Advertisement
Tervetuloa rakentamaan Arabian rantapuistoon jäälinna yhteisvoimin! Tällä kertaa jäälinna laitetaan pyörimään! Jääkarusellien rakentamisen maailmanmestari, Janne Käpylehto sahaa jääkarusellin sekä tekee jäälinnasta samalla valoteoksen(vain 24.1.)Rakennuspalikat saa helposti jäädyttämällä vettä tyhjiin maitotölkkeihin. Halutessaan voi myös lisätä vesi-tai elintarvikeväriä tiileihin tai koristella luonnon antimilla. Ajattelin asettaa tämän päivämäärän rakennustalkoopäiväksi, mutta voi tietenkin ennen ja jälkeen lisätä palikoita ja koristeita. Vesisuihkepullolla saa kiinnitystä.
Uutuutena verrattuna edelliseen linnaan on, että sitä rakennetaan jäälle ja siitä tehdään pyörivä jääkaruselli!
Jäälinnaa voi käydä rakentamassa jo ennen tapahtumapäivää, jäälinnan paikka on merkitty kyltillä(kuva keskusteluissa). Paikka on rantapuiston rannassa, noin 15 metriä rannasta - jään päällä. Jäälinnan paikka on kyltin takana, mutta aivan kyltin vieressä.
Aikataulu 24.1.2026
Jäälinnan rakentamistalkoot klo 10-14
Jääkarusellin sahaus klo 14-15(vesi roiskuu!)
Jääkaruselli ja jäälinna laitetaan yhteisvoimin(työnnetään ja vedetään!) pyörimään noin klo 15-15:30
Jäälinna on valaistu ja pyörii klo 19 saakka.
Pakkaskelillä jääkaruselli jäätyy hyvin nopeasti kiinni. Karuselli ja jäälinna pyörivät siis vain 24.1.
Jään paksuus 6.1. Toteutuspaikalla on noin 18cm ja tapahtumapäivänä huomattavasti enemmän. Vanhankaupunginlahdella on virtauspaikkoja, joissa jään paksuus voi olla vaarallisen ohutta. Jäällä liikkuessa: aina naskalit mukaan. Vältä mm. siltojen läheisyyttä.
Jääkaruselli on erittäin tarkasti jäästä irti leikattu pyöreä kappale, jota pystyy pyörittämään. Jääkaruselli ei ole napakelkka, mutta napakelkan pystyy rakentamaan jääkarusellin sisälle. Jääkaruselli on vaikuttava ja hämmästyttävä ilmestys: miten se voi toimia, miten sahaus on mahdollista tehdä niin tarkasti, ja jääkarusellin avulla on mahdollista tehdä pyöriviä asioita jotka olisi muutoin äärimmäisen hankala toteuttaa(kuten vaikka pyörivä jääkiekko-ottelu). Videosta näkee helpoimmin mistä on kyse. Keskusteluissa pari linkkiä.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Arabianrannan Rantapuisto, Helsinki, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











