Brandkommissarie Nordenhielms firar 40 år - Live i Vardagsrummet

Fri, 01 May, 2026 at 07:30 pm to Sat, 02 May, 2026 at 11:00 pm UTC+02:00

Blekingegatan 1, 371 34 Karlskrona, Sweden | Karlskrona

Paraply
Publisher/HostParaply
Brandkommissarie Nordenhielms firar 40 \u00e5r - Live i Vardagsrummet
Advertisement
Det finns band som spelar musik, och så finns det band som är en del av folksjälen. Den 1–2 maj förvandlar vi Live i Vardagsrummet till en minifestival när de lokala legendarerna i Brandkommissarie Nordenhielms Bluesorkester återförenas. Det är dags att fira 40 år av sväng, vänskap och minnen som sitter i väggarna.
Vissa kvällar handlar om mer än bara musiken. Det handlar om att hitta hem. När "Brandkommissarien" kliver upp på vår scen är det inte bara en konsert – det är som en familjeträff där publiken och bandet är gamla bekanta.
Förvänta dig en kväll där taket lyfter av spelglädje och där utrymmet mellan låtarna fylls av 40 års samlade anekdoter. Det blir "storytelling" på en helt ny nivå – om giggen som spårade ur, resorna som aldrig tog slut och vänskapen som överlevt allt.
Men mitt i festyran stannar vi också upp. Kvällarna blir en varm hyllning till allas vår vän och en av bandets fyra grundare, Per ”Pelle Hopplös” Gunaropulos, som nyligen lämnade oss. Det var han som var med och satte tonen när allting började, och utan honom hade den här resan aldrig blivit av. Hans gitarr har tystnat här hos oss, men vi vet att han nu lirar sina solon ihop med de största idolerna på en annan plats. Vi spelar för Pelle, med Pelle i hjärtat.
Det här blir oändligt fint, vansinnigt svängigt och garanterat känslosamt. En hyllning till musiken som förenar oss.
Välkommen till en helg av nostalgi och blues.
Hålltider
🕖 18:00 – Baren i The Pots foajé öppnar
🕢 19:00 – Insläpp i vardagsrummet
🎵 19:30 – Konserten startar
Hitta hit
The Pot ligger på markplan i World Trade Center i Karlskrona, adressen är Blekingegatan 1. Res gärna hållbart till konserten! Karlskrona Centralstation ligger precis intill The Pot och här stannar samtliga stadsbussar och tåg. Cykelställ finns på innergården.
Mat & Dryck
I foajén på The Pot är baren öppen från kl. 18:00 - här erbjuds ett varierat utbud av dryck och snacks, flipperspel och go musik som ger dig rätt stämning inför konserten. All beställning och betalning sker i The Pot-appen. Passa på att ladda ned appen redan nu via:
Apple iOS: https://apps.apple.com/us/app/the-pot/id1555211961
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=se.wip.thepot.production&hl=en&gl=US
Garderob
Det är inte tillåtet att ta med jacka in i konsertlokalen. Du passerar garderoben som är övervakad och avgiftsfri på väg in på The Pot. Följ skyltningen ute på gatan!
Återigen hjärtligt välkomna till en fantastisk musikupplevelse i Vardagsrummet!
Advertisement

Event Venue

Blekingegatan 1, 371 34 Karlskrona, Sweden, Blekingegatan 1, SE-371 57 Karlskrona, Sverige, Karlskrona, Sweden

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Karlskrona

Flumride 2026
Fri, 01 May at 04:00 pm Flumride 2026

Campus Gräsvik

\u00c5rsm\u00f6te Marinmusei v\u00e4nner
Mon, 04 May at 04:00 pm Årsmöte Marinmusei vänner

Marinmuseum / The Naval Museum

Livepodd: Det politiska spelet
Wed, 06 May at 07:00 pm Livepodd: Det politiska spelet

Konserthusteatern

V\u00e5rjubel - V\u00e5rkonsert i Karlskrona garnison
Wed, 06 May at 07:00 pm Vårjubel - Vårkonsert i Karlskrona garnison

Amiralitetskyrkan Ulrica Pia

F\u00f6rel\u00e4sning: Hur fysisk aktivitet p\u00e5verkar din hj\u00e4rna
Thu, 07 May at 06:00 pm Föreläsning: Hur fysisk aktivitet påverkar din hjärna

Karlskrona Stadsbibliotek

Blekinge Mat- och Tr\u00e4dg\u00e5rdsm\u00e4ssa
Sat, 09 May at 10:00 am Blekinge Mat- och Trädgårdsmässa

Wämöparken

M\u00e4klarbyr\u00e5 Louise L 10 \u00e5r!
Sat, 09 May at 11:00 am Mäklarbyrå Louise L 10 år!

Drottninggatan 46, 37133 Karlskrona, Sweden

Karlskrona is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Karlskrona Events