"Goralen", "Schlonsaken" und "Kaschuben" - dylematy pogranicza

Wed, 04 Dec, 2024 at 06:00 pm

Centrum Edukacyjne | Warsaw

Instytut Narutowicza
Publisher/HostInstytut Narutowicza
"Goralen", "Schlonsaken" und "Kaschuben" - dylematy pogranicza
Advertisement
Serdecznie zapraszamy na dyskusyjne spotkanie poświęcone trudnym i wielowymiarowym tematom kolaboracji, tożsamości oraz dylematów związanych z życiem na pograniczach kulturowych i historycznych. W centrum uwagi znajdą się skomplikowane historie i losy społeczności takich jak Górale, Kaszubi oraz Ślązacy – grup, które w różnych okresach historycznych znajdowały się w obliczu nacisków politycznych i społecznych.
Podczas wydarzenia poruszymy tematykę współpracy, przymusu, oporu oraz zachowania własnej tożsamości w czasach historycznych zawirowań. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do refleksji nad tym, jak te doświadczenia wpływają na współczesne postrzeganie tożsamości regionalnej i narodowej.

W spotkaniu wezmą udział:
dr Dariusz Zalega (ur. 1974) - dziennikarz, historyk, reżyser filmów dokumentalnych, organizator wydarzeń kulturalnych. Pasjonat historii Śląska, ruchu robotniczego i czeskich piw. Jego książka "Śląsk zbuntowany" otrzymała nominację do Nagrody Historycznej POLITYKI. Prowadzi fanpage Zbuntowany Śląsk oraz knajpę Rebel Garden.
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/chachary-ludowa-historia-gornego-slaska-dariusz-zalega-1225

Bartłomiej Kuraś - urodzony w Zakopanem, pochodzi z rodziny góralskiej, specjalizuje się w tematyce Tatr i Podhala. Od 1996 roku związany z "Gazetą Wyborczą". Autor wielu reportaży o tematyce górskiej. W maju 2021 r. rozpoczął współtworzenie internetowego serwisu zakopane.wyborcza.pl. Autor książki "Niech to szlak. Kronika śmierci w górach" oraz współautor (wraz z Pawłem Smoleńskim) książek "Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie", "Kruca fuks. Alfabet góralski" i "Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk".
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krzyzyk-niespodziany

Tomasz Słomczyński (ur. 1976) – dziennikarz, obecnie pracuje jako reporter w portalu TVN24.pl. Wychował się w Sopocie, gdzie mieszkał do trzydziestego roku życia. Pisał dla Wirtualnej Polski, publikował w „Dużym Formacie”, „Plusie Minusie”, „Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej”, a także w prasie regionalnej, głównie w „Dzienniku Bałtyckim”. Autor książek Zapytaj jeża i inne historie, Miejsca przeklęte, Kaszëbë oraz Sopoty, współautor książki Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia ’70 na Wybrzeżu Gdańskim.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/kaszebe

Partnerzy: Wydawnictwo Krytyka Polityczna // Wydawnictwo Czarne

Serdecznie zapraszamy!
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Centrum Edukacyjne, ulica gen. Władysława Andersa 20, 00-159 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland

Sharing is Caring: