Advertisement
Ke 27.5.2026 klo 18Arabiasali
Hämeentie 135 D, Helsinki
Vapaa pääsy
Anna Ester on Anna Tastulan laulaja-lauluntekijäminä, jonka sävellyksiä ja sanoituksia hän pääsee esittämään nyt ensimmäistä kertaa julkisesti, vihdoinkin! Tätä debyyttia on odotettu!
Laulajan ja lauluntekijän urasta jo kolmekymmentä vuotta haaveillut muusikko ja musiikkipedagogi on kerännyt tähänastisen elämänsä varrelta havaintoja, tunnekokemuksia ja kohtaloita, joita on ollut kokemassa tai todistamassa läheltä tai etäältä tai jotka on vain loihtinut esiin mielikuvituksensa syövereistä. Sympaattisen esiintyjän kappaleissa sanoitukset nousevat tärkeään rooliin. Tekstiä kuljettavat tarttuvat melodiat sekä sykähdyttävät harmoniat. Tummaäänisen laulajan kappaleista voi löytää vaikutteita mm. Maarit Hurmerinnan, Ultra Bran ja Aki Sirkesalon musiikista.
Anna Esterin maailmassa kukaan ei jää yksin, paha saa palkkansa ja toivo elää. Muumien hahmo löytää vastineensa oikeassa elämässä ja itseironialtakaan ei vältytä. Edes diktaattorit eivät säästy kun Anna Ester maalaa dystooppisen kuvan Äiti Maan tulevaisuudesta. Anna Ester on nyt Muuttunut nainen!
Metropolia Ammattikorkeakoulu tarjoaa upeat puitteet tälle pop/jazzlauluopintojen taiteelliselle loppukonsertille. Anna Esterin mukana lavalle nousee rivi taitavia soittajia ja laulajia, joiden kanssa on opiskeltu monta vuotta. Ja jos tähtien asento on oikea, lavalla nähdään myös kaksi yllätysesiintyjää!
Yhtyeessä soittavat:
Tobias Schenk - koskettimet
Rene Willman - kitara
Joonatan Naumanen - rummut
Santeri Orkas - basso
Jenna Hiipakka - harmonikka
Ilkka Miettinen - flyygelitorvi
Riikka Jaakkola - taustalaulu
Emma Mesiä - taustalaulu
Sakari Siira - taustalaulu
Näkymätön tyttö -kuoro johtajanaan Asta Levy
Advertisement
Event Venue
Arabiasali, Hämeentie 135 D, Hämeentie 135, FI-00560 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











