Advertisement
„Bábok sorsa”Lellei Pál – emlékkonferencia
Konferenciákon Lellei Pál bábkészítő mesterre emlékezve a bábok, mint tárgyak sorsát kísérjük végig a bábkészítéstől a bábkiállításig. Mitől különleges egy bábkészítő műhely? Milyen új technológiák jelennek meg a bábkészítésben? Ki az a bábkészítő, és hogyan tanulja a mesterségét? És mi lesz a báb sorsa, ha lekerül a színpadról – hogyan őrizzük meg, hogyan találhatja meg új, sajátos életét az előadáson túl?
Előadók: Fehér Dániel, Kiss Ágnes, Kocsis Eszter, Láposi Terka, Lovas Lilla, Mátravölgyi Ákos, Palya Gábor, Sári Miklós, Somogyi Zsolt
A konferencián a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrációs link: https://forms.gle/CZT4uAKgQ9x6hFAr8
további információ: [email protected]
A konferencia programja:
10.00-13.00
• Ellinger Edina köszöntője
• Lellei Pálra emlékezünk
A beszélgetést vezeti: Hoffer Károly tervező, résztvevők a Budapest Bábszínház bábkészítő műhelyének munkatársai: Kocsis Eszter Angéla, Palya Gábor és Safár Gábriel
I. Bábok sorsa – a színpadon innen
• Mátravölgyi Ákos tervező:
Hol születik a báb? – Térben és időben. Kapcsolatom a bábokkal és nekik velem
A bábok talán azon tűnődnek: "léteznek-e számunkra is olyan láthatatlan erők, amelyek a cselekedeteinket irányítják - mint sors, az ösztönök vagy akár társadalmi normák.”
Vagy talán csak azt gondolják: "Miért kényszerít rám az ember olyan drámaian mozdulatokat?"
A báb egzisztenciális válsága valós... vagy nem?
• Sári Miklós báb-és díszlet kivitelező, tervező:
A 3D nyomtatás lehetőségei a bábszínházban
Előadásomban rövid technológiai ismertető után bemutatom, hogyan lehet implementálni a 3D nyomtatást a bábszínházba. Saját példákon keresztül járom végig a 3D nyomtatás lehetséges alkalmazását a bábok és díszletek elkészítésében, kitérve a technológia esetleges hátrányaira is.
• Kiss Ágnes, a Kövér Béla Bábszínház igazgatója:
Bábok Áramlása 2024
A Bábok Áramlása a szegedi Kövér Béla Bábszínház által életre hívott négynapos szakmai program, mely nemcsak a bábszínházak műhelyei közti kapocs erősítésére alkalmas fórum, hanem egyben egy összművészeti projekt is.
Az alkotók négy nap alatt megismerik és újrafogalmazzák azokat a színházi eszközöket/anyagokat, amikkel a közös alkotások létrejönnek, majd az ilyenformán létrehozott interaktív művészeti alkotás (kül)térben valósul meg, a program záróakkordjaként.
• Kocsis Eszter Angéla, a Budapest Bábszínház bábkészítője, a MOME doktorjelöltje:
A jövő mesterei – Bábkészítő-képzés a hagyomány és technológia határán
A bábkészítő szakma utánpótlása az utóbbi években egyre nehezebbé vált, miközben más színházi területeken is növekvő igény mutatkozik jól képzett szakemberekre. Az előadás a korábbi képzési gyakorlatok tapasztalataiból kiindulva vizsgálja, hogyan lehetne modernizálni a tematikát, és olyan tudást adni a jövő bábkészítőinek, amely a hagyományos színházi bábtechnikák mellett a filmes anyaghasználatra és gyártástechnológiákra is épít. A cél: olyan fiatal szakemberek képzése, akik színházi és filmes környezetben egyaránt megállják a helyüket – és egy sokoldalú, rugalmas tudással alkalmazkodni tudnak a művészeti és technológiai környezet folyamatos változásaihoz is.
• Csató Kata, ESZME:
Beszámoló a bábos szakkönyvkiadás helyzetéről, a könyvkiadás nehézségeiről
ebédszünet
14.00-17.00
II. Bábok sorsa – a színpadon túl
• Palya Gábor bábkészítő, a Budapest Bábszínház bábarchívumának vezetője, az MKE Iparművészeti restaurátor specializációk hallgatója:
„Mozdulhat még?” - Bábok és a funkcionális restaurálás lehetőségei
A színházi használatból kikerülő báb múzeumi tárggyá válása számos kérdést vet fel: hogyan dokumentáljuk előző életciklusait, milyen mértékben őrizzük meg mozgathatóságát, és milyen szemlélettel közelítsünk restaurálásához? Előadásomban azt vizsgálom, hogy a báb statikus műtárggyá váljon-e, vagy törekedjünk eredeti funkciójának – mozgathatóságának – megőrzésére. A Budapest Bábszínház bábarchívumának vezetőjeként az utóbbit tartom követendőnek. Külföldi példák és gyakorlati tapasztalatok mentén keresem a választ.
• Lovas Lilla, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bábtárának muzeológusa:
Itt élned, halnod kell(?) - Bábok a múzeumban
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bábtára a magyar közgyűjtemények közül egyedüliként vállalta fel a magyar bábművészet dokumentumainak teljes körű gyűjtését és feldolgozását. Hogyan válik egy báb műtárggyá? Előadásomban a múzeumi közegbe bekerülő bábművészeti kincsek életét, jövőjét mutatom be.
• Láposi Terka, a Vojtina Bábszínház művészeti vezetője, a Korngut-Kemény Alapítvány elnöke:
Vitéz László BábTér és Látvány-Tár
Kemény Henrik évtizedeken át egy élő- és mobil bábmúzeumról álmodott, olyan folyamatosan és könnyen mobilizálható téregyüttesről, amelyben a teljes örökség tematikusan helyet kap. De milyen legyen a 21. század műtárgyakat őrző és mégis mobilizálható, többfunkciós gyűjteményi központ? 2005-től 2025-ig lépésről lépésre haladunk, tanuljuk a folyamatot, ez év januárjában megnyitottuk a Látvány-Tárat, a műtárgyraktárat.
• Somogyi Zsolt, (báb)történész, muzeológus:
Mítosz-rombolás és -építés: Egy készülő bábtörténeti tanulmánykötet (1910-1945) tapasztalatai
A történelemtudományok, így a bábtörténet is, szívesen építenek az elődök eredményeire. De mennyire bízhatunk meg egy szemtanú több évtizeddel későbbi visszaemlékezésében? Tényként tálalhatjuk-e az adatait? A digitális kor új kutatási platformjai komoly lehetőséget biztosítanak korábban elfogadott információk ellenőrzéséhez. De valójában hány báb fér egy koporsóba? Vállalható halálok-e a szifilisz? Megemlítsük-e, mikor kezdett menstruálni egy bábszínházat szervező úrinő? Legendák, cáfolatok, meg nem válaszolható kérdések, felesleges adatok és eddig el nem mesélt történetek - ezekről szól a (báb)kutató élete...
• Fehér Dániel, színész-bábszínész, MMA ösztöndíjas, az ASSITEJ Magyar Központ elnökségi tagja:
Edukatív videó antológia sorozat a Kárpát-medence bábkészítő mestereiről és műhelyeiről
Bár a nevük sosem szerepel színházi szórólapokon, nélkülük sosem kelne életre a bábszínház varázslatos világa. A következő három évben meglátogatom a Kárpát-medence 15 bábkészítő műhelyének mestereit. Megörökítem, hogyan dolgoznak, miket alkottak, mitől egyedi a világuk, és mi az, amitől szenvedélyesen szeretik a szakmájukat. Személyes történetek, bábkészítési furfangok, egy ideális műhely felépítése, anyagismeret és fiókokban pihenő világraszóló találmányok. Egy videó sorozat érdeklődő laikusoknak és talán inspiráció a következő generációk bábkészítő mestereinek.
Az ESZME és a szinhazikonyvek.hu jóvoltából Lellei Pál: Bábkészítés című könyve a konferencián megvásárolható!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Budapest Bábszínház, Andrássy út 69, Budapest 1062, Magyarország,Budapest, Hungary