspelman, kompositör och fiollärare vid Malungs folkhögskolas folkmusikkurser. Hon har arbetat med Suzanne Osten, Riksteatern och Västanå Teater och har en omfattande skivproduktion bakom sig. I Brita Kajsa står hon ensam på scenen.
Publikreaktioner:
“Tack för den magiska storyn med skönhet och skratt. Så himla fint och vackert, vilken gåva”
Sagt om Magdalena Eriksson på scenen:
”De berättar så innerligt om målaren Strömberg, även kallad Fröken, att jag glömmer bort pinnstolen jag sitter på.” – Olof Wretling om Västanå Teaters föreställning Fröken, 2019
”Texter sjungna med Magdalena Erikssons rakryggade röst som går genom allt på samma sätt som kaukning gör.” – Östersunds-Posten om Riksteaterns föreställning Närheten, 2022
”Spelet är personligt utmejslat och underbart svängigt.” – Sara Maria Söderberg om soloföreställningen Håll mina händer, 2024
Advertisement

Event Venue

Thuleteatern, Skolgatan 2G, SE-891 63 Örnsköldsvik, Sverige, Örnsköldsvik, Sweden

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Örnsköldsvik

\ud83d\udc23 P\u00e5skworkshop - tema teknik med Alva Idahl
Wed, 08 Apr at 06:30 pm 🐣 Påskworkshop - tema teknik med Alva Idahl

Folkets Gnistan Örnsköldsvik

Billy Opel - Folkan Teater, \u00d6rnsk\u00f6ldsvik
Fri, 10 Apr at 07:00 pm Billy Opel - Folkan Teater, Örnsköldsvik

Folkan Teater

M\u00c4SSA Alterantiv h\u00e4lsa
Sat, 11 Apr at 11:00 am MÄSSA Alterantiv hälsa

Myntvägen 1 Själevad

Afternoon Tea
Tue, 14 Apr at 01:00 pm Afternoon Tea

Torggatan 3, SE-891 33 Örnsköldsvik, Sverige

Ber\u00e4ttarkv\u00e4ll: J\u00e4rven AB 50 \u00e5r
Tue, 14 Apr at 06:00 pm Berättarkväll: Järven AB 50 år

Örnsköldsviks museum & konsthall

Forts\u00e4ttningskurs i West Coast Swing
Wed, 15 Apr at 06:15 pm Fortsättningskurs i West Coast Swing

Folkets Gnistan Örnsköldsvik

Örnsköldsvik is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Örnsköldsvik Events