Advertisement
Lasten kulttuurikeskus Auroran Kesäkiertue saapuu jälleen kesäkuussa espoolaisiin asukaspuistoihin. Tämän vuoden esityksenä nähdään: Leikki-Leena ja Viileä Viljami - Laulavan lukutoukan tapaus! Esitys kiertää yhdeksässä espoolaisessa asukaspuistossa arkipäivisin 5.–17.6. 2026.Tapahtumapäivinä klo 9–11.30 menossa mukana myös Kirjastoauto Välkky, josta löytyy paljon kivaa luettavaa. Voit lainata kirjoja kotiin helmet-kirjastokortilla.
Katso kesäkiertueen aikataulu alta ja hyppää mukaan sinua lähellä olevaan asukaspuistoon. Kesäkiertueen esitykset alkavat klo 10, ja kaikkiin esityksiin on vapaa pääsy.
Pe 5.6. Karakallion asukaspuisto, Kotkatie 10
Ma 8.6. Latokasken asukaspuisto, Lehtikaskentie 7
Ti 9.6 Tapiolan asukaspuisto, Louhenkuja 4
Ke 10.6. Hiirisuon asukaspuisto, Pohjoisentie 1
To 11.6. Soukan asukaspuisto, Soukankaari 10
Pe 12.6. Suvelan asukaspuisto, Kirstintie 20
Ma 15.6. Olarin asukaspuisto, Meteorinkatu 7
Ti 16.6. Matinkylän asukaspuisto, Matinraitti 12
Ke 17.6. Kylätalo Palttinan asukaspuisto, Tegelhagen 4
LEIKKI-LEENA JA VIILEÄ-VILJAMI - LAULAVAN LUKUTOUKAN TAPAUS!
Laulavan lukutoukan tapaus! on laulavainen ja osallistava esityskonsertti, jossa seikkailevat parhaat ystävykset: Leikki-Leena ja Viileä-Viljami.
Laulavan lukutoukan tapaus! on oodi leikille, kirjaimille ja uuden oppimiselle, sekä mielikuvitusmatka lapsuuteen ja kesäloman kynnykselle. Ilmassa väreilee se hetki, jolloin kirjaimet alkavat järjestäytymään sanoiksi ja avaavat ovia uusiin ja ihmeellisiin maailmoihin. Seikkailukonserttiin johdattavat Leikki-Leena (räiskyvä ilopilleri, jolla vauhtia ja juttua riittää) ja hänen paras ystävänsä Viileä-Viljami (joka rakastaa pianon soittoa ja on juuri oppinut lukemaan).
Mutta miten ystävyyden käy, kun toinen sukeltaa sanojen maailmaan ja toinen ei vielä tiedä, miltä kirjaimet näyttävät? Kaiken taustalla kuiskutellaan myös sangen jännittävää tarinaa Laulavasta lukutoukasta, joka voi putkahtaa paikalle hetkenä minä hyvänsä…!
Konserttiyleisö pääsee tarinan edetessä mukaan kirjainleikkeihin ja mukaansatempaaviin lukulauluihin - lukutoukkaletkajenkkaakin saattaa olla tarjolla!
Kesto: n. 30 min
Kieli: suomi
Kohdeyleisö: koko perhe, erityisesti leikki-ikäiset, eskarit ja pienet alakoululaiset
Lavalla, lorut, laulut ja leikit: Leena Keizer & Viljami Viippola
Kuva: Ida Romppainen
Esitykset rullaavat myös sadesäällä, joten muistathan pukeutua sään mukaan! Mahdollisista muutoksista tiedotetaan tapahtuman Facebook-sivuilla.
Esityksiin ovat tervetulleita niin varhaiskasvatuksen ryhmät kuin lapset omien aikuistensa seurassa.
Järj. Lasten kulttuurikeskus Aurora, Espoonlahden kulttuuri ja Espoon Kaupungin kirjasto.
Advertisement
Event Venue
Espoo, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








