Advertisement
Rozgośćcie się w najbardziej spektakularnej sali kinowej w północnej Polsce, skąd wyruszymy w rejs przez nadbałtycką kinematografię! W cyklu Bałtyk Movie przybliżamy oryginalne, mniej znane zjawiska i produkcje, przygotowując pokazy w gotyckim Centrum św. Jana w Gdańsku, powstałym w połowie XIV wieku.Motywem przewodnim tegorocznej osłony cyklu jest hasło Budowanie wspólnoty. W świecie coraz silniej dotkniętym polaryzacją i społeczną atomizacją wyzwaniem staje się skuteczne budowanie więzi i form współdziałania. W cyklu przyjrzymy się zarówno mikrorelacjom, jak i procesom w skali makro, kształtującym poczucie przynależności. Kino znad Bałtyku posłuży jako punkt wyjścia do refleksji nad tym, jak w podzielonym świecie na nowo tworzyć wspólnotę
O filmie:
Debiut fabularny Emi Buchwald, laureatki Paszportów Polityki, to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku. Produkcja wywołała sensację na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobyła m. in. nagrody: Dziennikarzy i Dziennikarek, za najlepszą reżyserię, za drugoplanową rolę kobiecą oraz „Złoty Pazur”. Film porównywany jest do uwielbianych przez widzów obrazów: „Najgorszy człowiekna świecie” Joachima Triera oraz „Frances Ha” Noaha Baumbacha.
Prelekcja przed pokazem:
Pascal Buła – absolwent Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim, zajmował się badaniem kinematografii Yorgosa Lanthimosa; w wolnych chwilach gra muzykę i kręci wideoklipy.
🥾Wydarzenie towarzyszące: „Duety w relacji. Warsztaty wzmacniające dobrostan dla rodzeństwa, przyjaciół i partnerów.”
Termin: 21.04.2026, godz. 16:30-18:30
Miejsce: NCK – Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Bilety: 50 zł (uwaga: bilet dla dwójki); do nabycia online
Liczba miejsc: ograniczona do 8 duetów
Dla kogo: duety powyżej 18 roku życia
O warsztacie:
Warsztat „Duety w relacji” to zaproszenie do wspólnego zatrzymania się i zadbania o dobrostan w relacji z bliską osobą. Można przyjść z rodzeństwem, przyjacielem, przyjaciółką albo partnerem czy partnerką i spędzić razem czas w przestrzeni wytchnienia, regeneracji i refleksji.
Podczas spotkania duety przyjrzą się temu, co w relacjach daje im siłę, poczucie bezpieczeństwa oraz przestrzeń do bycia sobą. W lekkiej, warsztatowej formule spotkania pojawią się elementy pracy z oddechem, ciałem i uważnością: proste ćwiczenia ruchowe i regeneracyjne, drobne gesty troski i życzliwości, a także przestrzeń na rozmowę, zauważanie swoich zasobów i docenianie siebie nawzajem.
Spotkanie nie ma charakteru terapeutycznego, traktujemy je jako okazję do zatrzymania się, rozmowy i wspólnego doświadczenia bycia razem w bezpiecznej, otwartej i twórczej atmosferze.
Na warsztat warto zabrać wygodny strój, który pozwoli swobodnie się poruszać i położyć na podłodze.
Prowadzenie:
Anna Zalewska-Uberman – trenerka, tutorka, pedagożka teatru, teatrolożka, entuzjastka kultury dobrostanu. Absolwentka teatrologii (Uniwersytet Gdański, 2003) i pierwszego w Polsce kursu z zakresu pedagogiki teatru TiSZ Anex (Instytut Teatralny, 2009). Certyfikowana tutorka Szkoły Liderstwa (2017), uczestniczka szkolenia z „Coachingu antywypaleniowego” (2025). Obecnie związana z Instytutem Teatralnym
w Warszawie, gdzie współtworzy program „Teatroteka Szkolna” i Szkołę Liderską w Warszawie. Wspiera w rozwoju kadry kultury, osoby nauczycielskie i liderskie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kolejny pokaz:
16 czerwca, godz. 19:00 – „Bałtyk”, reż. Iga Lis, 2025, 65’
Advertisement
Event Venue
Centrum św. Jana w Gdańsku, Świętojańska 50,Gdansk, Poland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











