Advertisement
smash!bang!pow! præsenterer:▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
bob hund (SE) i Den Grå Hal
Fredag d. 30. maj + lørdag d. 31. maj 2025 kl. 20:00
Billetter: DKK 400 + gebyr
Skriv dig på ventelisten:
https://www.billetlugen.dk/artist/bob-hund/?affiliate=SB8#calendar-start=2025-05
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Bob Hund forlader scenen med den vigtigste koncert i bandets Danmarkshistorie. Efter fire årtier er festen ovre - og der skal skrives historie, når Bob Hund indtager scenen i Den Grå Hal, Christiania d. 30. + 31. maj 2025. Det bliver bandets sidste koncerter i Danmark.
Bob Hund har altid været bandet, der har haft det episke publikum med sig i hjertet. Uanset om orkestret har sunget på Nordens største festivalscener eller skramlet på de små spillesteder, har medlemmerne bildt sig ind, at hver koncert er den absolut vigtigste, mest energiske og smukkeste nogensinde. Sådan har det været siden dag ét.
Nu vil bandet takke alle, og her mener de alle i bob hund-segmentet af befolkningen, for deres enorme koncertglæde fra den allerførste indtælling, 1-2-3-4...
Dette orkester (som alle var bekymrede for, aldrig ville holde mere end 40 minutter) har, med publikums bastrommehjerte i den hæse halsgrube, givet den max gas ved hver eneste koncert og sammen holdt ud i over 4 årtier.
Bob Hund - Slutscenen afslutter en epoke. Med publikums hjælp vil slutscenen blive Bob Hunds absolut vigtigste, mest energiske og smukkeste øjeblik.
Når Conny og Johnnys forstærkere stopper med at sprutte, gløde og gnistre i solnedgangen efter den allersidste akkord, vil du høre os råbe: ”Alla utom vi vet hur det ska gå, HJÄÄÄLP….”
Bob Hund udtaler:
Bob Hund afslutter i Danmark lidt som det begyndte.
Med 1001 % kærlighed til musikken.
Vi vælger Christiania som et sted, hvor et popband kan tænke og handle stort, frit og åbent.
Christiania er ikke perfekt, men perfekt til Bob Hund
og Bob Hunds publikum.
Stedet er hårdført, Bob Hunds version af det, man i Sverige plejer at kalde "bæredygtigt" – altså et sted, der har eksisteret længe og set både op- og nedture komme og gå.
Sidst Bob Hund spillede på Christiania, på Loppen, sluttede koncerten ikke, før halvdelen af publikum havde været oppe på scenen under en 15-minutters version af sangen ”Det skulle vara lätt för mig att säga att jag inte hittar hem men det gör jag, tror jag”. Én person lykkedes endda med at falde i søvn af udmattelse oven på trommesættet. Det var ikke Christian Gabel (red. trommeslager). :)
Vi ses i Den Grå Hal.
Hilsner,
Bob Hund
Om Bob Hund
Bob Hund er et svensk indierockband, der blev dannet i Stockholm i 1991. Siden da har orkestret spillet et mirakuløst antal koncerter fra slot til skur, arrangeret musical og byfestival, sat en opera op, auktioneret deres instrumenter væk og spillet på lånte, fejret Helgen Vecka 48, udgivet en biografi og holdt foredrag på biblioteker. Desuden er de flere gange blevet kaldt Sveriges bedste liveband, har udgivet omkring 15 albums, 6 EP'er og mere end 40 singler.
Bob Hund består i dag af medlemmerne Johnny Essing, Christian Gabel, Mats Hellquist, Jonas Jonasson, Conny Nimmersjö og Thomas Öberg.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Den Grå Hal, Psyak 63, 1440 København K, Danmark,Copenhagen, Copenhagen , Denmark
Tickets