Advertisement
AJATUSPAIKKAEn hyllning till Tornedalen i stillhet och galenskap – Hiljaisuus ja vähän hulluutta
Musik, dans, bilder och anekdoter. Fotografen Jaakko Heikkilä, dansaren Titta Court och musikern Erling Fredriksson möts i en hyllning till Tornedalen. De skapar ett rum där musik, dans, fotografier och samtida röster får oss att tänka och vara tillsammans – innan handling tar form.
Ajatuspaikka är en föreställning om den starka anknytningen som människor har till Tornedalen. Om att vara trygg i sina relationer till både platsen, folket och sin livsgärning.
Jaakko Heikkiläs bilder och anekdoter lyfter den vanliga människan i sin egen miljö. Dansaren och koreografen Titta Court bygger upp en relation till publiken genom sin dans. Erling Fredrikssons musik växer fram i stunden och fördjupar publikens upplevelse. Ajatuspaikka, som använder både svenska, meänkieli och finska, kommer att bjuda på en hel del humoristiska berättelser. Till exempel om Pekka som bor i sitt rum som han kallar ”himlen” och har en get som röker cigaretter.
Föreställningen skapades 2018 och inför turnén 2026 utvecklas den med hjälp av dramatiker och regissör Anna-Maria Jóakimsdóttir Hutri.
Gästspel av Tornedalsteatern på Norrbottensteatern, scen 3. Fredagen den 8 maj kl 19:00 och lördagen den 9 maj kl. 16:00 & 19:00
Biljetter: Ordinarie pris 250 kr. Student/ungdom t.o.m. 25 år: 125 kr. Scenpass: 200 kr.
Längd: Cirka 60 minuter, ingen paus.
Språk: Svenska, finska och meänkieli i en skön blandning så att publiken förstår. Ingen textning.
Advertisement
Event Venue
Norrbottensteatern, Norra Strandgatan 5, SE-972 39 Luleå, Sverige, Luleå, Sweden
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.






