Advertisement
𝗔𝗞𝗔𝗗𝗘𝗠𝗜𝗔 𝗣𝗢𝗟𝗦𝗞𝗜𝗘𝗚𝗢 𝗙𝗜𝗟𝗠𝗨: „Jak daleko stąd, jak blisko” (1972),
reżyseria: Tadeusz Konwicki, film psychologiczny, 93 min.
Film utrzymany w konwencji snu. Czterdziestoletni Andrzej odbywa symboliczną podróż w przeszłość. Próbuje wyjaśnić motywy samobójstwa swojego przyjaciela Maksa. W fantastycznych wizjach bohatera pojawiają się widma osób, z którymi był kiedyś blisko związany.
W ślad za nim podąża wciąż grupa przebierańców w strojach chochołów i nieudany aktor Włodzio. W czasie pochodu pierwszomajowego Andrzej spotyka Musię, dziewczynę, którą poznał i pokochał w partyzantce, która w rzeczywistości zginęła na Syberii. Rozmawia z dawno zmarłym ojcem i daremnie próbuje dowiedzieć się prawdy o swym pochodzeniu. Wie, że był nieślubnym dzieckiem. Trafia do XIX-wiecznej cerkwi i widzi, jak panna młoda ucieka sprzed ołtarza, gdyż nie chce poślubić Rosjanina. Wraz z Włodziem wychodzi z cerkwi na współczesną ulicę Warszawy lat siedemdziesiątych. Milicyjny radiowóz zawozi ich na plan filmowy. Na ulicznym bruku leży ciało scenarzysty Maksa. Przed chwilą wyskoczył z okna wieżowca. Inwigilowany przez milicję Andrzej nie potrafi powiedzieć nic istotnego o życiu przyjaciela. W sennej wizji świętuje swoje czterdzieste czwarte urodziny. W tłumie gości są żyjący i zmarli. Wchodzi do ogromnego urzędu i odnajduje w nim swą pierwszą żonę Joasię, która odtrąca jego zaloty. Wraca w krainę dzieciństwa i uczestniczy w pogrzebie Żyda-samobójcy. Widzi tam swego towarzysza zabaw Szlomę i ostrzega go przed nadchodzącym holocaustem. Towarzyszy starej matce w kościelnej procesji i nieudolnie usiłuje nawiązać z nią kontakt. Wędrujący z Andrzejem przebierańcy zdejmują kostiumy i bohater rozpoznaje w nich swoich towarzyszy z partyzantki. Pod jednym z kostiumów ukrywa się Musia. Dodaje odwagi Andrzejowi, który za chwilę ma wykonać wyrok na zdrajcy współpracującym z Niemcami. Andrzej strzela, mężczyzna się odwraca, a przerażony bohater widzi, że zabił Maksa. Po chwili zmarły wstaje i dzieli się z przyjacielem opłatkiem. Film kończy kontrnegatywowy obraz Żyda unoszącego się ponad miastem w morzu płomieni.
Autorski film wybitnego pisarza i reżysera Tadeusza Konwickiego. Po raz pierwszy Konwicki próbuje przenieść na ekran specyficzny, poetycki klimat swojej prozy: swobodne przenikanie się czasu i miejsc, obsesyjny powrót do wspomnień dzieciństwa na utraconej Wileńszczyźnie i reminiscencji z czasów wojny.
Jan Słodowski, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996
Wykład poprowadzi prof. Natasza Korczarowska-Różycka.
Bilet na pojedyncze zajęcia: 15 zł
Karnet na APF dla osób, które uczęszczały na zajęcia: 120 zł
Karnet na APF dla osób, które nie uczęszczały na zajęcia: 150 zł
___
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy w kinach i na uczelniach w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi i Gdańsku. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, składają się z godzinnych wykładów i projekcji filmu.
W tym roku akademickim nowy program Malarskość kadru – Mistrzowie Sztuki Obrazu, składa się m.in. z 26 filmów i towarzyszących im wykładów. Program ma na celu wyeksponowanie ról m.in. scenografów.
Akademia Polskiego Filmu uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełniąc funkcje wolnej wszechnicy. Otwiera się przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby scalić i pogłębić historyczną wiedzę o rodzimym filmie.
Wykładowcami są profesorowie i doktorzy z wielu uniwersytetów z całej Polski.
Szczegółowe informacje na stronie: https://akademiapolskiegofilmu.pl/
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź, Poland, plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz
Tickets