Advertisement
16 stycznia 2025Scena Kopernika 30 (Dom Samopomocy Chłopskiej)
Warszawa
Godzina 18:30
Monodram “Mały doktor wrócił” (reż. J. Troc) + Spotkanie i dyskusja o sprawie oskarżonych za niesienie pomocy humanitarnej na granicy z Białorusią
WYDARZENIE SOLIDARNOŚCIOWO-INFORMACYJNE NA TYDZIEŃ PRZED PIERWSZĄ ROZPRAWĄ PIĘCIU OSÓB OSKARŻONYCH ZA NIESIENIE POMOCY HUMANITARNEJ NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ
W imieniu osób represjonowanych, Kolektywu Szpila oraz Stowarzyszenia No To Ci Pomogę zapraszamy na monodram "Mały doktor wrócił" w reżyserii Joanny Troc, po którym odbędzie się dyskusja o bezprecedensowej sprawie Piątki, której grozi 5 lat więzienia za pomoc humanitarną udzieloną rodzinie uchodźczej na Podlasiu. Wyrok w tej sprawie może mieć wpływ na to, jak dalej będzie się kształtować przyszłość pomocy humanitarnej w Polsce.
O spektaklu:
Młody Kurd przybywa do Polski. Jego marzeniem jest skończyć medycynę. Jest rok 1979. A może jest rok 2021 i młody Kurd nie przybywa do Polski, bo umiera w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej. A może jest roku 1942 i to młody Polak przybywa do młodego Kurda i prosi go o wodę i coś do jedzenia?
Scenariusz powstał w oparciu o historię doktora Arsalana Azzaddina z Bielska Podlaskiego.
Doktor Arsalan Azzaddin jest cenionym specjalistą chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Ponad 40 lat budował swoją drogę zawodową i życie osobiste w Polsce. Dzięki znajomości 6 języków skutecznie zaangażował się w pomoc ofiarom kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. W przedstawieniu poznajemy jego prywatną drogę do życia w Polsce oraz konfrontujemy się z trudnymi doświadczeniami związanymi z leczeniem „pacjentów z lasu”. Unikatowa perspektywa Doktora Arsalana pozwala poruszyć nowe wątki w dyskusji o sytuacji na granicy.
Spektakl Teatru Czrevo „Mały doktor wrócił” powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez Joannę Troc podczas V Kursu teatru dokumentalnego, organizowanego przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Tworzony był metodą „verbatim”, na podstawie wywiadów z dr Arsalanem.
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska, realizowanego przez Instytut Teatralny.
scenariusz, reżyseria: Joanna Troc
scenografia, multimedia: Aleksandra Czerniawska
muzyka: Sw@da x Niczos
występuje: Rafał Pietrzak
czas trwania: 55 minut
Spektakl dla widzów 16+
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie i dyskusję, w której udział wezmą m.in. osoby oskarżone w sprawie Piątki, Kolektyw Szpila oraz reżyserka spektaklu - Joanna Troc.
DARMOWE WEJŚCIÓWKI NA WYDARZENIE DO POBRANIA ZE STRONY: https://app.evenea.pl/event/maly-doktor-wrocil-spektakl-i-spotkanie-h5/index/index
Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców.
Więcej informacji o sprawie:
Od 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny związany z rozwojem wschodniego szlaku migracyjnego. Osoby z krajów takich jak Afganistan, Irak czy Syria, które próbują przedostać się do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. Polski rząd odpowiada na te działania polityką przemocy i pushbacków, podczas gdy realną pomoc humanitarną organizują lokalne społeczności oraz niezależne organizacje i aktywiści. Pięć osób zaangażowanych we wsparcie na granicy zostało oskarżonych o przestępstwa za niesienie pomocy migrantom.
22 marca 2022 roku czworo aktywistów zatrzymano podczas próby pomocy rodzinie migrantów z Iraku i obywatelowi Egiptu. Straż Graniczna oskarżyła ich o organizowanie nielegalnego przekraczania granicy, za co grozi kara do 8 lat więzienia. Choć sąd odrzucił wniosek o areszt, jeden z zatrzymanych, obywatel kraju UE, został wydalony z Polski z pięcioletnim zakazem wjazdu. Władze uzasadniły tę decyzję rzekomym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa.
W grudniu 2023 roku prokuratura zmieniła zarzuty wobec aktywistów na „ułatwianie pobytu osobom, które nielegalnie przekroczyły granicę” oraz włączyła do sprawy piątą osobę – mieszkankę Podlasia. Według prokuratury „przestępstwo” polegało na dostarczaniu jedzenia, odzieży oraz przewiezieniu migrantów kilka kilometrów do miasta. Chociaż działania te były wyrazem zwykłego ludzkiego odruchu, osobom grozi teraz kara do 5 lat więzienia.
Kryminalizacja działań humanitarnych wpisuje się w szerszy europejski trend zaostrzania polityki migracyjnej. Wolontariusze i organizacje niosące pomoc uchodźcom – na przykład na Morzu Śródziemnym czy na wschodnioeuropejskich granicach – coraz częściej stają przed oskarżeniami o wspieranie nielegalnej imigracji czy przestępczości. Przykłady takie jak zatrzymanie Ievy Raubiško na Łotwie, oskarżenia wobec kapitanek statków ratowniczych Caroli Rackete i Pii Klemp we Włoszech czy przypadki aktywistów w Belgii pokazują, jak prawo bywa wykorzystywane do zastraszania osób ratujących życie i broniących praw człowieka.
W efekcie działania humanitarne są traktowane jak przestępstwa, co nie tylko ogranicza możliwości organizacji pomocowych, ale też negatywnie wpływa na ich członków. W związku z tym apelujemy o wsparcie i solidarność – śledzenie losów sprawy Piątki, organizowanie akcji solidarnościowych i dalsze nagłaśnianie problemu. Każdy gest ma znaczenie.
szpila.blackblogs.org
naturalniepoagam.noblogs.org
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kopernika 30, ulica Mikołaja Kopernika 30, 00-336 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland
Tickets