3P Grunduddannelse: Forår 2026, Aarhus, 3 weekender.

Sat Mar 14 2026 at 09:00 am to 05:00 pm UTC+01:00

Ryesgade 29, 8000 Aarhus C, Danmark | Arhus

Balance-indefra-ud
Publisher/HostBalance-indefra-ud
3P Grunduddannelse: For\u00e5r 2026, Aarhus, 3 weekender. 3P grunduddannelse i Aarhus
- 3 weekender i foråret 2026.
Har du lyst til at komme dybere ind i De tre principper?
Vi har gennemført første hold i efteråret 2025, og har fået vildt fede anmeldelser. Læs dem herunder.
Vi er begge garvede undervisere, og har været i principperne i næsten 8 år. Nu har lavet vores egen uddannelse her i Jylland.
Vi faciliterer undervisningen med oplæg, øvelser, refleksioner og opsamling, så alle kan slappe af og lade sig flyde med.
Du vil sikkert opleve at gå oplivet derfra - lettet og mere rolig. Alle kan være med, uanset om du kender til forståelsen af De tre principper eller ej.
Hovedtemaerne er:
1 - Tanker er tilbud. Om tankernes rolle i dit liv og i dine udfordringer.
2 - Bevidsthed validerer din oplevelse. Hvor tænker og taler du fra i bevidsthedselevatoren? Og hvad gør det ved din oplevelse?
3 - Livskraften er vores universelle intelligens, som vi altid kan regne med. Vi har altid adgang til en visdom, der er større end os selv.
Ved tilmelding får du vores bog: Fra stress til tilfreds. Vi sender den lige efter din tilmelding, med mindre du allerede har den, så får du en ved opstart. Vi kommer til at bruge nogle af kapitlerne i undervisningen.
Praktisk info:
Vi skal mødes 3 lørdage og 3 søndage:
D. 14.-15. marts, kl 9.00 - 17.00
D. 11.-12. april, kl 9.00 - 17.00
D. 9.-10. maj, kl 9.00 - 17.00
Vi tilbyder desuden 2 samtaler per deltager.
Har du spørgsmål, så tøv ikke med at ringe til Linda på tlf.: 6167 3212.
Adresse: Ryesgade 29, 3. sal, 8000 Aarhus C.
Pris: 12.500,- inkl kaffe/te, snacks og frokost.
Seneste tilmelding d. 8. februar 2025.
Betal på dette kontonummer: 7263 1164588.
Og send mig en sms, så vi ved, at du vil på holdet: tlf.: 6167 3212.
Vi glæder os til et dejligt forløb sammen med jer.
Der er maks 12 pladser på kurset.
Kærligst Peter og Linda Winding
Anmeldelse:
Kære Linda & Peter
Jeg kan mærke at det giver så meget mening og rigtig god energi at være og få øje på de 3 principper og hvordan vi er designet sammen med Jer.
I skaber det mest trygge og tillidsfulde rum, hvor man kan være præcis, som man er og helt uden at skulle præstere noget som helst. Hvilken befrielse. En kæmpe ro.
Og Linda de snakke vi har haft har været guld værd og virkelig rykket noget for mig, selvom det er svært helt at sætte ord på det. Tak for det.
I peger så fint på flere forskellige måder, at det faktisk er umuligt ikke at få noget med sig. Kald det indsigter, øjenåbnere eller ahaoplevelser. En af de store er at jeg ikke er mine tanker. Jeg er den der tænker dem.
Jeg ser det så mange steder i forhold til mig selv, mine relationer og mit arbejde.
Det går mere og mere op for mig, at jeg har givet ”ting” i formens verden rigtig meget værdi, magt og styring og jeg troede vitterligt at det var hvem jeg var! Jeg er sådan én der… eller kun er okay hvis…og hvor har jeg forsøgt at kontrollere alting. Hahaha det er jo så tydeligt nu, hvorfor det alligevel aldrig lykkedes for mig. Jeg har altid troet, at jeg skulle finde løsningen på alt både på arbejde og med mine børn. Jeg fandt aldrig løsningen eller fik kontrollen. Snekuglen blev bare rystet endnu mere. Tænk sig at vi ikke behøver at kæmpe, at gøre, at fikse for at blive okay. Men at vi allerede er okay og det eneste der kan skabe uro og bekymringer, er de tanker vi tror på i øjeblikket.
Jeg kan se, at jeg er begyndt at tage tingene mindre alvorligt. Det har gjort en kæmpe forskel for mig især i forhold til de fysiske symptomer, som jeg fik en stress sygemelding på og som jeg nu konvertere om til en stress raskmelding. Tak for den Peter.
Symptomerne er mere eller mindre væk. Og når de er der, er det også okay. Jeg har haft nogle tanker eller forventninger om at ting skal være på en bestemt måde, fx at jeg ikke må have hovedpine.
Nu opdager jeg mere og mere at jeg har det som jeg har det, for det kommer helt an på de tanker, jeg har på det givne tidspunkt. Hvor hjælpsomme de er. Og hvorfor blive ved med at tænke på noget, der gør mig utilpas. Ikke hjælpsomme tanker føles tungt og uroligt, for min energi følger med. Jeg troede at det bare var sådan at være mig. Jeg er sådan én der altid har hovedpine. Shit hvor har jeg haft permanent adresse i mit hoved. Hahaha.
Jeg har også opdaget, at jeg ikke længere tager det så alvorligt, når mine børn eller arbejdskollegaer er triste, ængstelige eller på anden måde overvældede. Jeg skal ikke fikse dem, hvilket faktisk er en kæmpe lettelse. Jeg ved at de bare er nede i elevatoren og de kommer op igen.
Og tænk sig at opdage at alle mennesker er ens.
At det kun er indholdet af vores tanker der er forskelligt og tankerne skifter som vinden blæser.
Når jeg ikke gør noget med det, finder jeg tilbage i ro og klarhed og uroen ebber ud. What! Det design er sgu da for vildt!
Jeg glæder mig til at se mere. Meget mere 3P der både er syret, forunderligt, vidunderligt og helt igennem fantastisk.
Kærlig hilsen Lotte.

Læs en udtalelse fra det kursus, vi afholdt i København:
Louise:
"Jeg deltog i Linda og Peters kursus i København, og kom hjem med meget mere, end jeg havde turde håbe. Vi var et lille, trygt hold.
Jeg gik derfra med 3P værktøjer til at håndtere mig selv og mine to hvirvelvinde (teenagebørn), når bølgerne går højt herhjemme. Jeg har fundet en ro i, at jeg hverken kan styre deres eller mine egne tanker, men at jeg hurtigere kan træde ud af mine trætte tanker og være den bedste version af mig selv - til gavn for os alle tre.
Her hjalp Lindas små illustrationer på whiteboardet meget.
Kurset var en god kombination af relevant oplæsning fra bogen, fælles refleksioner over det læste og over hver vores situation, gåtur med en af de andre kursister, små pauser til lige at rumme de forskellige input og fælles snak om det, der var relevant for lige vores gruppe. Fokus blev ændret undervejs, så vi kom omkring det, der gav mening for lige vores gruppe.
Efter jeg kom hjem, har jeg aktivt benyttet mig af det, jeg fik med mig fra Linda, Peter og de mange gode samtaler og refleksioner.
Nu tror jeg på, jeg kan være den klippe, mine børn har brug for."

Event Venue

Ryesgade 29, 8000 Aarhus C, Danmark, Ryesgade 29, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Arhus

Bisse \/ TRAIN
Fri, 13 Mar at 08:00 pm Bisse / TRAIN

Toldbodgade 6c, 8000 Aarhus, Denmark

\u00d8NDI [SUPPORT: Legobygger123] \/\/ Radar
Fri, 13 Mar at 08:00 pm ØNDI [SUPPORT: Legobygger123] // Radar

Radar

Ivan Sand & Rust Best of Neil Young
Fri, 13 Mar at 08:00 pm Ivan Sand & Rust Best of Neil Young

Carl Blochs Gade 28, 8000 Aarhus, Denmark

Koncert med Kiosk \/\/ Skt. Lukas Kirke 100 \u00e5r
Fri, 13 Mar at 08:00 pm Koncert med Kiosk // Skt. Lukas Kirke 100 år

Skt. Lukas Kirkeplads 1, 8000 Aarhus, Denmark

DM 2026 - Indend\u00f8rs Open\/Women
Sat, 14 Mar at 08:00 am DM 2026 - Indendørs Open/Women

Vejlby-Risskov Hallen

\u00c5rsforl\u00f8b - M\u00f8d dig selv i Nuet \u2013 slip maskerne
Sat, 14 Mar at 10:00 am Årsforløb - Mød dig selv i Nuet – slip maskerne

Bakketoften 24A, 8541 Skødstrup, Denmark

Velkommen til FOR\u00c5RSMARKED 2026 i Christianskirken for 70. gang
Sat, 14 Mar at 10:00 am Velkommen til FORÅRSMARKED 2026 i Christianskirken for 70. gang

Frederikshaldsgade 15, 8200 Aarhus, Denmark

Musik til livet - Aarhus Musikskoles Festival
Sat, 14 Mar at 10:00 am Musik til livet - Aarhus Musikskoles Festival

Musikhuset Aarhus

Strik for en Sag i Aarhus
Sat, 14 Mar at 11:00 am Strik for en Sag i Aarhus

Sct. Pauls Kirke

\u00c5rhundredets Festival \/ Guidet F\u00e6llesl\u00e6sning hos turkis: Usynlige forbindelser
Sat, 14 Mar at 11:00 am Århundredets Festival / Guidet Fælleslæsning hos turkis: Usynlige forbindelser

Vester Allé 15, 8000 Aarhus C, Danmark

L\u00f8rdagsstrik i Knebel \u2013 Garn10
Sat, 14 Mar at 11:00 am Lørdagsstrik i Knebel – Garn10

Garn10

Arhus is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Arhus Events