Beksiński - spacer po wystawie z przewodnikiem

Thu Apr 09 2026 at 02:00 pm to 03:30 pm UTC+02:00

Nowohuckie Centrum Kultury | Krakow

Good events with Pawel
Publisher/HostGood events with Pawel
Beksi\u0144ski - spacer po wystawie z przewodnikiem
Advertisement
Bilety są już dostępne tutaj:
https://app.evenea.pl/event/beks260326/
Więcej informacji i wydarzeń dotyczących obu Beksińskich, jak również zdjęcia z imprezy muzycznej im poświęconej można znaleźć na dedykowanej grupie:
https://www.facebook.com/groups/1363119730688839/
.
W celu łatwiejszego śledzenia najnowszych informacji o moich wycieczkach zapraszam też do mojej grupy na whatsappie. W celu uzyskania linku do grupy proszę i wiadomość prywatną na good events with pawel.
.
This tour is in Polish the one in English is here:
https://fb.me/e/wjQw6nz6
Niniejszy spacer będzie dotyczył twórczości bardzo wyjątkowego artysty. Najbardziej popularnego polskiego powojennego malarza, Zdzisława Beksińskiego.
Jedna z dwóch stałych wystaw twórczości Beksińskiego znajduje się w Nowohuckim Centrum kultury, gdzie zobaczymy jego obrazy należące do kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) jest definitywnie twórca wzbudzającym ogrom emocji. Zainteresowanie jego twórczością wykracza po za pasjonatów malarstwa, nie tylko dlatego, że mistrz zajmował się także: projektowaniem, rysunkiem i fotografią. Wobec twórczości artysty z Sanoka po prostu ciężko przejść obojętnie. Ponadto jego twórczość była inspiracją do kreacji z zakresu popkultury: filmów, gier komputerowych, programów Virtual Reality, jak i również tatuaży.
Z pozostawionych po sobie ogromnej ilości materiałów archiwalnych wyłania się postać bardzo ceniąca sobie niezależność twórczą. Malarz do tego stopnia nie chciał być zależny od opinii innych, że niezwykle rzadko, a jeśli już to bardzo niechętnie komentował swoją sztukę. Również na wystawach swoich prac można go było spotkać tylko okazjonalnie na początku kariery malarskiej.
Największym kolekcjonerem i przyjacielem artysty z Sanoka, był Piotr Dmochowski, urodzony w Polsce paryski prawnik, który przez wiele lat prowadził galerie obrazów Beksińskiego w stolicy Francji. Dmochowski tak jak większość odbiorców preferował tzw.: okres fantastyczny w twórczości Beksińskiego i namawiał go na malowanie w takim stylu. Zdzisław niechętnie odnosił się do tych sugestii co traktował jako zamach na swoją artystyczną wolność.
Beksiński pomimo, że był gwiazdą awangardy i pupilkiem krytyków w latach 50, to był zupełnie nieznany szerszej publiczności, a w rodzinnym Sanoku co najmniej nierozumiany. Dopiero pod koniec lat 60, jak to sam powiedział: "Przyjechała kilka razy telewizja, zrobiła parę wywiadów i awansowałem do kadry narodowej Sanoka". Aczkolwiek podejście mediów do jego osoby malarz kwitował w ten sposób: "Dziennikarze prasowi są rozczarowani. A telewizyjni to się nawet trochę obrażają. Bo ani żony nie bije, ani nie nadużywam alkoholu, więc ewidentnie, nie tak sobie malarza tych strasznych obrazów wyobrażali."
Na co dzień Beksiński na pewno kontrastował z atmosferą na swoich obrazach. Jednak czy doprawdy to była typowa rodzina? Cała rodzina wyprowadziła się z Sanoka w 1977 do nowego bloku w Warszawie. Zdzisław zakupił kilku pokojowe mieszkanie dla siebie, żony, teściowej i mamy, gdzie również urządził pracownie. Synowi Tomkowi zaś kupił kawalerkę w bloku naprzeciwko na tym samym osiedlu. Finalnie w tych mieszkaniach zmarły po kolei matki Zdzisława i Zofii, następnie chora na nowotwór Zofia. Krótko przed końcem 1999 roku Tomek popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu, zaś w 2005 roku Zdzisław został zamordowany również w swoim mieszkaniu.
Edward Dwurnik, który jest jest niewiele mniej popularnym polskim malarzem powojennym tak podsumował tragiczną śmierć Beksińśkiego: "Mógł stać się ofiarą własnej twórczości. Myślę, że jego sztuka działała na chorych ludzi, schizofreników, nadwrażliwców. Może z kimś takim się zaprzyjaźnił? A może kogoś o to poprosił? Może zaplanował i zlecił własne zabójstwo? Wcale bym się nie zdziwił. To byłoby dopełnienie jego sztuki."
Uczestnictwo w tej wycieczce uprawnia także do 50 % zniżki na bilet na wycieczkę zaawansowaną pod tytułem: "Beksiński i muzyka - autorska wycieczka muzyczno malarska​" Ta wycieczka odbywa się średnio raz na półtorej miesiąca, szczegóły tutaj:
https://fb.me/e/1rf1aRHQP​
Wycieczkę oprowadzi Paweł Mrozowicz, przewodnik z ponad 17 letnim doświadczeniem, miłośnik sztuki, autor 3 różnych wycieczek o Beksińskim, który odwiedził wszystkie najważniejsze Polskie miejsca związane z twórczością Sanockiego artysty.
Advertisement

Event Venue

Nowohuckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Nakręcamy Kulturę, 31-982 Kraków, Polska, Krakow, Poland

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Krakow

Baraki z ch\u0142opak\u00f3w, czyli co by\u0142o przed serialem. Garage Pub 08.04.2026
Wed, 08 Apr at 08:30 pm Baraki z chłopaków, czyli co było przed serialem. Garage Pub 08.04.2026

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27, 31-111 Kraków, Poland

UNLOCKED (Open Decks): Wednesdays at Prozak 2.0
Wed, 08 Apr at 10:30 pm UNLOCKED (Open Decks): Wednesdays at Prozak 2.0

Plac Dominikański 6, 31-032 Kraków, Poland

TURNIEJ PING-PONGA NA ODLEWIE
Thu, 09 Apr at 08:00 am TURNIEJ PING-PONGA NA ODLEWIE

Władysława Reymonta 23, 30-059 Kraków, Poland

EASY RIDERS 2026
Thu, 09 Apr at 09:00 am EASY RIDERS 2026

Centralna 41A, 31-586 Kraków, Poland

Breast Unrevealed - interdyscyplinarna konferencja wok\u00f3\u0142 raka piersi
Thu, 09 Apr at 10:00 am Breast Unrevealed - interdyscyplinarna konferencja wokół raka piersi

ulica Monte Cassino 2, 30-337 Kraków, Polska

Szkolenie "Odpowiedzialno\u015b\u0107 Po\u015brednika" z mec. Ann\u0105 Niecikowsk\u0105 - II EDYCJA
Thu, 09 Apr at 11:00 am Szkolenie "Odpowiedzialność Pośrednika" z mec. Anną Niecikowską - II EDYCJA

Osiedle Zgody 3 lok.U4, 31-949 Kraków, Poland

9.04 FESTIWAL R\u00d3\u017bOWEJ PIZZY \/ R\u00d3\u017bOWA BARKA
Thu, 09 Apr at 04:00 pm 9.04 FESTIWAL RÓŻOWEJ PIZZY / RÓŻOWA BARKA

Bulwar Kurlandzki vis-a-vis ul. Podgórska 16, 31-061 Kraków, Poland

W\u0142oskie Warsztaty Kulinarne 09.04.2026 KRAK\u00d3W
Thu, 09 Apr at 05:00 pm Włoskie Warsztaty Kulinarne 09.04.2026 KRAKÓW

COOLinarium - atelier kulinarne

 SKARBY MA\u0141OPOLSKIEJ PRZYRODY \/ wystawa fotografii przyrody
Thu, 09 Apr at 05:30 pm SKARBY MAŁOPOLSKIEJ PRZYRODY / wystawa fotografii przyrody

ul. Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice, Poland

Kora \u221e Ma\u0142e Wolno\u015bci | 9 kwietnia 2026 Tauron Arena Krak\u00f3w
Thu, 09 Apr at 06:00 pm Kora ∞ Małe Wolności | 9 kwietnia 2026 Tauron Arena Kraków

TAURON Arena Kraków

Escenario Tango Challenge - Krak\u00f3w 2026
Thu, 09 Apr at 06:00 pm Escenario Tango Challenge - Kraków 2026

tangonuevo.pl

Krakow is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Krakow Events